PRAWO

 

Długie ręce prezydenta Erdogana

W środę w Turcji aresztowano Asli Erdogan, dziennikarkę walczącą o prawa Kurdów. Jej gazeta miała problemy już od dawna. Władze zarzucały "Ozgur Gundem", że propagandowo wspiera zdelegalizowaną Partię Pracujących Kurdystanu (PKK). Jej dziennikarze i redaktorzy wielokrotnie wędrowali za kraty, a nakład był pospiesznie wycofywany z kiosków. W środę sąd zdecydował o zamknięciu dziennika, zatrzymano 23 dziennikarzy pisma. Reporterzy bez Granic (RSF) potępili władze Turcji za narastające prześladowanie opozycyjnych dziennikarzy. Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) wezwał zaś Ankarę, by przestała wykorzystywać próbę puczu z 15 lipca do przeprowadzania czystek w mediach.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 

Prawem prasy jest zbieranie informacji

Sąd Najwyższy stwierdził, że aby doszło do ewidentnego naruszenia reputacji osoby prawnej, publikacje mediów powinny odnosić się bezpośrednio do tego podmiotu. Chodzi o proces, jaki spółka S. wytoczyła przeciwko wydawcy "Newsweeka" i TVN. Według informacji podanych przez te media Jerzy W., właściciel spółki I., miał być bohaterem afery związanej z rzekomym praniem brudnych pieniędzy. Choć artykuł i program nie dotyczyły spółki S., jednak informacje w nich zawarte odnosiły się do prezesa spółki S., a prywatnie - żony Jerzego W.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

 

Fiskus: bloger nie zapłaci niższego podatku

Skarbówka zmienia zdanie. Nie pozwoliła na rozliczenie w kosztach wydatków na restaurację, bilety do kina i inne wydatki blogera. Izba Skarbowa w Bydgoszczy w niedawnej interpretacji uznała, że zakupy związane z prowadzeniem bloga nie są podatkowymi kosztami uzyskania przychodu. Uznała, że bloger nie zarabia na prowadzeniu, ale na umieszczanych na nim reklamach. Problem dotyczy tzw. blogerów lifestyle'owych, piszących ogólnie o stylu życia.

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

Durczok nie dostanie pół miliona?

Wydawca tygodnika "Wprost" nie zamierza przepraszać i płacić byłemu szefowi "Faktów" TVN Kamilowi Durczokowi 500 tys. zł tytułem przegranego procesu o ochronę dóbr osobistych. Do sądu wpłynęła w tej sprawie apelacja. Chodzi o głośną sprawę, w której były szef "Faktów" pozwał tygodnik i dziennikarzy za artykuł "Kamil Durczok. Fakty po faktach". Artykuł o prywatnym życiu dziennikarza zawierał sugestie, że ma on związek m.in. z narkotykami.

Źródło: „Super Express”

 

LUDZIE

 

Marcin Zaborski w RMF FM, będzie prowadził popołudniowe wywiady

Dziennikarz Marcin Zaborski, poprzednio przez 16 lat związany z radiową Trójką, od początku września będzie prowadził wywiady w RMF FM. Będą one emitowane od poniedziałku do piątku po godz. 18. O zatrudnieniu Marcina Zaborskiego poinformował na Twitterze Marek Balawajder, dyrektor informacji RMF FM.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Barbara Kurdej-Szatan poprowadzi "The Voice of Poland" w TVP 2

W siódmej edycji emitowanego w TVP 2 programu rozrywkowego "The Voice of Poland" wśród prowadzących znajdzie się Barbara Kurdej-Szatan. Dołączy do prowadzących talent show Tomasza Kammela i Macieja Musiała na etapie odcinków na żywo. Ostatnio prowadziła w Dwójce program rozrywkowy "Kocham cię, Polsko", nadawany wiosną br. w tym samym paśmie, w którym od września będzie emitowany "The Voice of Poland" (soboty o 20).

Źródło: Press.pl

 

"Teleranek" znika z TVP1, jesienią tylko w TVP ABC

Reaktywowany po latach wiosną br. program dla dzieci "Teleranek" nie wróci w jesiennej ramówce TVP1. Będzie emitowany jedynie na antenie TVP ABC. "Teleranek" pojawił się po kilkuletniej przerwie na antenie TVP1 w marcu tego roku. Podobnie jak przed laty, nadawany był w niedzielne poranki o godz. 9.35 w TVP1 oraz w TVP ABC o 10.10. Program nie spotkał się z dużym zainteresowaniem widzów.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Maciej Pawlicki prowadzącym "Klub Trójki"

Publicysta i producent Maciej Pawlicki dołączył do prowadzących wieczorne pasmo "Klub Trójki" w Programie III Polskiego Radia. Zadebiutował we wtorek, rozmawiał ze Zbigniewem Kaliszukiem, autorem książki "Zmanipulowany umysł". Pawlicki to kolejny z nowych gospodarzy audycji. Pod koniec maja zaczął ją prowadzić Grzegorz Górny, a na początku czerwca - Piotr Semka.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Były reporter "Panoramy" założył pismo społeczno-satyryczne "Bicz"

W poniedziałek 22 sierpnia br. ukaże się pierwszy numer bezpłatnego dwutygodnika społeczno-satyrycznego "Bicz". Jego redaktorem naczelnym jest Radosław Masłowski, były reporter "Panoramy" TVP 2 i jednocześnie członek zarządu Centrum Europejskich Mediów i Innowacji CEMI, które jest wydawcą tytułu. Radosław Masłowski rozpoczął pracę nad dwutygodnikiem po tym, jak wiosną br. został zwolniony z "Panoramy", gdzie był reporterem od 2005 roku.

Źródło: Press.pl

 

Kamil Durczok szykuje w Katowicach serwis internetowy, szuka do niego dziennikarzy

Kamil Durczok przygotowuje się do uruchomienia serwisu internetowego, którego redakcja będzie mieścić się w Katowicach. Założona przez niego spółka szuka dziennikarzy do redagowania strony. W ostatnich tygodniach dziennikarz zamieścił zdjęcia pokazujące remont przestrzeni biurowej w Katowicach. Durczoka po rozstaniu z TVN obowiązuje 1,5-roczny zakaz konkurencji, kończący się we wrześniu br. Ze stacją był związany od maja 2006 roku.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Zasady konkursu na prezesa TVP pod koniec sierpnia

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański poinformował, że warunki konkursu na prezesa Telewizji Polskiej zostaną przyjęte przez RMN pod koniec sierpnia. Jednocześnie zdementował informacje "Faktu", że ustalono już kryteria eliminujące z konkursu obecnego prezesa TVP Jacka Kurskiego.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Austriacki dziennik gospodarczy „Wirtschaftsblatt” zniknie z rynku

Gazeta poinformowała wczoraj, że jej ostatni numer ukaże się 2 września 2016 roku. Koncern Styria, który jest właścicielem tytułu, w przyszłości zamierza skoncentrować się na swoim drugim dzienniku ogólnokrajowym - „Die Presse”. 
W wyniku zamknięcia "Wirtschaftsblatt" pracę straci 66 osób, wśród nich wielu doświadczonych dziennikarzy.

Źródło: Press.pl

 

Nadawcy komercyjni wspólnie wypromują kanały na MUX-8

Agora, Grupa ZPR Media, Grupa Wirtualna Polska oraz spółka Cable Television Networks & Partners będą wspólnie promować własne kanały na MUX-8 oraz zachęcać do ponownej konfiguracji dekoderów naziemnej telewizji cyfrowej.  Wiąże się to z tym, że startujący właśnie multipleks ósmy posiada inną charakterystykę technologiczną niż uruchomione do tej pory multipleksy - MUX-8 nadaje w paśmie VHF, zaś inne multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce są nadawane w paśmie UHF.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

Dominik Panek wydawcą redakcji internetowej w Polskim Radiu 24

Dominik Panek dołączył do redakcji internetowej Polskiego Radia 24 i objął stanowisko wydawcy. Poprzednio był szefem wiadomości w portalu PolskieRadio.pl. Do jego obowiązków należy przygotowywanie treści dla portalu Polskieradio24.pl.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

 

PW

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl