Aktualności z życia Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i wieści znad Wisły przepełnione nadzieją na zmiany w Polsce po wyborze na urząd Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a także bieżące sprawy społeczne i ze świata kultury, przynosi najnowsza edycja czasopisma SDP „Bez Wierszówki”.

W bieżącym miesiącu – 22 września – przypada 75 rocznica śmierci Michała Kajki (1940) – działacza mazurskiego, poety i artysty, o którym piszą Erwin Kruk („Mazurski pieśniarz”) i prof. Zbigniew Chojnowski („Michał Kajka – prawdziwie mazurski poeta”).

W ramach stałych działów, felietony Elżbiety Królikowskiej-Avis, Stefana Truszczyńskiego, Teresy Bochwic, Krzysztofa Kłopotowskiego, Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, Marka Palczewskiego. Na łamach dotykamy także problemu prasy w Polsce, której wydawcą są niemieckie koncerny medialne, m. in. Verlagsgruppe Passau. Ponadto fotorelacja z obchodów 70-lecia Olsztyńskich Zakładów Graficznych – jednej z najlepszych drukarni dziełowych w Polsce – której jubileuszowym partnerem było Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Niezwykle aktualny problem emigrantów podejmuje red. Elżbieta Królikowska-Avis z perspektywy Londynu i red. Jacek Wegner z perspektywy Warszawy; o Państwie Islamskim w rozmowie Baśki Pajchert z Witoldem Gadowskim, który nie tak dawno przebywał na terenach granicy turecko-syryjskiej.

W ramach stałego działu „W walce o prawdę historyczną” mec. Andrzej Dramiński pisze o rozprawie, jaka odbyła się przed Sądem Rejonowym w Moguncji o naruszenie dóbr osobistych Karola Tendery – więźnia obozu koncentracyjnego w Auschwitz – przez portal niemieckiej telewizji publicznej ZDF.

Na łamach „Bez Wierszówki” również o najnowszej inicjatywie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SDP – projekcie upamiętnienia dr. Władysława Gębika (1900-1986) – pedagoga i działacza społeczno-kulturalnego spod znaku Rodła, literata i dziennikarza, urodzonego na Ziemi Limanowskiej, przed wojną nauczyciela w Gimnazjum Polskim w Bytomiu, następnie twórcy i pierwszego dyrektora Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie (1937-1939), po wojnie zaś zamieszkałego i tworzącego w Olsztynie.

Ponadto czytelnik znajdzie relacje z jubileuszu Opery Śląskiej w Bytomiu i wystawy prof. Małgorzaty Chomicz, jaka pod patronatem miesięcznika SDP, odbyła się w Pałacu Dioklecjana w Splicie. Ponadto stałe działy: „Temida contra dziennikarze”, „Sztuka pisania – sztuka pisania” (J. Rosłan), wywiady (Błażeja Torańskiego z dziennikarzem, blogerem i przedsiębiorcą Mirosławem Usidusem oraz Moniki Szczygło z trębaczem jazzowym Tomaszem Stańko).

Na łamach dziennikarskiego pisma nie zabraknie również dalszego ciągu sprawy Śląskiej Telewizji Miejskiej w Świętochłowicach (pisze S. Truszczyński i odpowiada T. Szymborski).

Nowe wydanie czasopisma SDP „Bez Wierszówki” już trafia do czytelników. Można ją – dzięki Zarządowi Głównemu SDP oraz donatorom – gratisowo otrzymać w warszawskiej siedzibie naszego Stowarzyszenia na Foksal oraz we wszystkich oddziałach w kraju. „Bez Wierszówki” trafi również do sieci wszystkich księgarni „Książnicy Polskiej” w kraju. Oczywiście w wersji elektronicznej jest także dostępna m. in. na stronie www.sdp.pl.

Ireneusz St. Bruski

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl