PRAWO

 

"Gazeta Finansowa" nie zniesławiła wydawcy "Wprost", prawomocna decyzja sądu

Sąd Okręgowy w Warszawie nie uwzględnił zażalenia Michała M. Lisieckiego, właściciela PMPG Polskie Media na postanowienie o umorzeniu postępowania w sprawie karnej z oskarżenia prywatnego wydawcy "Wprost" i "Do Rzeczy". Oskarżonymi o zniesławienie z art. 212 kk byli dziennikarz (Grzegorz Jakubowski) oraz były (Piotr Bachurski) i obecny redaktor naczelny "Gazety Finansowej" (Jan Piński). Decyzja sądu jest prawomocna. Chodzi o artykuł pt. "CBA w domu właściciela "Wprost" i "Do Rzeczy"" z 17 lutego br., który ukazał się w "GF" (Federal Media Company FMC) i jest dostępny na portalu Gf24.pl.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Trybunał o małej ustawie medialnej i roli KRRiT

Wyłączenie KRRiT z procesu powoływania władz TVP oraz Polskiego Radia jest niezgodne z konstytucją. To sedno wtorkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał kilka przepisów tzw. małej ustawy medialnej za niekonstytucyjne. Chodzi o nowelę ustawy o radiofonii i telewizji z 30 grudnia 2015 r. O zbadanie tej ustawy wystąpił RPO oraz Nowoczesna. Akt ten od początku miał charakter przejściowy. W czerwcu Sejm uchwalił tzw. pomostową ustawę medialną, która m.in. zniosła podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu, którą wprowadziła mała ustawa medialna.

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

LUDZIE, INSTYTUCJE

 

"Przekrój" wraca na rynek, ale jako kwartalnik

19 grudnia w kioskach po ponad trzyletniej przerwie ukaże się nowy numer "Przekroju". Nie będzie jednak tygodnikiem, jak wcześniej, tylko kwartalnikiem. Wydawcą jest fotograf Tomasz Niewiadomski, który kupił tytuł od poprzedniego wydawcy - Gremi Media, za 7 mln zł. Dyrektor wydawniczą pisma jest współpracownica Tomasza Niewiadomskiego Marta Wardin, a sekretarzem redakcji - Ewa Pawlik.

Źródło: Press.pl

 

Andrzej Fidyk: z TVP do TLC

Andrzej Fidyk, były kierownik redakcji dokumentu w TVP1 rozpoczął współprace ze stacją TLC (Discovery Networks). Agata Młynarska, dyrektor rozwoju kanału zapowiada, że w nowym roku TLC rozpocznie produkcję polskich programów.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

177 podpisów pod protestem przeciwko zwolnieniu związkowców z Polskiego Radia

177 dziennikarzy i pracowników Polskiego Radia w liście do prezes spółki Barbary Stanisławczyk zaprotestowało przeciwko dyscyplinarnemu zwolnieniu szefów Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programów III i II Polskiego Radia. "Nie godzimy się na to, by za takie działania wyciągano konsekwencje wobec ludzi, którzy nas reprezentują" - czytamy w liście. Sygnatariusze domagają się przywrócenia do pracy zwolnionych związkowców.

Źródło: Press.pl

 

Dorota Gardias wnioskuje, żeby zwolnieniem dziennikarzy Polskiego Radia zajął się resort pracy

Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych, skierowała do Jacka Męciny, sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wniosek, żeby zespół ds. prawa pracy zajął się ostatnimi zwolnieniami dziennikarzy Polskiego Radia.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Grand Press za śledztwo reprywatyzacyjne

Dziennikarki "Gazety Wyborczej" Iwona Szpala i Małgorzata Zubik w kategorii dziennikarstwo śledcze oraz reporterka Anna Śmigulec w kategorii reportaż prasowy zostały laureatkami Grand Press 2016. Dziennikarką Roku została Bianka Mikołajewska z OKO.press. Nagrodę specjalną - Grand Press XX-lecia - otrzymał ks. Adam Boniecki, b. redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego".

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 

Agora porozumiała się z pracownikami: zwolni do 190 osób, wyda na to 7,4 mln zł

Zarząd Agory osiągnął porozumienie z działającymi w firmie NSZZ "Solidarnością" oraz radą pracowników w sprawie zwiększenia skali zwolnień grupowych ze 135 do 190 osób. Firma szacuje, że rezerwa z tytułu kosztów zwolnień wyniesie 7,4 mln zł. Podpisano aneks do porozumienia z połowy października określającego warunku pierwszego etapu zwolnień. Zarząd porozumiał się też z organizacjami pracowniczymi, żeby ustalić warunki dobrowolnych odejść pracowników "Gazety Wyborczej" w 2017 roku "w razie zaistnienia przyczyny uzasadniającej konieczność ograniczania zatrudnienia".

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Murdoch przejmie telewizję Sky

Koncern medialny 21st Century Fox ogłosił, że przejmie kontrolę nad grupą telewizyjną Sky. Wartość transakcji szacowana jest na 18 mld funtów. Amerykanie przejmą 61 proc. udziałów Sky, płacąc 10,75 funtów za akcję. Dzięki temu 21st Century Fox, który już wcześniej miał 39 proc. udziałów europejskiej grupy telewizyjnej, przejmie nad nią pełną kontrolę. Po upublicznieniu informacji o transakcji, w piątek 9 grudnia, kurs giełdowy Sky wzrósł o 30 proc., do 10,26 funta.

Źródło: Press.pl

 

Koniec kanału Orange Sport. KRRiT uchyliła koncesję

We wtorek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę o uchyleniu koncesji dla Orange Sport w odpowiedzi na wniosek nadawcy o zaprzestanie nadawania programu. W październiku przedstawiciele OS tłumaczyli, że decyzja o zakończeniu nadawania tej stacji podyktowana jest względami biznesowymi. Nie podali jednak szczegółowych informacji na ten temat. 

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Jest projekt obniżki VAT na e-booki i e-gazety

Ministerstwo Finansów niezmiernie popiera obniżenie podatku na książki elektroniczne. Nie przedstawia natomiast swojego stanowiska w sprawie ewentualnej niższej stawki VAT na e-gazety. Poinformowało o tym w odpowiedzi na pytanie "DGP", dotyczące projektu nowelizacji dyrektywy VAT, zgłoszonego przez Komisję Europejską 1 grudnia 2016 r. Dokument pozwala państwom na dobrowolne ujednolicenie stawki podatku pobieranego przy sprzedaży e-booków i e-gazet. MF zapewniło "DGP", że analizuje najnowsze propozycje Brukseli.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

 

Polska Press Grupa uruchomiła własne studio video Vivi24

Polska Press Grupa uruchomiła właśnie w Warszawie studio wideo Vivi24. Kolejne powstaną w oddziałach regionalnych firmy w przyszłym roku. Studio ViVi24 mieści się w siedzibie Polska Press przy ul. Domaniewskiej w Warszawie. Produkcje studia realizuje pięcioosobowa ekipa, składająca się z osób, które mają doświadczenie w branży telewizyjnej. Na jej czele stoi Jędrzej Nowak, szef centralnego działu wideo Polska Press Grupy, wcześniej związany z Orange Sport i TVN. Firma nie podaje kosztów uruchomienia studia.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

TVP wstrzymuje się z decyzją w sprawie MUX 8

Z decyzją o obsadzeniu swoich slotów na ósmym multipleksie naziemnym Telewizja Polska poczeka do przyszłego roku. "Zanim zdecydujemy, jakie kanały umieścić na MUX 8, chcemy zobaczyć, jak rynek zweryfikuje propozycje konkurencji" - mówi prezes TVP Jacek Kurski. Na MUX 8 nadają już cztery kanały nadawców komercyjnych: Zoom TV, Nowa TV, Metro i Wirtualna Polska. Pozostałe trzy sloty KRRiT przyznała TVP. Wystarczy to na emisję trzech kanałów w wersji standardowej (SD) albo jednego SD i jednego w wysokiej rozdzielczości (HD).

Źródło: Press.pl

 

„Investigate Europe” – 9 dziennikarzy bada zagrożenia na granicach UE

Dziewięcioro dziennikarzy z europejskich mediów przygotowało wspólnie raport o zagrożeniach na granicach Unii Europejskiej po kryzysie z uchodźcami. Tekst kolektywu „Investigate Europe” został opublikowany w sześciu tytułach, w tym w tygodniku „Newsweek Polska”. Polskę reprezentuje Wojciech Cieśla.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Kolejny szef związku wyrzucony z Polskiego Radia

W poniedziałek dyscyplinarkę otrzymał Marcin Majchrowski z radiowej Dwójki. Wcześniej w ten sam sposób zostali zwolnieni jego poprzednicy w Związku Zawodowym dziennikarzy i Pracowników Programu III i II Polskiego Radia: Wojciech Dorosz i Paweł Sołtys (obaj z Trójki). Według prezes rozgłośni Barbary Stanisławczyk mieli "wywierać presje psychiczną" na zarząd rozgłośni, "stosować czarny PR" i "destabilizować pracę".

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 

Jarosław Kowalski po 20 latach rozstaje się z TVP Olsztyn

Jarosław Kowalski, wieloletni dyrektor oddziału TVP w Olsztynie, odchodzi z telewizji publicznej. - Jestem w sporze z byłym już pracodawcą - mówi Wirtualnemedia.pl Kowalski, nie chcąc zdradzić powodów swojego odejścia. Dziennikarz był zatrudniony w olsztyńskim TVP na stanowisku głównego specjalisty. Objął je w kwietniu br., wcześniej, od 2005 r. był dyrektorem oddziału Telewizji Polskiej w Olsztynie. Zastąpił go Igor Gumiński, związany poprzednio z TVP3.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

TVP ABC będzie w Cyfrowym Polsacie od Nowego Roku

1 stycznia 2017 roku platforma satelitarna Cyfrowy Polsat włączy do oferty naziemną telewizję dla dzieci TVP ABC. Cytowany w komunikacie prasowym telewizji publicznej członek zarządu TVP Maciej Stanecki stwierdził, że jest to "zapowiedź zwiększenia oglądalności TVP ABC i, co się z tym wiąże, perspektywa zwiększenia polskiej produkcji programów i filmów dla dzieci".

Źródło: Press.pl

 

PW

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl