Film „Rozstrzelać Polaków” ma być dokumentem dotyczącym tzw. operacji polskiej w ZSRS. Na zaproszenie CMWP SDP, w poniedziałek, 23 maja, inicjatorzy powstania filmu mówili o szczegółach projektu.    

Znany polsko-amerykański historyk, profesor Jan Marek Chodakiewicz argumentował, że takich filmów brakuje. Operacja polska  jest bowiem pierwszą operacją narodowościową i największym mordem w ZSRS w czasach pokoju, który objął tereny od Bobrujska, aż po Władywostok. Tymczasem wiedza na ten temat w Polsce, a zwłaszcza ma świecie jest bardzo słaba.

Zdaniem Renaty Marszewskiej – kierownika produkcji, film będzie rodzajem śledztwa, gdyż wszyscy świadkowie operacji polskiej zostali zamordowani.

Producent filmowy Mirosław Majeran chciałby zrobić pełnometrażowy film dokumentalny tak, aby można było go pokazywać w kinach. Dr Tomasz Sommer – autor scenariusza dodał, że planowana jest także anglojęzyczna wersja.

Pomimo rozpoczęcia procesu zbierania pieniędzy, pierwsze zdjęcia mają rozpocząć się latem 2016 r., głównie na terenach Białorusi i Ukrainy. Premiera planowana jest na czerwiec 2017 r. przed 80. rocznicą rozpoczęcia operacji polskiej. 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl