PRAWO

 

Latkowski i Nisztor zeznawali w sądzie w sprawie afery taśmowej

Sylwester Latkowski i Piotr Nisztor zostali przesłuchani przed Sądem Okręgowym w Warszawie w sprawie tzw. afery taśmowej. Na większość pytań nie odpowiedzieli. Powołali się na tajemnicę dziennikarską. Oskarżonymi w sprawie są: biznesmen Marek Falenta, dwaj kelnerzy i współpracownik Falenty.

Źródło: Press.pl

 

Małgorzata Terlikowska pozywa twórcę "Soku z buraka" za mem zarzucający jej aborcję

Publicystka Małgorzata Terlikowska wytoczy proces karny autorowi fanpage’a facebookowego "Soku z buraka" za napisane, że przeszła aborcję. - Przeciwko każdemu, kto będzie powielał te kłamstwa, zostaną podjęte stosowne kroki prawne - zapowiedziała. Podobne działania podjęła posłanka Małgorzata Wassermann.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Nowe sankcje karne i cywilne za "polskie obozy"

Za publiczne użycie określeń takich jak "polski obóz koncentracyjny" ma grozić do trzech lat więzienia, a przestępstwo będzie ścigane z urzędu. Zmiany te zawiera projekt noweli ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości, którym Sejm zajął się w środę. Ponieważ skuteczne ściganie karne za granicą może być utrudnione czy wręcz niemożliwe, IPN dostaje prawną podstawę do wytaczania procesów cywilnych o ochronę dobrego imienia Polski i narodu polskiego i żądania zadośćuczynienia. Teraz mogły to robić tylko osoby indywidualne.

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

Nowy abonament RTV od początku 2017 roku, nowelizacja ustawy niedługo w Sejmie

W najbliższych tygodniach do Sejmu trafi projekt nowelizacji ustawy abonamentowej przygotowany przez posłów PiS. W środę Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych i poseł PiS, powiedział, że nad projektem pracuje zespół z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podstawą mają być analizy przygotowane w Telewizji Polskiej i Poczcie Polskiej, odpowiadającej za pobór abonamentu radiowo-telewizyjnego. Nowe przepisy, mające zdecydowanie poprawić ściągalność abonament, powinny zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Kłamstwa w serialu nie do sprostowania

W serialu "Na sygnale" pokazano, jak automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) razi prądem osobę udzielającą pomocy po przypadkowym odklejeniu się elektrody od ciała ratowanego. Grupa ok. 1000 ratowników medycznych wystosowała petycję do prezesa TVP Jacka Kurskiego. Domagają się publicznego sprostowania informacji. Choć nieprawdziwe informacje pokazane w serialu mogą mieć negatywny wpływ na społeczeństwo, nie stosuje się jednak do nich przepisów o sprostowaniu. Sprostowanie powinno się bowiem odnosić do faktów, co jest niemożliwe w odniesieniu do wydarzeń fikcyjnych.

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

LUDZIE, INSTYTUCJE

 

Nielsen zgadza się na weryfikację panelu w Polsce. Audytorzy sprawdzą rozkład geograficzny

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski spotkał się z Roberto Pedrettim, dyrektorem generalnym Nielsena w regionie Europy Środkowej i Turcji. Miało do tego dojść we wrześniu w siedzibie TVP. Po negocjacjach Roberto Pedretti zgodził się na weryfikację panelu oraz audyt rozkładu geograficznego panelu. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że audytem zajmie się firma zewnętrzna, która już została wybrana. Obecnie trwają ostatnie uzgodnienia między TVP a Nielsenem.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Fotoreporter "SE" z zakazem wstępu do sejmu za zdjęcie posłanki bez butów

Pracujący dla "Super Expressu" (ZPR Media) fotoreporter Paweł Dąbrowski dostał roczny zakaz wstępu do budynków i na tereny, którymi administruje Kancelaria Sejmu. To kara za zdjęcie Dąbrowskiego, na którym widać posłankę Lidię Gądek z PO bez butów podczas obrad sejmowych. Dziennikarze i fotoreporterzy są oburzeni.

Źródło: Press.pl

 

KRRiT upomina TVN24 za pomylenie pilota Jaka-40 na premierze "Smoleńska"

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji udzieliła stacji TVN24 upomnienia za pomylenie pilota Arturowi Wosztylowi z przypadkowym widzem w relacji z premiery filmu "Smoleńsk". Do KRRiT przesłano w tej sprawie kilka tysięcy skarg. W stanowisku Krajowa Rada podkreśliła, że "tłumaczenie TVN, że pomyłka powstała z powodu fizycznego podobieństwa wypowiadającej się osoby do por. Artura Wosztyla i przekonania, że por. Wosztyl wyrażał już podobne opinie, nie zwalnia nadawcy z odpowiedzialności wobec widzów, którzy w tak istotnej sprawie społecznej zostali wprowadzeni w błąd, ani wobec osób przywołanych w relacji".

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

RMN odrzuciła odwołania Raczyńskiej-Weinsberg, Fularza i Kędzierzawskiego

Rada Mediów Narodowych na posiedzeniu w czwartek 6 października odrzuciła odwołania trojga kandydatów, których nie dopuściła do finału konkursu na prezesa Telewizji Polskiej. Cała trójka odpadła w drugim etapie konkursu, czyli w czasie merytorycznej oceny zgłoszeń. Dziś odbędą się przesłuchania kandydatów, którzy dostali się do finału. Kolejność rozmów kwalifikacyjnych została wylosowana - jako pierwszy weźmie w niej udział Jacek Kurski, następnie Agnieszka Romaszewska-Guzy, Krzysztof Skowroński i jako ostatni Bogdan Czajkowski.

Źródło: Press.pl

 

Zarząd PAP będzie jednoosobowy; prezesem Artur Dmochowski

Zarząd PAP będzie jednoosobowy - Rada Mediów Narodowych przyjęła w czwartek uchwałę w tej sprawie; prezesem agencji pozostaje Artur Dmochowski - poinformował przewodniczący RMN Krzysztof Czabański. Kadencja prezesa Artura Dmochowskiego będzie czteroletnia.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Lista nominowanych do Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego 2016

Ogłoszono nominacje do 12. edycji Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Nominowani są: Mariusz Janicki i Wiesław Władyka, Klara Klinger, Cezary Łazarewicz, Magdalena Rigamonti, Andrzej Stankiewicz, Andrzej Stankiewicz i Michał Szułdrzyński, Iwona Szpala i Małgorzata Zubik, Przemysław Talkowski i Małgorzata Cecherz. Wyniki zostaną ogłoszone 27 października br. podczas gali w warszawskiej Zachęcie.

Źródło: Press.pl

 

Tomasz Terlikowski na urlopie, bo nie chce obciążać TV Republika swoimi poglądami o aborcji

 

Redaktor naczelny Telewizji Republika Tomasz Terlikowski wziął miesięczny urlop, tłumacząc, że nie chce obciążać stacji swoimi poglądami na temat projektu ustawy o zakazie aborcji odrzuconego w czwartek przez Sejm. - Mojej walki o obronę życia nie kończę. Będę ją nadal prowadził. Poza Telewizją Republika - zaznaczył dziennikarz.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Jacek Kurski wręczył swoją nagrodę producentom „Wołynia”

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski we wtorek podczas specjalnego pokazu „Wołynia” wręczył swoją specjalną nagrodę za ten film (100 tys. zł). Jego producenci poinformowali, że przekażą nagrodę na rzecz fundacji zajmujących się kwestią rzezi wołyńskiej. Telewizja Polska jest koproducentem „Wołynia”.

Źródło: Wirtualnemedia.pl 

 

PW

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl