(Bruksela, 28 listopada 2014 roku) Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, pan Frans Timmermans, powiedział delegacji Europejskiej Federacji Dziennikarzy (EFJ), że wspieranie dziennikarstwa i wyprowadzenie na prostą spraw dotyczących wolności mediów europejskich, uważa za jedno ze swoich najważniejszych zadań.

 

Pan Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, który jest także Komisarzem ds. Lepszej Regulacji, Rządów Prawa i Karty Praw Podstawowych podkreślił, że kryzys finansowy w branży medialnej w Europie ma wpływ na prawa dziennikarzy, miejsca pracy i dziennikarstwo jako dobro publiczne.

 

"Zachowanie wiarygodności i jakości informacji jest kwestią egzystencji dla społeczeństw demokratycznych. Taka informacja jest efektem ciężkiej pracy profesjonalnych dziennikarzy, którzy śledzą i odnajdują fakty. Praca ta nie jest "za darmo ", musi być odpowiednio finansowana i wynagradzana." powiedział Timmermans.

 

Podczas spotkania, Mogens Blicher Bjerregård, prezes EFJ, zwrócił uwagę Komisarza na drastyczny spadek wolności mediów, podając przykłady represyjnych ustaw medialnych na Węgrzech, we Włoszech, Grecji i Słowenii, Turcji i Macedonii.

 

'' Dzisiaj dziennikarze napotykają więcej nacisków i ograniczeń prawnych niż kiedykolwiek wcześniej. Nadużywanie prawa dotyczącego zniesławienia, antyterroryzmu, ochrony danych utrudnia rozwój wolnych mediów w Europie. Komisja Europejska musi powstrzymać rządy przed nadużywaniem tych przepisów, przed zamienianiem ich w kaganiec ograniczający wolność mediów, '' powiedział Blicher Bjerregård. Zwrócił również uwagę na przypadek macedońskiego dziennikarza Tomislava Kezarovskiego, który prebywa w areszcie domowym i na liczbę dziennikarzy uwięzionych w Turcji.

 

Prezes EFJ wezwał również UE do działania w sprawie jawności dotyczącej właścicieli mediów, modeli finansowania mediów publicznych, pluralizmu mediów i praw autorskich. '' UE powinna być surowa w przypadkach nie autoryzowanego wykorzystania treści chronionych prawem autorskim, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na pluralizm na przyszłym europejskim wspólnym rynku cyfrowym'' powiedział Blicher Bjerregård.

 

'' Wsparcie dla profesjonalnego i wartościowego dziennikarstwa musi iść w parze z jawnością struktur właścicielskich mediów, po to, by odzyskać zaufanie do mediów, '' powiedział Timmermans.

 

Pan Timmermans wyraził swoje poparcie dla EFJ i jej członków w walce o ochronę wolności mediów, bezpieczeństwa dziennikarzy i niezależnego dziennikarstwa w Europie.

 

Informacje dla prasy:

 

Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ) jest największą w Europie organizacją dziennikarską, reprezentującą ponad 320 tysięcy dziennikarzy z 60 stowarzyszeń w 39 krajach w Europie.

 

W skład delegacji EFJ weszli: prezes Mogens Blicher Bjerregard, sekretarz generalny Ricardo Gutierrez, dyrektor Renate Schroeder i koordynator projektu Mehmet Köksal.

http://europeanjournalists.org/

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl