„Bez Wierszówki” dociera już do czytelników... Obecne wakacyjne wydanie w formie papierowej trafia w różne zakątki Polski (wykaz najważniejszych miejsc, gdzie będzie można zdobyć czasopismo – zob. grafikę poniżej). Natomiast w formie elektronicznej numer będzie można pobrać już wkrótce na tej stronie.
W nowej edycji czasopisma kulturalno-społecznego SDP znajdziecie Państwo m. in. wywiady z Wiktorem Świetlikiem – dyrektorem Centrum Monitoringu Wolności Prasy, Mariuszem Korejwo – laureatem Nagrody im. Seweryna Pieniężnego za rok 2015, a także z aktorką Stanisławą Celińską („Koncert to rozmowa z człowiekiem”).
Piórem Stefana Truszczyńskiego...
O niewyjaśnionym do dziś dziwnym pożarze w kaliskim kościele w grudniu 1973 roku, w wyniku którego utracono bezcenne dzieło sztuki – obraz Rubensa „Zdjęcie z Krzyża”, pisze Stefan Truszczyński. Natomiast prof. Małgorzata Chomicz zaprasza nas do umbryjskiego Spello, a red. Anna Fastnacht-Stupnicka do Lwowa; dwa jej teksty – „Ormiańska 23” i „Lwy zapudłowane” – to owoc ostatniej podróży autorki do tego niezwykłego miasta.
Historyk Henryk Falkowski snuje refleksję o polskiej inteligencji („Inteligencja i wykształciuchy”), a Wojciech Goljat wspomina kultowy polski teleturniej – Wielką grę – który ma zostać reaktywowany w TVP2.
Tradycyjny dział felietonów, a w nim teksty Jerzego Jachowicza, Krzysztofa Kłopotowskiego, Wojciecha P. Kwiatka, Jana Rosłana, Ewy Urbańskiej. Tekstem „Sprawa z diabłem” rozpoczynamy stały dział zatytułowany: „Wyspa wolności Witolda Gadowskiego”. Czytelnik znajdzie także recenzje książek: „Biografie odtajnione” (J. Wegner) i „Obława” (B. J. Krawczyk), oraz omówienie pierwszej tegorocznej edycji „Studiów medioznawczych” (M. Palczewski).
Ponadto w najnowszej „Bez Wierszówki” relacje ze spotkań w Domu Dziennikarza w ramach tegorocznych imprez „Maj na Foksal” oraz dokumentacja działalności SDP, zarówno Zarządu Głównego, jak i wieści z oddziałów. Całość kończą wspomnienia o tych, którzy odeszli… Teresa Bochwic wspomina Andrzeja Urbańskiego, a Magdalena Kowalewska – Marię Jedlińską-Adamus.
W n u m e r z e...
Tu można znaleźć „Bez Wierszówki”...
ISB