Nowa prezes Trybunału Konstytucyjnego zakazała fotografowania i nagrywania jego rozpraw w mniejszej sali
Na podstawie decyzji Julii Przyłębskiej, nowej prezes Trybunału Konstytucyjnego, podczas rozpraw TK przedstawiciele mediów nie mogą robić zdjęć ani nagrywać filmów. Przyłębska zaznaczyła, że zakaz dotyczy tylko mniej istotnych rozpraw odbywających się w mniejszej sali. Obecni podczas rozpraw mogą być natomiast inni dziennikarze. Transmisja na żywo z rozpraw TK jest dostępna na jego stronie internetowej. Ponadto po każdej rozprawie tak jak dotychczas będzie odbywać się konferencja prasowa z udziałem przewodniczącego składu orzekającego i sędziego sprawozdawcy.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
"Newsweek Polska" z mniejszą objętością i bez felietonów Jerzego Mazgaja
Tegoroczne wydania "Newsweek Polska" (Ringier Axel Springer Polska) mają po 92 strony, podczas gdy wcześniej tygodnik liczył minimum 100 stron. - Objętość tygodników jest ruchoma, zależy od wielu czynników, np. dodatków czy objętości i ilości artykułów - wyjaśnia Agnieszka Odachowska, dyrektor komunikacji korporacyjnej w Grupie Onet-RAS Polska. W "Newsweeku" nie ma już także felietonów o winie Jerzego Mazgaja, głównego udziałowca i byłego prezesa sieci delikatesów Alma.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Dorota Warakomska w Radiu TOK FM
Już od najbliższego od najbliższego czwartku - 12 stycznia, Dorota Warakomska dołączy do grona prowadzących Poranek Radia TOK FM. Warakomska jest dziennikarką, pisarką i działaczką społeczną. W latach 1991-2006 była związana zawodowo z Telewizją Polską. Z Radiem TOK FM jest współpracuje od 2016 r., kiedy jako specjalna wysłanniczka stacji relacjonowała kampanię wyborczą i wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.
Źródło: Tokfm.pl
Iwona Ławecka-Marczewska redaktor naczelną "Dobrego Wnętrza"
Iwona Ławecka-Marczewska objęła stanowisko redaktor naczelnej miesięcznika "Dobre Wnętrze" (ZPR Media). Zastąpiła Małgorzatę Tomczyk, która odchodzi z wydawnictwa. Ławecka-Marczewska z Grupą ZPR Media związana jest od listopada 2007 roku.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Rozdano "Paszporty Polityki"
Reżyser Jan P. Matuszyński, pisarka Natalia Fiedorczuk-Cieślak oraz saksofonista i kompozytor Wacław Zimpel - znaleźli się wśród laureatów "Paszportów Polityki" za dokonania artystyczne w 2016 r. Gala wręczenia nagród odbyła się we wtorek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. W tym roku zwycięzców "Paszportów" wyłoniono po raz 24. Nagrody przyznano młodym twórcom w siedmiu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura i - w tym roku po raz pierwszy - kultura cyfrowa.
Źródło: TVN24.pl
Jarosław Kociszewski przechodzi z Polskiego Radia do Wirtualnej Polski
Jarosław Kociszewski, wieloletni korespondent Polskiego Radia na Bliskim Wschodzie, kierownik redakcji hebrajskiej, a w ostatnim czasie publicysta i komentator, współprowadzący audycji "Więcej Świata", kończy współpracę z publicznym nadawcą. Od 1 lutego będzie pracował dla portalu Wirtualna Polska. Kociszewski publikował także m. in. w "Rzeczpospolitej" i nieistniejącym już "Życiu Warszawy".
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Polskie Radio rozpoczęło współpracę z Radiem i Telewizją Prowincji Syczuan
Chińskie Radio 95,5 FM codziennie nadaje muzykę z płyt wyprodukowanych przez Polskie Radio. To element współpracy pomiędzy polskim nadawcą, a Radiem i Telewizją Prowincji Syczuan (SRT). Muzyka Polskiego Radia emitowana jest w Radiu 95,5 FM przez cały styczeń, codziennie o 14:15 i 19:30. Natomiast 7 stycznia o godz. 18 Program IV Polskiego Radia nadał w audycji "Muzyczne Biuro Podróży" pierwszą audycję o współczesnej muzyce chińskiej, która powstała właśnie przy współpracy z SRT.
Źródło: Press.pl
David Clementi nowym prezesem BBC wskazanym przez brytyjski rząd
David Clementi, były szef Bank of England zostanie nowym prezesem BBC. Został wskazany na to stanowisko przez minister kultury Karen Bradley i będzie przewodniczył zarządowi nadzorującemu funkcjonowanie państwowego nadawcy w myśl zmienionych przepisów. Zgodnie z nimi zostanie powołany nowy zarząd składający się z 12 lub 14 członków. Projekt przewiduje, że co najmniej połowa zarządu będzie pochodziła z BBC, natomiast 6 osób zostanie wskazanych przez brytyjski rząd.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
UOKiK na wniosek TVP sprawdza badania Nielsena
Urząd Konkurencji i Konsumentów wyjaśnia, czy prowadzone przez firmę Nielsen Audience Measurement badania widowni telewizyjnej nie naruszają przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Z wnioskiem o zbadanie sprawy zwróciła się do UOKiK w ub.r. Telewizja Polska. Biuro prasowe UOKiK podkreśla, że jest to postępowanie wyjaśniające, prowadzone w sprawie, a nie skierowane przeciw konkretnemu przedsiębiorcy. Nielsen jest obecnie na polskim rynku jedyną firmą prowadzącą badania telemetryczne.
Źródło: Press.pl
Wojciech Staszewski został dziennikarzem "Twojego Stylu". Nie odpowiadały mu warunki w "Newsweeku"
Dziennikarz Wojciech Staszewski przeszedł od stycznia z "Newsweek Polska", gdzie zajmował się reportażami opisującymi kwestie społeczne, do "Twojego Stylu" (Wydawnictwo Bauer). Powodem były nowe warunki pracy, zaoferowane przez wydawcę tygodnika. Zaproponowano mu przejście z etatu na system pracy "firma - firma". Dziennikarz podkreśla, że w nowej redakcji będzie miał czas na przygotowywanie materiałów pogłębionych, na które nie było czasu w "Newsweeku".
Źródło: Wirtualnemedia.pl
"Gazeta Wyborcza" ma już prawie 100 tys. płatnych prenumerat cyfrowych
Pod koniec grudnia ub.r. liczba płatnych prenumerat cyfrowych "Gazety Wyborczej" (Agora) wyniosła prawie 100 tys. Zdaniem ekspertów to dobry wynik. Zarząd Agory poinformował o tym w komunikacie bieżącym, zaznaczając, że jest to wynik wyższy niż zakładane cele (przewidywano 90 tys. cyfrowych prenumerat pod koniec ub.r.). W grudniu 2015 roku "GW" miała 77 tys. prenumerat cyfrowych. Agora nie ujawnia szczegółowych informacji dotyczących prenumeraty.
Źródło: Press.pl
Marka Yahoo zniknie z rynku, Marrisa Meyer odejdzie z 55 mln dolarów odprawy
Według dokumentów giełdowych koncernu Yahoo! Inc. niebawem zajdą w nim istotne zmiany. Po sfinalizowaniu przejęcia Yahoo przez Verizon firma zmieni nazwę na Altaba Inc., a z zarządu odejdzie kilku najwyższych menedżerów. Wśród nich będzie Marissa Meyer, która za opuszczenie fotela prezesa Yahoo otrzyma odprawę w wysokości 55 mln dolarów. Transakcję przejęcia Yahoo przez Verizon za kwotę 4,8 mld dol. ogłoszono w lipcu ub.r.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Dzięki sukcesom polskich zawodników wzrosła widownia Turnieju Czterech Skoczni
W sezonie 2016/2017 transmisje zawodów Turnieju Czterech Skoczni (TCS) oglądało w TVP 1 średnio 4,73 mln osób - ok. 1 mln więcej, niż w poprzednim sezonie. Turniej wygrał Kamil Stoch, drugi był Piotr Żyła, a czwarty Maciej Kot. Najwięcej widzów - 6,91 mln - zgromadził finałowy konkurs, rozegrany w Bischofshofen 6 stycznia br. - Kamil Stoch zajął w nim pierwsze miejsce, wygrywając cały TCS.
Źródło: Press.pl
Gremi Media w drodze na giełdę
Wydawca „Rzeczpospolitej” ma w tym roku wejść na NewConnect. Spółka matka – KCI – również tam zmierza. Strategia zakłada kontynuację działalności KCI w dwóch obszarach: nieruchomości oraz mediów – tę drugą za pośrednictwem Gremi Media. Zgodnie z zapowiedziami GM będzie spółką publiczną – w połowie roku ma znaleźć się na NewConnect. Samo KCI planuje pionierską operacje przejścia z GPW na alternatywny parkiet.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Radio Kraków dokapitalizowane jak TVP i Polskie Radio
Kapitał zakładowy publicznego Radia Kraków został podniesiony o 2 mln zł z Funduszu Reprywatyzacji. Rozgłośnia była jedną z trzech spółek medialnych - obok Telewizji Polskiej i Polskiego Radia - należących do skarbu państwa, która się o to zwróciła. Po rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego w KRS będzie on wynosić 2 752 500 zł (obecnie 752 500 zł).
Źródło: Press.pl
„Siara w kuluarach” – Janusz Rewiński po 7 latach znowu oprowadzi widzów TVP po Sejmie
Telewizyjna Dwójka prowadzi rozmowy z Januszem Rewińskim, który wiosną w satyryczny sposób miałby przybliżyć widzom TVP2 pracę posłów w Sejmie. Portal Wirtualnemedia.pl ustalił, że audycja Rewińskiego ma być kontynuacją emitowanego w 2010 r. w Jedynce kilkuminutowego cyklu „Siara w kuluarach”, w którym satyryk i dziennikarka TVP Info Joanna Fudala odwiedzali z kamerą budynek Sejmu i rozmawiali z politykami spotkanymi na korytarzach. Program będzie jednak dłuższy i znacznie bardziej rozbudowany.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Oprac. Piotr Wolniewicz