Redaktor naczelny tygodnika "Newsweek" nie odebrał  antynagrody Hiena Roku 2015 z rąk prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - Krzysztofa Skowrońskiego

Tomasz Lis 18 grudnia ub.r. zapewniał, że antynagrodę chce odebrać osobiście. Tak się jednak nie stało. SDP podjęło więc decyzję o wysłaniu dyplomu do redakcji Tomasza Lisa w Warszawie

Marcin Wolski, prezes warszawskiego odziału SDP, podczas konferencji na Foksal tłumaczył, że Tomasz Lis otrzymał od SDP czerwoną kartkę za konretne, nieeetycznie zachowanie. - My nie dajemy tej antynagrody za całokształt. Nie osądzamy dorobku życiowego. W przypadku Tomasza Lisa nikt przecież nie podważa faktów, że jest to utalentowany dziennikarz, który położył wielkie zasługi np. przy organizacji informacji TVN czy był wybitnym felietonistą tygodnika "Wprost" (...). Nie przesądzamy również faktu, że w przyszłości Tomasz Lis może stać się jednym z laureatów nagród głównych SDP. My oceniamy konkretną działalność konkretne fakty. Jednak w sytuacji kiedy dziennikarz staje się propagandystą, łamie standardy i jako gospodarz programu sprzyja jednej ze stron, staje się agitatorem i taka sytuacja jest nie do zaakceptowania.


Przypomnijmy, że antynagroda trafiła do Tomasza Lisa za wielokrotne łamanie zasad etyki dziennikarskiej, a w szczególności w nadanym 18 maja 2015 r. programie telewizyjnym „Tomasz Lis na żywo”. Podał wtedy fałszywą informację o rzekomo dokonanym przez córkę kandydata na prezydenta (Andrzeja Dudę - red.) kompromitującym wpisie na Twitterze, co mogło wpłynąć na wynik wyborów. Nie dochował staranności wymaganej od dziennikarza. Nie sprawdził faktów, zdeprecjonował córkę kandydata, pozwalając zaproszonemu gościowi na obraźliwe rozważania. Informacja ta, podana na kilka dni przed II turą wyborów, nie została odpowiednio sprostowana.


Konferencja odbyła się w przededniu przyznania nagród głównych SDP za rok 2015. Zapraszamy na wręczenie w czwartek 28 stycznia o godz. 17:00.

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl