PRAWO
Roman Giertych szykuje kolejny proces przeciw "Wprost". Tygodnik w odpowiedzi skarży go do Rady Adwokackiej i MS
Roman Giertych zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez "Wprost" (PMPG Polskie Media), a w odpowiedzi tygodnik skarży go do rzecznika dyscyplinarnego Okręgowej Rady Adwokackiej, do Ministerstwa Sprawiedliwości i Komisji Etyki Adwokackiej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Sprawa dotyczy opublikowanych w 2014 roku przez "Wprost" taśm dotyczących kupna nie napisanej książki o Janie Kulczyku. Biegły Sądu Okręgowego w Warszawie orzekł, że zostały zmanipulowane.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Sąd apelacyjny: wiarygodne publikacje innych mediów są wiarygodnym źródłem
25 stycznia Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok sądu I instancji, który oddalił pozew o ochronę dóbr osobistych, jaki były działacz Samoobrony Robert Smolański wytoczył Agorze. Chodzi o tekst, który w maju 2006 roku ukazał się w portalu Gazeta.pl. Powoływano się w nim na artykuł w "Super Expressie" Jacka Harłukowicza (dziś w "Gazecie Wyborczej"). Sąd uznał, że wykorzystanie publikacji innego dziennikarza, co do którego rzetelności ma się przekonanie, można uznać za wiarygodne źródło.
Źródło: Press.pl
RASP pozwie Wolnejeziorany.pl za porównanie autorki tekstu w "Newsweeku" o "polskich obozach koncentracyjnych" do ogolonej prostytutki
Ringier Axel Springer wezwał redakcję strony Wolnejeziorany.pl do usunięcia tekstu krytykującego artykuł Pauli Szewczyk w serwisie internetowym "Newsweeka" o książce Marka Łuszczyny na temat obozów koncentracyjnych uruchomionych w Polsce krótko po zakończeniu II wojny światowej. W tekście na Wolnejeziorany.pl dziennikarkę porównano do prostytutek, którym za oddawanie się Niemcom golono głowy. RASP chce też publikacji przeprosin i 100 tys. zł zadośćuczynienia. Redakcja strony nie zamierza spełnić tych żądań i szykuje się na proces sądowy.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
LUDZIE, INSTYTUCJE
EBOiR sprzedał akcje Wirtualnej Polski
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju sprzedał cały posiadany pakiet akcji Wirtualnej Polski stanowiący 3,12 proc. kapitału spółki. EBOiR poinformował, że sprzedał akcje w trybie przyspieszonej budowy księgi popytu. Kupili je krajowi i regionalni inwestorzy instytucjonalni za pośrednictwem mBanku. Akcje zostały sprzedane po cenie jednostkowej nieco niższej od ceny 58,99 zł na koniec środowej sesji giełdowej.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Urzędy skarbowe mają ściągać abonament rtv. Płacić go będą wszyscy
Rząd planuje uszczelnienie systemu ściągania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Jedną z rozważanych możliwości jest powierzenie nadzoru na tą opłatą urzędom skarbowym, poinformował przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Ani Ministerstwo Finansów, ani KRRiT, nie wiedzą jednak, jak miałby funkcjonować taki system. Czabański jest zdania, że urzędy skarbowe byłyby skuteczniejsze w ściąganiu abonamentu niż poczta, co udowodniła wysoka ściągalność mandatów drogowych przez administrację podatkową.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Dziennikarze znów mają utrudnioną pracę w Sejmie
Dziennikarze w Sejmie od 24 stycznia mieli utrudniony dostęp do tzw. korytarza marszałkowskiego prowadzącego do biura prasowego PiS i klubowego pomieszczenia PO. Z kolei reporter "Gazety Wyborczej" Igor Nazaruk, który filmował na terenie Sejmu osoby protestujące przy jednym z budynków musiał opuścić teren Parlamentu. Wcześniej "Jeden z funkcjonariuszy straży marszałkowskiej podszedł do mnie i zerwał mi przypiętą do kurtki sejmową przepustkę" - relacjonował Nazaruk. W środę Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "GW", zapowiedział na Twitterze skierowanie zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie.
Źródło: Press.pl
Radio Maryja z koncesją od KRRiT na nadawanie przez kolejne 10 lat
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedłużyła na kolejne 10 lat koncesję na nadawanie Radia Maryja. Dotychczasowa koncesja rozgłośni wygaśnie 22 czerwca 2018 roku, a nowa będzie obowiązywać do czerwca 2028 roku. Nadawcą Radia Maryja jest Prowincja Warszawska Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, czyli zakon redemptorystów. Radio jest nadawane od 8 grudnia 1991 roku, w grudniu ub.r. obchodzono 25-lecie istnienia stacji.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Powstanie kolejny kanał muzyczny - Rock TV
Spółka Nowa Media, której większościowym udziałowcem jest Michał Winnicki, wystąpiła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z wnioskiem o przyznanie koncesji na telewizję z muzyką rockową (w tym cięższe brzmienia). Start Rock TV planowany jest na wiosnę br. Winnicki pod koniec ub.r. nabył 51 proc. udziałów w spółce Nowe Media (pozostałe objął fundusz inwestycyjny), która wygrała przetarg na nabycie kanału TVR od syndyka masy upadłościowej.
Źródło: Press.pl
Po 25 latach Alexandra Shulman przestanie kierować brytyjskim "Vogue"
Alexandra Shulman, obecna redaktor naczelna brytyjskiej edycji magazynu "Vogue", zapowiedziała, że w lecie 2017 roku odejdzie ze stanowiska. Nie zdradziła swoich dalszych planów zawodowych. Została redaktor naczelną brytyjskiej edycji "Vogue" w 1992 r. i jest najdłużej sprawującą tę funkcję menedżerem w historii międzynarodowej sieci związanej z tym tytułem.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Hybrydowa TV się rozpędza
W Polsce może być już 3,5 mln użytkowników tradycyjnej telewizji połączonej z treściami multimedialnymi z sieci. I wciąż ich przybywa, w przeciwieństwie do nadawców. Usługę hybrydowej telewizji (HbbTV) oferują w Polsce na razie tylko TVP, kanały z grupy ZPR Media oraz Stopklatka. Wszyscy Ci nadawcy umożliwiają jej odbiór w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Najwięcej odbiorców hybrydowej telewizji ma TVP.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Oprac. Piotr Wolniewicz