PRAWO

 

Na razie nie będzie dodatkowych ulg podatkowych dla twórców i dziennikarzy

Wczoraj Jarosław Sellin poinformował w RMF FM, że jego resort przygotował projekt ustawy, która przywraca twórcom i dziennikarzom przywilej 50-procentowej ulgi przy rozliczaniu kosztów uzyskania przychodu. Na razie jednak projekt trafił na półkę. "Podjęliśmy decyzję, w związku z sytuacją budżetową, że jeszcze tego nie wprowadzamy, ale wracamy do rozmowy w połowie przyszłego roku. Z wyliczeń resortu wynika, że byłby to koszt 40 mln zł. Ale nie mamy łatwego roku budżetowego" - wyjaśnił wiceminister kultury.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Adam Pieczyński ostatnim świadkiem w procesie Kamila Durczoka przeciw "Wprost", wyrok na początku przyszłego roku

W Sądzie Okręgowym w Warszawie zakończyły się przesłuchania świadków w procesie, który Kamil Durczok wytoczył byłym dziennikarzom oraz wydawcy tygodnika "Wprost" (PMPG Polskie Media). Proces dotyczy tekstów oskarżających dziennikarza o molestowanie podwładnych. Zeznania składał Adam Pieczyński, członek zarządu TVN ds. programów informacyjnych.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Zawiadomienie o prowokacji

Do Prokuratury Okręgowej w Toruniu trafiło zawiadomienie o prowokacji wymierzonej w Radio Maryja i jego dyrektora. Złożył je Ogólnopolski Komitet Obrony przez Sektami i Przemocą. Zawiadamiający wskazuje na dwa przepisy kodeksu karnego, które mogły zostać naruszone w związku z prowokacją: o nawoływanie do nienawiści na tle wyznaniowym i znieważenie w mediach. Chodzi o robienie zdjęć z lalką przedstawiającą Jarosława Kaczyńskiego i plikiem fałszywych banknotów. Zajście miało miejsce m.in. w pobliżu sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła w Toruniu.

Źródło: „Nasz Dziennik”

 

LUDZIE, INSTYTUCJE

 

Rusza konkurs na prezesa Polskiego Radia

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Mediów Narodowych podjęła decyzję o rozpisaniu konkursu na nowego prezesa Polskiego Radia. - Rozstrzygnięcie ma nastąpić do końca lutego 2017 roku - poinformował przewodniczący RMN Krzysztof Czabański. Konkurs na prezesa PR ma zostać przeprowadzony w analogiczny sposób jak wcześniej na szefa TVP - będzie przebiegał w trzech etapach. Pierwszym będzie ocena formalna zgłoszeń, następnie ocena merytoryczna, a ostatnim rozmowa członków Rady z kandydatami. Obecnie funkcję prezesa Polskiego Radia pełni Barbara Stanisławczyk, która została powołana na to stanowisko 8 stycznia br.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Dorota Gardias broni Pawła Sołtysa. Napisała list do prezes Polskiego Radia

(...)jestem oburzona argumentacją, którą posługujecie się Państwo w kontekście zwolnienia Pana Pawła Sołtysa - napisała Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych. Gardias w liście otwartym skierowanym do Barbary Stanisławczyk - prezes Polskiego Radia - zaistniałą sytuację nazywa karygodną i informuje, że zrobi wszystko "aby ta sprawa trafiła do Rady Dialogu Społecznego".

Źródło: Press.pl

 

Marszałek Marek Kuchciński wprowadza nowe zasady pracy dziennikarzy w Sejmie

Jak podaje portal 300polityka.pl,od stycznia biuro przepustek w Sejmie będzie przyznawać nową akredytację stałego sejmowego korespondenta. Umożliwi ona wejście do głównego sejmowego holu. Nowe sejmowe przepustki będą przyznane dziennikarzom, którzy zajmują się tematyką prac parlamentu i często przebywają w Sejmie. Dziennikarze bez nowych akredytacji będą mieli wstęp tylko do budynku F, gdzie powstaje centrum medialne. Kancelaria Sejmu ograniczy również ilość akredytowanych dziennikarzy na jedną redakcję. Obowiązywać ma także zakaz nagrywania polityków poza wyznaczonym miejscem. Wprowadzenie tych rozwiązań forsuje marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Wielkiej czwórce uciekają widzowie

Hity nie uratowały dużych telewizji przed spadkiem oglądalności. Mimo wielomilionowych nakładów na program udziały w rynku tracą wszyscy duzi gracze - wynika z danych zebranych przez Nielsena dla DGP. Rok temu w okresie wrzesień-listopad tzw. wielka czwórka miała łącznie 44,5-proc. udziału w rynku, obecnie to tylko 42,1 proc. Eksperci zwracają uwagę przede wszystkim na znaczne zmniejszenie widowni TVP1.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

 

Polskie Radio pyta o możliwość zwolnienia Marcina Majchrowskiego i Wojciecha Dorosza

Dziennikarz Dwójki Marcin Majchrowski i dziennikarz Trójki Wojciech Dorosz, będący też w kierownictwie związku zawodowego pracowników obu tych stacji, dostali maile z pytaniem o ich prawa pracownicze. Jak podało serwis OKO.press, Majchrowski i Dorosz zostali zapytani mailowo przez przełożonych, czy są objęci ochroną związku zawodowego przed zwolnieniem. Polskie Radio nie komentuje tej sytuacji.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Superstacja od początku grudnia w HD

Od czwartku 1 grudnia kanał Superstacja będzie dostępny dla operatorów kablowych w technologii High Definition (HD). Włączenie przez operatorów kablowych wersji HD Superstacji będzie wymagać podpisania nowych umów przez nadawcę z operatorami lub aneksów do obowiązujących umów.

Źródło: Press.pl

 

Rada Mediów Narodowych szuka kandydatów do rad programowych mediów publicznych

Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Mediów Narodowych ogłosiła nabór do rad programowych państwowych spółek medialnych: TVP, Polskiego Radia, ich oddziałów regionalnych oraz PAP. Zgodnie z ustawą o RMN, z dniem wejścia jej w życie wygasły mandaty dotychczasowych rad programowych spółek medialnych. W przepisach zaznaczono jednak, że działają one w dotychczasowym składzie do czasu powołania rad programowych przez RMN.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Serwis NaTemat.pl z nowym layoutem

Wydawca na razie nie ujawnia, jak dokładnie będzie wyglądał serwis po zmianach. Chce jednak odejść od kafelkowego wyglądu strony głównej. Nowością ma być boks z samymi linkami do najważniejszych newsów oraz nowe kategorie, takie jak Grzeje, Chcę to i Must have zamiast tradycyjnych Wydarzenia, Polityka lub Newsy. Layout został przygotowany przez Renatę Machałę, która realizowała też poprzednie layouty tego serwisu.

Źródło: Press.pl

 

RPO pisze do KRRiT z wątpliwościami co do rzetelności i bezstronności materiałów „Wiadomości” o NGO-sach

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował pismo do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z zastrzeżeniami dotyczącymi serii materiałów „Wiadomości” TVP1 na temat niektórych organizacji pozarządowych. - Zaistniała sytuacja może budzić poważne wątpliwości z punktu widzenia poszanowania konstytucyjnej wolności zrzeszania się wyrażonej w art. 58 Konstytucji RP i wydaje się nie sprzyjać budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, opartego m.in. na aktywności organizacji pozarządowych - ocenia RPO.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Niemiecka telewizja publiczna rezygnuje z transmitowania igrzysk olimpijskich 

Niemieckie stacje telewizji publicznej ARD i ZDF nie będą transmitować igrzysk olimpijskich w latach 2018-2024. Niemiecki nadawca uznał cenę za licencję, której domagało się Discovery, za zbyt wysoką. Jak pisze agencja DPA, niemiecka telewizja publiczna oferowała za licencje na cztery edycje igrzysk 200 mln euro, amerykański koncern domagał się 300 mln euro. Igrzyska będzie transmitować Eurosport - część zawodów dostępna będzie dla widzów tylko w płatnych programach nadawcy.

Źródło: Press.pl

 

Michał Siegieda wydawcą w Wirtualnej Polsce

Michał Siegieda dołączył do zespołu Grupy Wirtualna Polska, gdzie objął stanowisko wydawcy kanału WP. Siegieda odszedł z Telewizji Polskiej w połowie października, gdzie od kwietnia br. pracował w TVP Info jako wydawca. Po zmianach kierownictwa redakcji "Wiadomości" (od 12 stycznia br. jego szefem została Marzena Paczuska) dziennikarz został odsunięty od pracy w serwisie informacyjnym TVP1 i od prowadzenia wydań bocznych.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Polski głos w Mińsku

Władze w Mińsku gotowe są dopuścić polski kanał do nadawania naziemnego w swoim kraju. Ceną może być ograniczenie nadawania Biełsatu. Rozważane są dwa warianty. Pierwszy to nadawanie na Białorusi TVP1, ale z pominięciem tych produkcji, które ze względu na prawa autorskie nie mogą być emitowane za granicą. W ich miejsce nadawany byłby sygnał TVP Info. Drugi wariant to emisja na Białoruś TVP Polonia, której program byłby trochę dostosowany do zainteresowań odbiorców za wschodnią granicą.

Źródło: „Nasz Dziennik”

 

Paweł Sołtys dyscyplinarnie zwolniony z Polskiego Radia

Paweł Sołtys, dziennikarz III Programu Polskiego Radia został dyscyplinarnie zwolniony z pracy. Dziennikarz poinformował o tym na Twitterze. Sołtys jest przewodniczącym Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu II i III Polskiego Radia. Związek informuje, że władze radia postawiły Sołtysowi zarzut m.in. "wywierania presji psychicznej" na zarząd Polskiego Radia i "publicznego nękania" "żądaniami przystąpienia do mediacji".

Źródło: Press.pl

 

Rzecznik Praw Obywatelskich: zablokowanie przez prezesa RDC wywiadu z osobą z KOD-u narusza standardy misji publicznej

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich niedopuszczenie przez prezesa Radia dla Ciebie do zaproponowanego przez współpracownika stacji Tomasza Kwaśniewskiego wywiadu z przedstawicielem Komitetu Obrony Demokracji narusza konstytucyjne i międzynarodowe standardy realizowania misji publicznej oraz poszanowania swobody wypowiedzi w mediach publicznych. RPO skierował pismo do prezesa Radia dla Ciebie z prośbą o wyjaśnienia.

 

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

TVN po raz pierwszy przyznał nagrody im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika

TVN po raz pierwszy wręczył dwie nagrody upamiętniające zmarłych dziennikarzy zawodowo związanych z Grupą TVN. Są to Nagroda im. Marcina Pawłowskiego za najlepszy materiał newsowy roku - otrzymał ją Wojciech Bojanowski za materiał "Zdesperowani imigranci w Calais i zagrożeni polscy kierowcy" oraz Nagroda im. Dariusza Kmiecika za najlepszy reportaż roku, która przypadła Darii Górce za reportaż "To była świadoma decyzja prof. Chazana, że nasze dziecko będzie umierało w cierpieniach".

Źródło: Press.pl

 

RPO zaniepokojony sytuacją w Trójce

Rzecznik Praw Obywatelskich w odpowiedzi na pismo grupy pracowników Polskiego Radia sprzeciwiających się niedawnym zmianom personalnym w Trójce przekazał pytanie do prezes firmy o uzasadnienie tych decyzji. - Brak transparentności w odsuwaniu od anteny oraz zwalniania z pracy dziennikarzy pracujących w mediach publicznych może powodować naruszenie wolności skowa - tłumaczy RPO. O swoich działaniach poinformował też Radę Mediów Narodowych i Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Zmarł dziennikarz sportowy Adam Socha

W niedzielę 27 listopada br. zmarł Adam Socha, były dziennikarz "Nowin Rzeszowskich" i długoletni dziennikarz sportowy Polskiego Radia Rzeszów, autor książek o sporcie podkarpackim. Miał 86 lat.

Źródło: Press.pl

 

PW

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl