PRAWO

 

PiS chce zaostrzyć przepisy antymonopolowe dla mediów

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości pracują nad zaostrzeniem kryteriów ustawy antymonopolowej. Chcą, by firmy mające 30 proc. udziałów w rynku właściwym (a nie 40 proc. jak dotychczas), były uznawane za podmiot dominujący. Nowe regulacje mają też uniemożliwić posiadanie tzw. krzyżowej własności firmom o dominującej pozycji w danej dziedzinie mediów. Jeśli te przepisy wejdą w życie, nie będzie można mieć jednocześnie np. telewizji i gazety albo gazety i radia, jeżeli w którejś z tych dziedzin właściciel będzie miał 30 proc. udziałów w rynku.

Źródło: Press.pl

 

Anna Dryjańska chce od Rafała Ziemkiewicza 100 tys. zł za wpis na Twitterze

Dziennikarka naTemat.pl Anna Dryjańska złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew przeciwko publicyście "Do Rzeczy" Rafałowi Ziemkiewiczowi. Domaga się 100 tys. zł na cele charytatywne. Chodzi o wpis twitterowy Ziemkiewicza z 14 października br.: "Właśnie widziałem w tv p. Annę Dryjańską. To wyjątkowa czelność że pyskuje pod domem Jaro, sama jest zdeformowana, a jednak ją mama urodziła".

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Ruszył proces wytoczony Polskiemu Radiu przez Tomasza Ławnickiego

21 listopada br. przed Sądem Rejonowym dla Miasta Stołecznego Warszawy rozpoczął się proces wytoczony Polskiemu Radiu przez Tomasza Ławnickiego, byłego zastępcę kierownika redakcji aktualności Programu III. Domaga się on odszkodowania (w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia) za rozwiązanie stosunku pracy z naruszeniem przepisów prawa. Polskie Radio zwolniło Tomasza Ławnickiego w maju br. Powodem była likwidacja jego stanowiska. Wcześniej Ławnicki nie przyjął propozycji rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Został wówczas zdjęty z grafiku prowadzących serwisy.

Źródło: Press.pl

 

Hejter za wpisy o Grzegorzu Hajdarowiczu zapłaci 17,5 tys. zł

Sąd utrzymał wyrok w sprawie Zygmunta F. oskarżonego przez Grzegorza Hajdarowicza w trybie prywatnoskargowym o pomówienia zamieszczone w komentarzach pod tekstem portalu Wirtualnemedia.pl. W toku postępowania Sąd Rejonowy uznał, że Zygmunt F. jest autorem pomawiających wpisów i ukarał go grzywną 2,5 tys. zł oraz zasądził koszty postępowania w wysokości 15 tys. zł. Zygmunt F. odwołał się od tego orzeczenia, a w zeszłym tygodniu Sąd Okręgowy w Krakowie utrzymał wyrok sądu poprzedniej instancji.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

LUDZIE, INSTYTUCJE

 

Monika Szymborska i Krzysztof Miączyński zwolnieni z TVN

Szefowa redakcji i producentka "Uwagi!" i "Superwizjera" TVN Monika Szymborska oraz jej zastępca Krzysztof Miączyński zostali zwolnieni z TVN. Zespołowi nie podano powodów takiej decyzji. Obowiązki szefa "Uwagi!" i "Superwizjera" pełni na razie Jacek Kaczmarek, sekretarz redakcji. Szymborska pracowała w TVN od 2002 roku: najpierw była producentką programu Marcina Wrony "Pod napięciem", później tworzyła "Uwagę!". Także Miączyński, który w TVN pracował od 1999 roku, z "Uwagą!" był związany od początku istnienia programu.

Źródło: Press.pl

 

"Sylwester z Dwójką" w Zakopanem. TVP rezygnuje z Torunia

Po tym jak TVP zrezygnowała ze współpracy przy organizacji "Sylwestra z Dwójka" z Wrocławiem, rozmowy prowadzono z Miastem Toruń. Jednak - jak nieoficjalnie ustalił portal Wirtualnemedia.pl - 31 grudnia br. widzowie TVP2 obejrzą koncert sylwestrowy, który będzie transmitowany z Zakopanego. Nadawca publiczny porozumiał się z władzami miasta. Szczegóły tegorocznego "Sylwestra z Dwójką" będą ogłoszone na konferencji prasowej na początku grudnia.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

W Tczewie zaczyna nadawać Radio Tczew

21 listopada br. wystartowało Radio Tczew, kolejna inwestycja medialna spółki Telkab, do której należy lokalna telewizja kablowa TeTka. Radio Tczew nadaje w systemie naziemnym na częstotliwości 100,8 FM i nawiązywać ma do nieistniejącego już Radia Fabryka Tczew, które przez 10 lat funkcjonowało w internecie i sieci kablowej. Redaktor naczelną rozgłośni jest Barbara Jackiewicz, była redaktor naczelna Radia Fabryka Tczew oraz redaktor telewizji TeTka.

Źródło: Press.pl

 

Wydawcy apelują ws. Dyrektywy o ePrywatności: to ograniczy reklamy internetowe, więc treści staną się płatne

Ponad 90 europejskich wydawców zwróciło się do Komisji Europejskiej z zastrzeżeniami do przygotowywanej obecnie Dyrektywy o ePrywatności. Ich zdaniem nowe przepisy mocno ograniczą możliwości reklamowe, a w konsekwencji wydawcy będą musieli oferować więcej treści odpłatnie. Jednocześnie wzywają Komisję Europejską do zwrócenia uwagi na kluczową rolę reklamy opartej na preferencjach i zainteresowaniach konsumentów w modelu finansowania mediów cyfrowych. Podkreślają, że zarabianie z reklam pozwala wydawcom na dywersyfikowanie źródeł dochodów.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

3,58 mln telewidzów oglądało strzeleckie popisy Borussii i Legii w Dortmundzie

Mecz Ligi Mistrzów rozegrany we wtorek 22 listopada br. między Borussią Dortmund a Legią Warszawa, zakończony wynikiem 8:4, przyciągnął 3,30 mln widzów do TVP 1 i 276 tys. do Canal+.

Źródło: Press.pl

 

Łukasz Warzecha przechodzi z "W Sieci" do "Do Rzeczy"

Publicysta Łukasz Warzecha po odejściu z "W Sieci" (Fratria) będzie pracował w tygodniku "Do Rzeczy" (Orle Pióro). - Wybór trochę dojrzewał i można go umieścić w jakimś stopniu, w kontekście sytuacji politycznej Polski. Po prostu mam wrażenie, że do nowej redakcji będę lepiej pasować - tłumaczy. W rozmowie z serwisem internetowym "Do Rzeczy" Warzecha zapowiedział, że będzie pisał do tygodnika felietony, dłuższe artykuły publicystyczne oraz osobne teksty na tę stronę.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Powstanie niemiecka wersja tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo”

Francuski tygodnik satyryczny "Charlie Hebdo", którego redakcja została w ub. roku zaatakowana przez dzihadystów, będzie miał od grudnia niemiecką wersję - podał we wtorek wydawca pisma. Pierwszy niemiecki numer będzie miał nakład 200 tys. egzemplarzy. Większą część pierwszego numeru będą stanowić tłumaczenia tekstów i rysunków z wydania francuskiego. Ale redakcja zapowiada, że nad zawartością kolejnych wydań będzie pracowała z niemieckimi satyrykami, którzy będą odpowiadać za treści przeznaczone wyłącznie dla niemieckiego odbiorcy.

 

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Kanał Arte nadaje w sieci po polsku

Z platformy opatrzonej polskim napisami można od tego tygodnia korzystać za pomocą komputera, aplikacji na smartfonach i tabletach oraz smart tv. Po dołożeniu wersji polskojęzycznej kanał współnależący do nadawców publicznych z Francji i Niemiec dostępny jest już online w pięciu językach - francuskim, niemieckim, angielskim, hiszpańskim i polskim.

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

Zmarł były dyrektor radiowej Jedynki Jacek Fuglewicz

W wieku 68 lat zmarł Jacek Fuglewicz, wieloletni dziennikarz Polskiego Radia, a w latach 1992-2004 wicedyrektor i dyrektor Jedynki. Fuglewicz pracę w Polskim Radiu zaczął w 1966 roku. Przez wiele lat pełnił funkcję sekretarza w redakcji sportowej Jedynki. Należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i NSZZ "Solidarność", w 2013 roku został nagrodzony Honorową Odznaką Polskiego Radia za wkład w rozwój publicznej radiofonii.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

PW

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl