PRAWO

 

Wydawca i były naczelny "Wprost" odwołują się od wyroku ws. wypowiedzi Sławomira Nowaka

Wydająca tygodnik "Wprost" spółka AWR "Wprost" i były redaktor naczelny Sylwester Latkowski złożyli apelację od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, który w listopadzie oddalił pozew przeciwko Sławomirowi Nowakowi za jego słowa z czerwca 2013 roku. Były minister transportu stwierdził wówczas, że teksty tygodnika o jego zegarkach i kontaktach z menedżerami CAM Media to "czarny PR na zlecenie" mający go zastraszyć. Sąd w uzasadnieniu podnosił, że Nowak, mówiąc tak o "Wprost", działał pod wpływem emocji wynikających z publikacji krytycznego artykułu o nim na łamach tygodnika. Zdaniem wydawcy takie uzasadnienie jest kuriozalne.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

LUDZIE, INSTYTUCJE

 

Rafał Woś poinformował, że kończy współpracę z Wirtualną Polską

Rafał Woś, publicysta tygodnika "Polityka" (Polityka), poinformował, że kończy współpracę z Wirtualną Polską, gdzie publikował felietony polityczne. Powodem jest zmiana zasad współpracy. - Zapowiedziano (niestety nie mogę tu użyć słowa "zaproponowano"), że zamiast konkretnej ilości tekstów w miesiącu, na które się umówiłem z poprzednim kierownictwem, redakcja będzie u mnie zamawiać komentarze, kiedy uzna to za stosowne - napisał na Facebooku Woś.

Źródło: Press.pl

 

Współpracownicy Prawdy

"Relatywizm prawdy i znieczulanie sumienia oraz doprowadzanie do rozpaczy - to choroby zagrażające współczesnym sieciom informacji" - pisze ks. abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, w przesłaniu do ludzi mediów. Okazją jest przypadające 24 stycznia wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona pisarzy katolickich i dziennikarzy.

Źródło: „Nasz Dziennik”

 

Anna Bimer redaktor naczelną "Zwierciadła", odeszły Katarzyna Montgomery i Monika Summer-Brason

Anna Bimer została nową redaktor naczelną miesięcznika "Zwierciadło". Zastąpiła Katarzynę Montgomery, która kierowała magazynem przez 5,5 roku. Z Wydawnictwa Zwierciadło odeszła także Monika Summer-Brason, dyrektor promocji i PR. Anna Bimer jest związana ze "Zwierciadłem" od 2008 roku, przez cały ten okres pełniła funkcję wicenaczelnej magazynu.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Drugi dodruk aktualnego wydania kwartalnika "Przekrój"

Wydawca kwartalnika "Przekrój" podjął decyzję o drugim dodruku bieżącego numeru pisma. Do sprzedaży na początku lutego trafi kolejnych 60 tys. egz. tytułu. "Przekrój" wrócił na rynek 19 grudnia ub.r. Ukazał się w nakładzie 50 tys. egz. Po kilku dniach zdecydowano o dodrukowaniu 29,9 tys. egz., które trafiły do sprzedaży 5 stycznia br.

Źródło: Press.pl

 

Przez dwa lata Energa zapewni prąd wszystkim ośrodkom TVP

Energa wygrała przetarg na dostarczanie prądu Telewizji Polskiej. Obsługiwać będzie 41 punktów poboru - zarówno w Warszawie, jak i we wszystkich ośrodkach terenowych. Nowy dostawca zapewni prąd telewizji od 20 lutego br. Umowa obowiązywać będzie dwa lata. W tym czasie Energa dostarczy TVP 70 GWH energii.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

W konkursie na prezesa Polskiego Radia zostało sześciu z siedmiu kandydatów

Sześciu z siedmiu kandydatów na prezesa Polskiego Radia przeszło do etapu rozmów kwalifikacyjnych - zdecydowała w czwartek Rada Mediów Narodowych. Odpadła tylko Maria Lerman - była dziennikarka PR. Konkurs jest trzyetapowy: ocena ofert pod względem formalnym, merytorycznym i rozmowa kwalifikacyjna. RMN planuje jego rozstrzygnięcie do połowy lutego br.

Źródło: Press.pl

 

Jerzy Owsiak do Jacka Kurskiego: w TVP nie było obiecanych relacji z finału WOŚP, olał Pan miliony Polaków

Szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak w liście do prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego zarzuca, że wbrew zapowiedziom kanały TVP nie relacjonowały tegorocznego finału WOŚP. - Fundacja nie jest moją prywatną organizacją, a ja nie jestem jedyną osobą, która ją tworzy. Istnieje ona dzięki milionom Polaków, których, mówiąc najkrócej, Pan olał. A teraz, mówiąc nieprawdę, próbuje Pan tłumaczyć tę absolutnie złą decyzję - uważa Owsiak.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Facebook zablokował rosyjskiemu kanałowi RT dodawanie multimediów

Facebook zablokował angielskojęzycznej stacji RT (dawniej Russia Today) możliwość umieszczania zdjęć, materiałów wideo i transmisji. Administratorzy profilu RT na Fb mogą umieszczać tylko posty w formie tekstu. Facebook poinformował jedynie, że blokada profilu rosyjskiego kanału informacyjnego w języku angielskim potrwa do 21 stycznia br. RT nie będzie więc mógł prowadzić na Fb transmisji z inauguracji Donalda Trumpa, który 20 stycznia obejmie urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Źródło: Press.pl

 

„Rzeczpospolita” ubolewa z powodu opublikowanie tekstu o edukacji ludzi z zespołem Aspergera

Redakcja „Rzeczpospolitej” wydała oświadczenie, w którym odcina się od tez tekstu opublikowanego na łamach dodatku „Plus Minus” - „Lekcje z wariatem”. Artykuł autorstwa prof. Piotra Nowaka ukazał się w „Plusie Minusie”, datowanym na 7-8 stycznia. Wynikało z niego, że osoby z zaburzeniami psychicznymi powinny być edukowane w izolacji od pozostałych uczniów i studentów. Nowak, wykładowca na Uniwersytecie w Białymstoku,  opisuje przypadek studenta z zespołem Aspergera, którego nazywa „wariatem”.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Prokuratura stawia zarzuty za znieważenie pracownika TVP

Warszawska prokuratura postawiła pierwszy zarzut dotyczący znieważenia pracownika TVP w związku z wydarzeniami, które miały miejsce przed Sejmem 16 grudnia ub.r. Stołeczna policja opublikowała we wtorek kolejne wizerunki osób, które mogą mieć związek z tymi zdarzeniami, kiedy m.in. blokowano wyjazd posłów i przedstawicieli rządu.

Źródło: Press.pl

 

Igrzyska olimpijskie w 2018 i 2020 roku w TVP

TVP zakupi od Discovery Networks prawa do transmitowania zimowych igrzysk olimpijskich w 2018 roku w południowokoreańskim Pjongczangu i letnich, które odbędą się w 2020 roku w Tokio. TVP i Discovery Networks mają poinformować o szczegółach umowy na konferencji prasowej zaplanowanej na 2 lutego br.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Śledzenie użytkowników w sieci będzie trudniejsze

Unia zadba o prywatność internautów. Ograniczy firmom możliwość zbierania danych. Przygotowane przez Komisję Europejską rozporządzenie o prywatności w cyfrowym świcie najbardziej zmienia zasady zbierania plików cookies. Niektóre z nich, np. liczące liczbę wejść na stronę czy zapamiętujące wartość koszyka w sklepie internetowym, nie będą już wymagały zgody użytkownika. W innych przypadkach będzie ona wyrażana na poziomie ustawień przeglądarki, a nie poszczególnych stron. Nowe regulacje mają obowiązywać od maja 2018 r., jeśli przyjmie je Parlament i Rada UE.

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

Jacek Kurski: doszliśmy do ściany, brak finansowania oznacza zwijanie TVP

W środę w siedzibie Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie zarząd TVP podsumował pierwszy rok swojej działalności. Telewizja Polska uzależnia plany inwestycyjne od uszczelnienie abonamentu. - Wtedy czeka nas telewizja publiczna z prawdziwego zdarzenia. Stoimy w blokach startowych, ale brak pieniędzy, tych którymi powinniśmy dysponować, oznacza zwijanie firmy - powiedział Jacek Kurski, prezes TVP.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Koncerny farmaceutyczne zbombardowały nas reklamami

W 2016 r. powstało w Polsce 2,8 tys. reklam telewizyjnych. Duża ich część to reklamy suplementów diety i leków OTC. Z raportu Lowe Media dla "DGP" wynika, że w zeszłym roku na spoty w telewizji najwięcej wydały koncerny farmaceutyczne. Aflofarm, US Pfarmacia i Polpharma zajmują kolejno pierwsze, drugie i piąte miejsce w rankingu największych reklamodawców. Łącznie zainwestowały w emisję spotów 2,2 mld zł (dane cennikowe nie uwzględniają rabatów, które wynoszą nawet 50-60 proc.).

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

 

Koniec magazynu "Chip" i serwisu Chip.pl. Cały zespół straci pracę

Wydawnictwo Burda Media Polska kończy wydawanie miesięcznika "Chip" i jego wersji on-line - Chip.pl. Miesięcznik ukazywać się będzie do kwietnia, strona internetowa i towarzyszące jej media społecznościowe znikną z rynku w lipcu br. Powód: słaba sprzedaż miesięcznika i niska liczba użytkowników w internecie. Wydawca zwalnia cały zespół. "Chip" jest najdłużej wydawanym w Polsce pismem o tematyce komputerowej i technologii IT.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Barack Obama: Wolne media są sercem demokracji

Ustępujący prezydent USA pożegnał się z dziennikarzami na ostatniej konferencji prasowej w Białym Domu. Miała ona swobodniejszy przebieg niż mowa pożegnalna prezydenta, którą wygłosił 10 stycznia w Chicago. Obama podkreśli, że zadawanie niewygodnych pytań to rola mediów. - To dzięki wolnej prasie istnieje demokracja. Jesteście źródłem informacji dla obywateli. My was potrzebujemy i oni was potrzebują. Mam nadzieję, że będziecie nieustannie popychać tych, którzy stoją na czele tego kraju, by mogli być najlepszą wersją siebie - dodał.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 

Polsat Doku startuje 10 lutego

W piątek 10 lutego br. Telewizja Polsat uruchomi kanał satelitarny Polsat Doku, który trafi do oferty Cyfrowego Polsatu - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. W ramówce pojawią się głównie filmy i cykle dokumentalne oraz docu-soapy i docu-crimy. Kanałem kieruje Radosław Sławiński, który pozostaje szefem Polsat Play. 

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Parlamentarzyści polubili internet

Agencja Public Relations Hill+Knowlton Strategies sprawdziła, kogo na Twitterze obserwują polscy parlamentarzyści. Liderem zestawienia wśród polityków jest prezydent Andrzej Duda, obserwowany przez 202 parlamentarzystów. Drugie miejsce zajmuje premier Beata Szydło (187 obserwujących). Oboje wyprzedzili zwycięzcę poprzedniego raportu – Radosława Sikorskiego (167). Zestawienie najpopularniejszych mediów wśród parlamentarzystów otwierają telewizje TVN 24, ex aequo z kontem TVP Info (po 201 obserwujących). Trzecią pozycję w rankingu zajmuje 300Polityka, a czwartą „Rzeczpospolita”(awans z 10.miejsca).

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

Redakcja Radia Zachód bez płatnej telewizji, więc tylko z TVP Info

W redakcji Radia Zachód - Zielona Góra zrezygnowano z abonamentu płatnej telewizji cyfrowej, wskutek czego dziennikarze z kanałów informacyjnych mogą oglądać tylko TVP Info. Prezes rozgłośni tłumaczy to oszczędnościami.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Oprac. Piotr Wolniewicz

 

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl