PRAWO
Ochrona wizerunku policjanta
Dziennikarze lokalnego pisma opublikowali artykuł zawierający dane i zdjęcie policjantki jeżdżącej do pracy samochodem, mimo że nie posiadała uprawnień. Ta pozwała ich o naruszenie dóbr osobistych. Sąd Okręgowy we Wrocławiu przyznał rację dziennikarzom. Po apelacji policjantki sąd utrzymał wyrok I instancji w części odnoszącej się do treści artykułu, nakazał jednak usunięcie wizerunku funkcjonariuszki, a także przeprosiny na portalu tygodnika za bezprawną publikację wizerunku. Dziennikarze złożyli skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego i teraz on rozstrzygnie sprawę.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Poseł Krasulski grozi pozwami
Poseł PiS Leonard Krasulski zagroził krokami prawnymi dziennikarzom rozpowszechniającym "treści, które stawiają go w złym świetle". Chodzi o materiał "Faktu", który napisał, że w Grudniu '70 poseł służył w pułku pacyfikującym robotników na Wybrzeżu. Krasulski twierdzi, że odmówił wtedy wyjazdu z koszar.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”
Sprawa Ewy Tylman: czy będzie kolejna transmisja?
W środę pełnomocnicy Adama Z. informowali w Radio Merkury o zamiarze podjęcia kroków prawnych wobec nadawców. Transmisja z rozprawy umożliwiła bowiem poznanie m.in. imion i nazwisk pierwszej dziewczyny oraz partnera Adama Z. Słyszalne były też dane rodziny. Rzecznik SO w Poznaniu nie wyklucza, że skład sędziowski zmieni warunki relacjonowania procesu.
Źródło: „Rzeczpospolita”
LUDZIE, INSTYTUCJE
Autoryzację prasową tekstów czekają zmiany
Wszystko wskazuje na to, że autoryzacja prasowa zostanie w tym roku złagodzona. Kwestia autoryzacji znalazła się bowiem w wykazie tegorocznych prac legislacyjnych Ministerstwa Kultury. Konieczność nowelizacji prawa prasowego wynika z wyroku Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie Wizerkaniuk przeciwko Polsce wydanego 5 lipca 2011 r. Polski Trybunał Konstytucyjny uznał regulacje dotyczące autoryzacji za zgodne z konstytucją, ale ETPCz stwierdził, że sankcje nałożone na dziennikarza były nieproporcjonalną ingerencją w prawo do wolności słowa.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Spółkami medialnymi skarbu państwa zarządza resort kultury
Od 2 stycznia br. obowiązuje rozporządzenie, które rozdziela zarządzanie 432 spółkami skarbu państwa między poszczególne ministerstwa. Ma to związek z trwającą likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa. Polska Agencja Prasowa, Telewizja Polska, Polskie Radio i publiczne rozgłośnie regionalne oraz PW "Rzeczpospolita" przypadły Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: Press.pl
KRRiT zajmie się sprawą relacji z procesu Adama Z. w TVP Info
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapowiedziała, że zwróci się do TVP Info o materiał i stanowisko ws. relacji z wtorkowego procesu Adama Z. oskarżonego o zabójstwo Ewy Tylman. Natomiast Kampania Przeciw Homofobii domaga się od Telewizji Polskiej wzięcia odpowiedzialności za spowodowane szkody i zadośćuczynienia poszkodowanym osobom. W relacji pojawiły się m.in. niezagłuszone dane osobowe i adresy rodziny oskarżonego.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Kancelaria Senatu: nowe propozycje ws. dziennikarzy 5. lub 10. stycznia
Nowe propozycje dotyczące funkcjonowania dziennikarzy w parlamencie zostaną przedstawione albo w czwartek, albo - w związku z przypadającym w tym tygodniu świętem Trzech Króli - w następnym tygodniu, prawdopodobnie we wtorek - poinformował szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski. Jak dodał, nie ma jeszcze decyzji, czy propozycje dla dziennikarzy zostaną przedstawione na briefingu marszałka Senatu, czy też będą dostępne w innej formie - np. na senackiej stronie internetowej.
Źródło: Press.pl
Beata Lubecka nową prowadzącą "Gościa Wydarzeń", a Dominika Długosz - "Pociągu do polityki"
9 stycznia br. dziennikarka Beata Lubecka rozpocznie prowadzenie codziennego programu Polsat News "Gość Wydarzeń", w którym będzie rozmawiać o bieżących wydarzeniach dnia. Z kolei prowadzącą "Pociągu do polityki" będzie od teraz Dominika Długosz.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Czeski rząd założył agencję do walki z dezinformacją i fałszywymi newsami
Centrum ds. Zwalczania Terroryzmu i Zagrożeń Hybrydowych (CTHH) od 2 stycznia 2017 roku monitoruje media pod kątem fałszywych informacji wymierzonych w bezpieczeństwo kraju. 20 pracowników agencji ma w ciągu kilku minut reagować na nieprawdziwe informacje.
Źródło: Press.pl
Mateusz Morawiecki Człowiekiem Roku „Gazety Polskiej”
"Gazeta Polska" (Niezależne Wydawnictwo Polskie) przyznała tytuł Człowieka Roku wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu za "wizjonerstwo i udowodnienie niedowiarkom, że poprawa losu zwykłych ludzi jest korzystna dla gospodarki”. Uhonorowanie tytułem laureata odbędzie się 30 stycznia br. podczas uroczystej gali.
Źródło: Wirtualnemdia.pl
Oprac. Piotr Wolniewicz