PRAWO
Czy fiskus ulży twórcom?
Projekt nowelizacji ustawy o podatku od dochodów osobistych, który ma dać twórcom, naukowcom, artystom, dziennikarzom prawo do odliczania 50-proc. kosztów uzyskania od pełnych przychodów z praw autorskich, przygotował resort nauki. Dzięki temu płaciliby mniej podatku. Sprawa dotyczy osób z wysokimi dochodami, chodzi głównie o branżowe gwiazdy i celebrytów.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”
Bestialstwo tygodnika
Władze dotkniętego trzęsieniem ziemi miasteczka Amatrice w środkowych Włoszech złożyły wczoraj w prokuraturze zawiadomienie o przestępstwie zniesławienia przeciwko satyrycznemu tygodnikowi "Charlie Hebdo". Wkrótce po wstrząsie, w którym zginęło 295 osób, w tym większość w Amatrice, paryski magazyn opublikował rysunek przedstawiający ofiary kataklizmu jako dania włoskiej kuchni. W związki z falą krytyki redakcja zamieściła następną karykaturę z napisem: "Włosi! To nie >>Charlie Hebdo<< buduje wasze domy, ale mafia".
Źródło: „Nasz Dziennik”
Billingi pozyskiwane przez służbę informacją publiczną
Informacje o tym, jak często służba sięgała po dane telekomunikacyjne (np. billingi) i dane internetowe, stanowią informację publiczną. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Wyrok jest prawomocny. O dane zapytała Służbę Kontrwywiadu Wojskowego Fundacja Panoptykon.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”
LUDZIE
Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski w KRRiT
Prezydent Andrzej Duda powołał do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Janusza Kaweckiego oraz Andrzeja Sabatowskiego. Uzupełnili oni skład KRRiT na nową kadencję. Pierwsze posiedzenie jest planowane na piątek lub poniedziałek. Janusz Kawecki ma tytuł naukowy profesora, jest dyrektorem Instytutu Mechaniki Budowli Politechniki Krakowskiej. Jako publicysta jest związany z Telewizją Trwam, Radiem Maryja, "Naszym Dziennikiem" i "Moją Rodziną". Andrzej Sabatowski w przeszłości był m.in. zastępcą dyrektora ds. finansów i produkcji oraz dyrektorem w TVP Wrocław.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Prasa idzie do internetu
Przychody z papieru będą spadać dalej, ale te z internetu w końcu je zrekompensują - wynika z badania firmy PwC "Global entertainment and media outlook 2016-20". Zdaniem ekspertów PwC stabilizacja rynku prasy w Polsce jest pozytywnym wyjątkiem wśród dojrzałych rynków, gdzie w najbliższych latach spodziewana jest kontynuacja spadków przychodów. Z raportu wynika, ze do 2020 r. w Polsce wartość segmentu prasy wzrośnie o 0,2 proc. W tym samym czasie w Niemczech spadnie o 0,1 proc., a w Czechach o 2,2 proc.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”
Zoom TV ruszy w październiku
Spółka Cable Television Networks & Partners jest już gotowa do uruchomienia kanału Zoom TV. Stacja na MUX-8 wystartuje za miesiąc. Lokalno-samorządowy kanał Zoom TV jest tworzony przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej i Kino Polska TV. Stacja będzie ściśle współpracować z telewizjami lokalnymi oraz Grupą Onet, która dostarczy własne treści.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Po szarpaninie w Sejmie zapowiedź zwiększenia bezpieczeństwa. Dziennikarze oburzeni
Po tym ja we wtorek doszło do szarpaniny na jego konferencji prasowej wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział przyspieszenie prac na poprawą bezpieczeństwa pracy mediów w Sejmie. Wielu dziennikarzy skrytykowało to, oceniając jako zapowiedź dalszego ograniczenia ich praw zasygnalizowanego wiosną br.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
RPO chce wyjaśnień od prezydenta Sopotu. Chodzi o spór z dziennikarzem TVP Gdańsk
Skargę na prezydenta Sopotu złożył do rzecznika praw obywatelskich dziennikarz TVP Gdańsk Jakub Świderski. Jego zdaniem, Karnowski uniemożliwia mu wykonywanie obowiązków służbowych poprzez wprowadzenie w sopockich instytucjach samorządowych zakazu udzielania mu jakichkolwiek informacji. W związku ze złożoną skargą RPO zwrócił się teraz do prezydenta Karnowskiego z prośbą o wyjaśnienie.
Źródło: „Polska Dziennik Bałtycki”
Ministerstwo Sprawiedliwości chce od „Faktów” TVN sprostowania za materiał Macieja Knapika
Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do redakcji „Faktów” TVN o sprostowanie podanych w poniedziałkowym wydaniu informacji o planowanej korekcie wyroków sądów. „Fakty” podały także, że po reformie jednym z elementów postępowania dyscyplinarnego będzie tzw. „czynnik społeczny, czyli obywatele oceniający sędziów”. - Lub w ogóle korygujący wyroki sądów. Pojawiła się także wypowiedź prof. Andrzeja Zolla. Ministerstwo Sprawiedliwości odniosło się do materiału „Faktów” TVN i poinformowało, że w resorcie nie ma planów zmierzających do tego, by „obywatele mieli korygować wyroki sądów”.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
PW