Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyraża zaniepokojenie wyrokiem w sprawie, którą Kamil Durczok wytoczył wydawcy „Wprost” i byłej redakcji tygodnika. Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał solidarne zapłacenie przez AWR „Wprost”, Sylwestra Latkowskiego i Michała Majewskiego 500 tys. złotych zadośćuczynienia. 

Zwracamy uwagę, że zasądzona przez sąd pierwszej instancji kwota jest szokująco, jak na polskie warunki, wysoka, nieproporcjonalna i wygórowana w stosunku do przedmiotu sprawy (to wartość porównywalna np. z żądaniami formułowanymi w procesach o zadośćuczynienie toczących się w następstwie śmierci osoby bliskiej lub też wieloletniego, bezpodstawnego odbywania kary więzienia). 

CMWP SDP zauważa, że takie działanie w praktyce przyczynia się do ograniczenia wolności słowa w Polsce, wywierając tzw. efekt mrożący, opisywany wielokrotnie w orzecznictwie Europejskiego Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu - zniechęcając innych dziennikarzy do podejmowania tematów trudnych, czy dotyczących znanych osobistości życia publicznego. 

Nie przesądzając w żaden sposób o wyniku sprawy mamy nadzieję, że w przypadku podtrzymania wyroku przez sąd II instancji kwota zadośćuczynienia zostanie wielokrotnie zmniejszona. 

 

Wiktor Świetlik

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

 

Mec. Artur Wdowczyk

Doradca Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl