PRAWO

 

Czy wysokie kary zrobią porządek w sieci

Dane osobowe będą lepiej chronione. Będzie można szybciej usunąć niechciane informacje oraz zdjęcia z internetu. Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad przepisami, które wdrożą unijne regulacje. Rozporządzenie 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. wejdzie w życie 25 maja 2018 r. Razem z nim zacznie obowiązywać nowa ustawa zapewniająca stosowanie go w Polsce. Jej projekt poznamy na wiosnę.

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

RASP przeprosił za nieprawdziwe teksty w "Fakcie" o romansie Michała Kamińskiego z żoną współpracownika

W serwisie internetowym "Faktu" (Ringier Axel Springer Polska) zamieszczono przeprosiny od wydawcy dziennika dla Emilii i Rafała Godlewskiego za teksty w "Fakcie" z kwietnia 2014 roku twierdzące, że Godlewska była kochanką polityka PO Michała Kamińskiego, dzięki czemu on i jej mąż dostali pracę.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Dziennikarz "Wyborczej" uniewinniony

Szczeciński sąd uniewinnił dziennikarza "Wyborczej" Adama Zadwornego, który był oskarżony (na drodze prywatno-skargowej) o zniesławienie Fundacji Pogotowie Teatralne w reportażu "Wesoły teatrzyk grozy" zamieszczonym w "GW" w lutym 2013 r. Sąd uznał, że artykuł przygotowywany był starannie i rzetelnie.

Źródło: „Gazeta Wyborcza Szczecin”

 

Biznesmen chce od Ringier Axel Springer Polska 4 mln zł za tekst o rosyjskiej mafii

Biznesmen Robert Szustkowski złożył pozew o ochronę dóbr osobistych oraz zadośćuczynienie pieniężne w wysokości 4 mln zł przeciwko wydawnictwu Ringier Axel Springer Polska i dziennikowi "Fakt", któremu Szustkowski zarzuca publikację nieprawdziwych informacji i żąda ich sprostowania. Chodzi o artykuł Radosława Grucy pt. "Afera taśmowa to robota rosyjskiej mafii?" z 16 listopada ub.r., w którym reporter opisuje wyniki śledztwa dziennikarskiego i sugeruje, że prokuratura badająca aferę podsłuchową powinna sprawdzić, czy w sprawę nie była zamieszana rosyjska mafia.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Prezes TVP Jacek Kurski pozwie "Gazetę Wyborczą" i NaTemat.pl

Prezes TVP Jacek Kurski poinformował na Twitterze, że pozwie "Gazetę Wyborczą" i serwis NaTemat.pl. Dziennikarzom zarzuca kłamstwo w sprawie podwyżki dla siebie i premii dla swojej narzeczonej. Chodzi o artykuł Agnieszki Kublik "TVP: premie w 'budżecie śmierci'"("GW") oraz omówienie tego tekstu w NaTemat.pl. Telewizja Polska opublikowała oficjalne oświadczenie, w którym komentuje informacje zawarte w obu publikacjach.

Źródło: RP.pl

 

LUDZIE, INSTYTUCJE

 

RMN przesłuchała czterech kandydatów na prezesa Polskiego Radia

Rada Mediów Narodowych przesłuchała czterech z sześciu kandydatów na prezesa Polskiego Radia, w tym obecną prezes Barbarę Stanisławczyk-Żyłę i uważanego za faworyta Jacka Sobalę. Oprócz nich także Henryka Cicheckiego i Mariusza Staniszewskiego. Pozostali kandydaci (Marzanna Stychlerz-Kłucińska i Tomasz Wybranowski) mają być przesłuchani 1 lutego. Nazwisko nowego prezesa mamy poznać 16 lutego.

Źródło: Press.pl

 

Razem skarży "Wiadomości" do KRRiT

W poniedziałek w "Wiadomościach" podano, że sprawcami zamachu w meczecie w Quebecu byli najprawdopodobniej muzułmanie. Krótko przed emisją programu pojawiła się informacja, że zamachowiec był jeden, a osoba pochodząca z Maroka była tylko świadkiem Partia Razem zarzuca "Wiadomościom" kłamstwo i skierowała w tej sprawie skargę do KRRiT.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Ewa Siedlecka będzie dziennikarką tygodnika "Polityka"

Ewa Siedlecka, dziennikarka "Gazety Wyborczej" (Agora), od 1 marca będzie dziennikarką tygodnika "Polityka" (Polityka). Jednocześnie ma prowadzić format wideo "Prawo i wolność" na Wyborcza.pl, nie wyklucza też publikowania komentarzy na łamach "GW". - Jestem mocno zmęczona i potrzebuję zmiany trybu pracy - wyjaśnia decyzję o zmianie redakcji Siedlecka. Dziennikarka w "GW" pracuje od 1989 roku.

Źródło: Press.pl


Paweł Sołtys w Bonnier Business Polska, będzie odpowiadał za treści wideo

Dziennikarz ekonomiczny Paweł Sołtys dołączy do zespołu redakcyjnego Bonnier Business Polska, wydawcy m.in. "Pulsu Biznesu" i Bankier.pl. Będzie odpowiadał za projekty audiowizualne. Wcześniej pracował w radiowej Trójce i "Bloomberg Businessweek Polska".

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Maciej Łopiński nowym członkiem rady nadzorczej TVP

Maciej Łopiński został we wtorek wybrany na członka rady nadzorczej Telewizji Polskiej. Wakat na tym stanowisku powstał po rezygnacji przewodniczącego rady Dariusza Lasockiego. Zgodnie z aktualnymi przepisami członków rad nadzorczych mediów publicznych wybiera Rada Mediów Narodowych. Jej przewodniczący Krzysztof Czabański zgłosił kandydaturę Macieja Łopińskiego. Z kolei członek RMN Juliusz Braun zaproponował Marzenę Barańską, która w latach 2014-2015 była już członkiem rady nadzorczej TVP. Większość członków RMN poparła Łopińskiego.

Źródło: Press.pl

 

OKO.press przeprasza czytelników za nieprawdę w tekście o doradcy ministra rolnictwa

Redakcja serwisu OKO.press przeprosiła czytelników za błędne zarzucenie doradcy ministra rolnictwa Sebastianowi Łukaszewiczowi, że nie wpisał swojej firmy do oświadczeń urzędniczych. - Absurdalne jest przypuszczenie, że chcieliśmy kogoś celowo wprowadzić w błąd. Celem naszej publikacji nie była bowiem - jak nam zarzuca Łukaszewicz - "nagonka na PiS oraz osoby związane z tą partią", lecz kontrola władzy - podkreśla Bianka Mikołajewska, szefowa działu śledczego OKO.press.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Martyna Wojciechowska, Dariusz Szpakowski i Anita Werner wśród laueratów Telekamer

30. stycznia dwudziesty raz rozdano "Telekamery" "Tele Tygodnia". W kategorii prezenter informacji zwyciężyła Anita Werner ("Fakty" TVN). Jako prezentera pogody nagrodzono Marzenę Słupkowską (TVP), a osobowością telewizyjną została Martyna Wojciechowska (Travel Channel). Jako komentatora sportowego nagrodzono Dariusza Szpakowskiego (TVP).

Źródło: Press.pl

 

Opłata audiowizualna może wynieść 6,33 zł. KRRiT przygotowuje nowy projekt

KRRiT chce, by zamiast obecnego abonamentu pobierać miesięcznie tylko 6,33 zł od każdego podatnika - dowiedział się WP money. Opłatę najprawdopodobniej musiałyby płacić także firmy i przedsiębiorcy. Taka propozycja ma zostać przesłana do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki nowej opłacie Telewizja Polska i Polskie Radio będą mogły liczyć na kwotę ok. 2,7 mld zł rocznie.

Źródło: Money.pl

 

Dania będzie miała "cyfrowego ambasadora"

Dania będzie pierwszym krajem na świecie, który do swojej dyplomacji wprowadzi "cyfrowego ambasadora". Do jej głównych zadań należeć będzie utrzymywanie dobrych relacji z koncernami opartymi na nowych technologiach, m.in. Google, Apple, Microsoft i Facebook.

Źródło: Press.pl

 

Skargi do KRRiT na "Studio Polska". Nowoczesna bojkotuje program

Do KRRiT wpłynęły 22 skargi na ostatni odcinek program "Studio Polska" w TVP Info. Skarżący zwracali uwagę na podaną przez Macieja Pawlickiego nieprawdziwą informację dotyczącą Ryszarda Petru przewodniczącego Nowoczesnej. Katarzyna Lubnauer, rzecznik prasowa partii zapowiedziała, że w programie "Studio Polska" nie będą pojawiać się posłowie i członkowie Nowoczesnej. Bojkot nie dotyczy jednak całej TVP Info, to znaczy, że politycy partii Ryszarda Petru będą nadal przyjmować zaproszenia do programów publicystycznych.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Biełsat ma pieniądze na działalność do końca lutego, potem ma pomóc TVP

Telewizja Biełsat ma fundusze pozwalające jej działać do końca lutego. Potem kanał ma wesprzeć Telewizja Polska. Dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska-Guzy liczy, że kwestia, co dalej z Biełsatem, wyjaśni się w najbliższych tygodniach.

Źródło: Press.pl

 

„Gazeta Polska”: nowe logo i layout, na papierze magazynowym zamiast gazetowego

Podczas gali Strefy Wolnego Słowa zaprezentowano nowy logotyp tygodnika „Gazeta Polska” (Niezależne Wydawnictwo Polskie). Pismo w najbliższym czasie zyska nowy layout i będzie drukowane na papierze magazynowym, a nie gazetowym.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Radio Wrocław z nagrodą International Radio of the Year

Publiczne Radio Wrocław otrzymał tytuł International Radio of the Year dla najlepszego radia niefrancuskojęzycznego podczas paryskiej konferencji poświęconej rozgłośniom radiowym. Na konferencji stacje otrzymują nagrody w kilkunastu kategoriach, m.in. dla najlepszej oprawy dżinglowej, najlepszego radia internetowego, najlepszego programu integrującego lokalną społeczność.

Źródło: Press.pl

 

Oprac. Piotr Wolniewicz

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl