List otwarty Stowarzyszenia Dziennikarzy Białoruskich BAŻ oraz Europejskiej Federacji Dziennikarzy EFJ w sprawie ścigania naszych kolegów w Witebsku


Przed 5 listopada - dniem międzynarodowej kampanii w obronie dziennikarstwa - grupa  dziennikarzy białoruskich zrobiła zdjęcie na tle słynnego graffiti w Witebsku. Na zdjęciu są papierowe ptaki z gazety, wylatujące z papierowych klatek. Tym działaniem Stowarzyszenie Dziennikarzy Białoruskich włączyło się do międzynarodowej kampanii  EFJ, wspierającej dziennikarzy oskarżanych i ściganych za ich działalność zawodową.


Osoby ze zdjęcia zostały wezwane na przesłuchania przez policję rejonu Czyhunaczny w Witebsku i wkrótce maja stanąć przed sądem, oskarżone o udział w nielegalnym zgromadzeniu naruszającym porządek publiczny, zgodnie z art. 23.34 Kodeksu Administracyjnego RB.

 

BAŻ i EFJ uważają te oskarżenia za absurdalne.


Doroczna kampania „Stand Up For Journalism” prowadzona była przez EFJ po raz siódmy. W tym dniu dziennikarze z całej Europy spotykają się na prezentacjach, seminariach itp., służących budowaniu solidarności i wzajemnego zrozumienia między dziennikarzami. Zespołowe zdjęcia to jedna z najczęściej stosowanych form wspierania tej kampanii.


Sytuacja, w której ludzie oskarżani są o nielegalne działania z powodu zrobienia zdjęcia na tle zwykłej ściany, mogłaby wyglądać anegdotycznie i zabawnie, gdyby nie skutki, które może realnie wywrzeć na życiu tych ludzi. Sesja zdjęciowa odbyła się praktycznie na pustkowiu - w pobliżu opuszczonego budynku przeznaczonego do remontu, z dala od centrum miasta. Nie było powodu, aby występować o pozwolenie na sesję zdjęciową, ponieważ sesja zdjęciowa nie jest, zgodnie z białoruskim prawem, imprezą masową. Jednakże funkcjonariusze policji zinterpretowali sesję fotograficzną jako pikietę. Uczestnicy sesji zdjęciowej nie zgadzają się z taką arbitralną interpretacją prawa.


BAŻ i EFJ także protestują przeciwko takiej arbitralnej interpretacji prawa.


Wzywamy władze białoruskie:
 

- policję rejonu Czyhunaczny w Witebsku i osobiście jej szefa Aleksandra Rybakova – do wycofania zarzutów przeciwko uczestnikom sesji zdjęciowej przeprowadzonej z okazji kampanii 5 listopada.
 

- komendę główną policji w Witebsku i osobiście jej szefa Aleksandra Kalinowskiego - do wycofania decyzji  komendy rejonu Czyhunaczny o oskarżenie osób biorących udział w sesji zdjęciowej


- sądy, do których może trafić ten pozew, do zbadania sytuacji w sposób bezstronny i potraktowanie sprawy w sposób zgodny ze zdrowym rozsądkiem.

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl