APEL

Uczestników II Forum Polsko-Ukraińskiego

Kazimierz Dolny, 12-14 września 2014r.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Narodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Ukrainy, Niezależnego Związku Zawodowego Mediów Ukrainy zgromadzeni na II Forum Polsko-Ukraińskim w Kazimierzu Dolnym zwracają się do wszystkich związków - członków Europejskiej Federacji Dziennikarzy z apelem o zmianę miejsca dorocznego spotkania Europejskiej Federacji Dziennikarzy w Moskwie.

W ostatnim czasie obserwujemy bezprecedensowe wykorzystanie znacznej części rosyjskich dziennikarzy jako bezpośrednich uczestników działań wojennych prowadzonych przeciwko Ukrainie.

Znacząca część rosyjskich mediów używana jest jako broń informacyjna wspomagająca agresję militarną. Ignorują one profesjonalne standardy nie tylko manipulując faktami, ale także kreując fakty medialne, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Taka działalność nosi charakter systemowy i jest jasne, że kierowana jest przez polityczne centrum Rosyjskiej Federacji.

To zjawisko oceniamy jako skandaliczne naruszenie międzynarodowych standardów dziennikarskich i zaprzeczenie samej idei dziennikarstwa. 

Wsparcie ukraińskich dziennikarzy oraz tych niezależnych dziennikarzy i mediów, które jeszcze pozostały w Rosji możliwe jest wyłącznie poprzez wyraźne i obiektywne rozłożenie akcentów, kto jest agresorem, a kto ofiarą. Tymczasem spotkanie europejskich dziennikarzy w Moskwie będzie bez wątpienia wykorzystane w propagandowej wojnie prowadzonej przez kremlowską administrację.

Pozbawienie społeczeństw prawa dostępu do obiektywnej i wiarygodnej informacji, wykorzystanie manipulacyjnych technik propagandowych wpływa negatywnie na świadomość międzynarodowej opinii publicznej, wzbudzając nienawiść pomiędzy narodami i niosąc bezpośrednie zagrożenie dla międzynarodowego bezpieczeństwa.

Zwracamy się nie tylko do Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy i Europejskiej Federacji Dziennikarzy, ale także wszystkich organizacji zajmujących się wolnością słowa z apelem o wzięcie w obronę zarówno standardów dziennikarskich jak i ogólnoeuropejskich wartości demokratycznych.

 

Sergiy Tomilenko

Prezydent Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy\

Yuriy Lukanov

Prezydent Niezależnego Związku Zawodowego Mediów Ukrainy

Krzysztof Skowroński

Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

 

Kazimierz Dolny, 14 września, 2014r.

 

Pobierz skan oryginalnego dokumentu

 

Do Moskwy nie jadą też dziennikarze z Białorusi

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl