PRAWO

 

"Gazeta Wyborcza" nie musi usuwać informacji o poprzednich pozwach PWPW wobec mediów

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, żeby w ramach zabezpieczenia jej powództwa przeciw "Gazecie Wyborczej" dziennik usunął ze swojego serwisu informacyjnego fragmenty tekstów o poprzednich działaniach prawnych firmy wobec mediów m.in. "GW". W procesie PWPW domaga się przeprosin i 100 tys. zł zadośćuczynienia. O oddaleniu wniosku dotyczącego usunięcia 27 fragmentów tekstów poinformował na Twitterze dziennikarz "GW" Łukasz Woźnicki.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Poczta może ukarać za firmowe radio

Naczelny Sąd Administracyjny przesądził, że przedsiębiorca musi zapłacić karę za to, że nie zarejestrował na poczcie dziesięciu odbiorników radiowych umieszczonych w samochodach służbowych oraz w siedzibie firmy handlowej. Nie ma przy tym znaczenia, czy były one użytkowane, czy nie. Wystarczy samo domniemanie, że tak mogło być.

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

Niemiecka telewizja ZDF musi przeprosić b. więźnia Auschwitz za "polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz"

Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał ZDF przeproszenie byłego więźnia Auschwitz za sformułowanie "polskie obozy zagłady", zmieniając częściowo wyrok I instancji. Proces, jaki Karol Tendera wytoczył niemieckiej telewizji, rozpoczął się w lutym 2015. Sąd Okręgowy uznał w kwietniu, że dobra osobiste powoda - w postaci jego godności człowieka, tożsamości narodowej i godności narodowej - zostały naruszone, ale został on skutecznie przeproszony przez ZDF. Dlatego powództwo oddalił.

Źródło: WP.pl

 

LUDZIE, INSTYTUCJE

 

Opłata za wykorzystanie cudzego artykułu

Pomysł przyznania dodatkowych uprawnień wydawcom prasy (także internetowej) przedstawiła kilka miesięcy temu Komisja Europejska, prezentując najważniejsze założenia reformy prawa autorskiego UE. Miałoby to wyglądać podobnie jak prawa pokrewne producentów filmów czy muzyki. Podmioty korzystające z treści prasowych płaciłyby organizacji zbiorowego zarządzania, która następnie rozdzielałaby te fundusze między wydawców. W lutym Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego ma zdecydować, czy propozycja zostanie przyjęta.

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

Łukasz Mężyk odchodzi z TVP Info i zarzuca stacji jednostronność

Wydawca i współzałożyciel 300polityka.pl zrezygnował z prowadzenia programu publicystycznego "Cztery strony" w TVP Info. Prowadzącym piątkowe wydania wieczornej rozmowy był od lipca br. Zastąpił wtedy Marcina Celińskiego. - Nie mogę jednak udawać, że nie widzę coraz wyraźniejszego kontekstu w którym występuję i pozostać dłużej w roli jednego z prowadzących autorski program "Cztery strony", podczas gdy hasłem anteny TVP Info staje się "jedna strona" - uzasadnia swoją decyzję Łukasz Mężyk.

Źródło: Press.pl

 

Martin Stysiak zwolniony z "Gazety Wyborczej"

Dziennikarz gospodarczy Martin Stysiak pożegnał się z "Gazetą Wyborczą" w ramach zwolnień grupowych prowadzonych w Agorze. Był związany z "GW" przez 5,5 roku. Pisał głównie o branżach mediów i handlu.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Kaczyński Człowiekiem Wolności 2016 tygodnika "W Sieci"

Tytuł Człowieka Wolności 2016 tygodnik "W Sieci" przyzna prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu. W tygodniku ukazał się wywiad z Kaczyńskim. Oskarżył on w nich media, o to, że niedawno brały one udział w "próbie puczu". "Media osiągnęły dno. Po pierwsze, brały bezpośrednio udział w próbie puczu, próbie ataku na Sejm. Ona się wprawdzie nie udała, bo okazali się za słabi, ale taką próbę podjęto, a media zwoływały ludzi, by wzięli w niej udział".

Źródło: Press.pl

 

Wydawca TVP Info Oswald Pereira po 10 latach pracy odchodzi z Telewizji Polskiej

Wydawca programów informacyjnych w TVP Info Oswald Pereira zrezygnował z dalszej pracy w Telewizji Polskiej. Z publicznym nadawcą był związany przez 10 lat. O swoim odejściu z TVP Pereira poinformował w poniedziałek na Twitterze.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

9 dziennikarzy było na pokładzie rosyjskiego TU-154, który spadł do Morza Czarnego

25 grudnia br. rano w okolicach Soczi doszło do katastrofy samolotu rosyjskiego ministerstwa obrony. Na jego pokładzie było 92 osoby. Głównie członkowie Chóru Aleksandrowa. W samolocie było dziewięciu dziennikarzy z trzech rosyjskich kanałów telewizyjnych. W Moskwie przed siedziby Pierwszego Kanału, telewizji Zwiezda i NTV ludzie przynosili kwiaty.

Źródło: Press.pl

 

Konrad Sadurski i Renata Grochal zwolnieni z "Gazety Wyborczej"

Dziennikarz gospodarczy Konrad Sadurski i dziennikarka polityczna Renata Grochal w ramach zwolnień grupowych żegnają się z "Gazetą Wyborczą" (Agora). Sadurski był związany z dziennikiem od 1992 roku, a Grochal od 2004 roku. To nie jedyne zmiany w "GW". Nowym szefem działu zagranicznego został Bartosz Wieliński, w przeszłości korespondent "GW" w Berlinie. Jego zastępcami są Alicja Dąbrowska i Łukasz Grzymisławski. Hanna Rydlewska, dotąd naczelna Weekend.gazeta.pl, na początku stycznia obejmie stanowisko szefowej newsroomu i zastępcy dyrektora serwisów informacyjnych portalu Gazeta.pl. Nową szefową serwisu Weekend.Gazeta.pl będzie z kolei Anna Budyńska.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

HGTV debiutuje w Polsce 7 stycznia

Cztery premierowe lokalne produkcje znajdą się w ramówce startującego 7 stycznia kanału HGTV (Home & Garden TV). Polska jest pierwszym europejskim krajem, w którym wystartuje HGTV - flagowa marka Scripps Networks Interactive, właściciela TVN. W ramówce znajdą się również międzynarodowe formaty HGTV. Stacja w ofercie operatorów kablowo-satelitarnych zastąpi TVN Meteo Active.

Źródło: Press.pl

 

Marcin Kasprzak redaktorem naczelnym miesięcznika "Logo"

Od stycznia przyszłego roku Marcin Kasprzak obejmie stanowisko redaktora naczelnego miesięcznika "Logo"(Agora). Zastąpi Mikołaja Kirschkego, który odchodzi z firmy. Kasprzak przechodzi do Agory z wydawnictwa Marquard Media Polska, gdzie pracował od 2012 roku - ostatnio był redaktorem magazynu "Esquire", a wcześniej miesięcznika "Playboy".

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Po roku wydawania Agora zamyka "Pogodę na Życie"

Agora SA zamyka miesięcznik "Pogoda na Życie", którego pierwszy numer ukazał się 12 stycznia br. Spółka likwiduje tytuł, tłumacząc, że pismo towarzyszyło i wspierało promocyjnie uruchamianie przez Grupę Radiową Agory kolejnych stacji z sieci Radio Pogoda. - "Pogoda na życie" spełniła już swoją rolę, a dalsze wydawanie tego tytułu na tak konkurencyjnym rynku z naszej perspektywy nie ma już uzasadnienia biznesowego - mówi Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Agorze.

Źródło: Press.pl

 

KRRiT ukarała kanał Stopklatka za zbyt mało nowszych produkcji europejskich

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nałożył na nadawcę Stopklatka 10 tys. zł kary za to, że w czasie przeznaczonym ustawowo na niezależne produkcje europejskie zbyt mało było treści powstałych w ciągu poprzednich pięciu lat.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Będzie dodruk pierwszego numeru „Przekroju”, w styczniu dodatkowe 30 tys. egz.

Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie czytelników pierwszym numerem „Przekroju” jako kwartalnika społeczno-kulturalnego, wydawca zdecydował o druku dodatkowych 29,9 tys. egzemplarzy. Trafią one do sprzedaży 5 stycznia. Na początku w sprzedaży pojawiło się 50 tys. egz., trafiły one do ok. 8 tys. punktów w całym kraju.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Burda chce przejąć "Radio Times"

Niemiecki koncern medialny Burda jest bliski przejęcia brytyjskiego wydawnictwa Immediate Media - ujawnił dziennik "The Guardian". Według gazety kwota potencjalnej transakcji ma wynosić 260-275 mln funtów. W portfolio Immediate Media znajduje się m.in. "Radio Times" - najpopularniejszy tv guide w Wielkiej Brytanii. Pismo zostało przejęte od BBC wraz z 10 innymi tytułami w 2011 roku za 121 mln funtów.

Źródło: Press.pl

 

Rafał Kalukin przechodzi z "Newsweeka" do "Polityki"

Dziennikarz Rafał Kalukin odchodzi z tygodnika "Newsweek Polska". Od początku nowego roku będzie pracował w "Polityce". - Powód banalny - potrzeba zmiany, odświeżenia się, wygrzebania z rutyny. Poza wszystkim spokojniejszy i bardziej stonowany styl redagowania "Polityki" chyba lepiej odpowiada mojemu temperamentowi - wyjaśnił Kalukin w odpowiedzi na pytanie Wirtualnemedia.pl.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Jan Grzechowiak rozstaje się z "Gazetą Wyborczą"

Jan Grzechowiak, wydawca "Gazety Wyborczej" Regionu Północ, po 25 latach odchodzi z Agory. Od stycznia będzie dyrektorem kreatywnym w jednym z wydawnictw. W "GW" zastąpi go Grzegorz Kubicki. O odejściu z Agory Grzechowiak zadecydował sam i odbyło się ono za porozumieniem stron.

Źródło: Press.pl

 

Białoruscy intelektualiści napisali list w obronie TV Biełsat

Zamknięcie Biełsatu uderzy w patriotów - napisali w liście do prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło pisarka Swietłana Aleksijewicz, były szef parlamentu Stanisław Szuszkiewicz, były kandydat na prezydenta Uładzimir Niaklajeu i inni znani Białorusini, przyłączając się do akcji w obronie nadającej z Polski białoruskojęzycznej telewizji. Sygnatariusze listu proszą polskiego prezydenta i premier o głos poparcia dla TV Biełsat.

Źródło: Wirtualnemedia.pl 

 

PW

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl