Rada Programowa Radia Wrocław uczciła jubileusz pracy dziennikarskiej dwojga zasłużonych redaktorów rozgłośni wrocławskiej: red. Maksymiliana Kubicy i red. Marii Woś.  Podczas spotkania wręczono dziennikarzom okolicznościowe dyplomy.

W imieniu Rady Programowej Radia Wrocław red. Maksymilianowi Kubicy wyrazy uznania złożyła Anna Piwowarska-Nasz. „Pragnę Panu pogratulować znakomitej twórczości utrwalonej w archiwum Radia Wrocław. W ciągu 40 lat pracy dziennikarskiej w Polskim Radiu Wrocław Pana profesjonalizm i talent reporterski spowodowały utrwalenie na taśmach wielu głosów i wypowiedzi unikalnych bohaterów  i historii” – napisano w okolicznościowym dyplomie.

Redaktor Maria Woś we wspomnieniach wydrukowanych w wydawnictwie „50 lat. Tu Polskie Radio Wrocław” tak wspomina standardy pracy młodych dziennikarzy: „Dorównywać dorosłym w dojrzałości, szanować słuchacza, nie schlebiać łatwym gustom, ale mobilizować do przekraczania siebie”. „Dziękujemy Ci za wierność ideałom” – napisano w dyplomie, który wręczono Jubilatce.  

„Dobrze, że są jubileusze i jest okazja przypomnieć na antenie materiały archiwalne od audycji satyrycznych Studia 202 obchodzącego swoje 60-lecie, po fragmenty publicystyki, reportaży, słuchowisk tworzonych przez ludzi, których już nie ma, ale są w naszej pamięci, ale czy na pewno? Grono nie młodych już radiowców chyba z zainteresowaniem sięgnie do zdigitalizowanych zasobów Radia Wrocław, a może innych należy po prostu zachęcić?

Sadzę, że udało mi się to zrobić zapraszając na ostatnie zebranie Rady Programowej Marię Woś i Maksymiliana Kubicę. Do ostatniej chwili bałam się o Ich kondycję fizyczną wiedząc, że Maria Woś rozpoczęła pracę w Radiu Wrocław w roku 1958, a Maks Kubica skończył niedawno 89 lat.

Co do sprawności intelektualnej nie miałam żadnych wątpliwości, bowiem Maria Woś nadal pisze znakomite felietony, a Maksymilian Kubica nadal imponuje wspaniałym głosem i pamięcią. Jednak to co się wydarzyło na spotkaniu dostojnych gości z zespołem Rady Programowej zaskoczyło wszystkich - także mnie, mimo że z tymi osobowościami pracowałam kilkadziesiąt lat.

Wspominając ważne fragmenty historii radia na Dolnym Śląsku, bohaterów audycji i swoją obecność w tych dziejach z fotograficzną niemal pamięcią i klasą Ci prawdziwi twórcy radiowi pokazali nam odcienie rzeczywistości, której nie można interpretować w sposób oczywisty i jednoznaczny. Pytani o lata pracy w czasach PRL-u, z ostrą cenzurą, z możliwościami wszakże tworzenia unikalnych audycji (na przykład cykl Marii Woś z 1965 roku ,,My nastolatki" czy reportaże Maksa z nagrodzoną ,,Ręką na czele" oraz gawędy utrwalające piękno polskiej mowy unikalnych bohaterów), pytani o tragiczne wydarzenia w roku 1968, stan wojenny i zakaz wstępu do radia w grudniu 1981 i potem trudne powroty odpowiadali, ze najważniejsze było zachować się uczciwie i z godnością, choć wówczas to nie było łatwe” – opisuje spotkanie Anna Piwowarska-Nasz.

APN

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl