W nowym numerze „Forum Dziennikarzy” w świąteczny klimat wprowadzi czytelników Arcybiskup Marek Jędraszewski, udowadniający, że Droga Krzyżowa jest ponadczasowa, a jej symbolika niezwykle ważna nie tylko dla dziennikarzy.

*W tym wydaniu „Forum” wydrukowaliśmy ważne relacje z międzynarodowej konferencji „Wolność (słowa) kocham i rozumiem”, widziane z perspektywy Jacka Karolonka, Jerzego Kłosińskiego oraz Wojciecha Piotra Kwiatka. Konferencja odbyła się w siedzibie SDP na ulicy Foksal w Warszawie.

*Poznamy też laureatów prestiżowych nagród SDP za rok 2018, a Jerzy Jachowicz nagrodzony Laurem SDP za odwagę i wyznaczanie standardów dziennikarstwa śledczego w wolnej Polsce, w rozmowie z Wojciechem Pokorą zdradzi kulisy pełnego niebezpieczeństw zawodu.

*Niezwykle ważne badania Fundacji Solidarności Dziennikarskiej nad stanem mediów w krajach Trójmorza, ujawniają szkodliwe wpływy na media w 12 krajach. Dziennikarze uczestniczący w projekcie wskazują jednocześnie jak wyjść z impasu. Polecam szczególnie tekst znanego publicysty węgierskiego, Zoltana Kiszelly, który wyjaśnia jak Węgry odzyskały kontrolę nad krajowymi i regionalnymi mediami – może to wskazówka dla naszych rodzimych polityków…?

*O regionalnych mediach na Słowacji i kłopotach żurnalistów opowiada Jozef Jurcisin, znany dziennikarz z Preszova.

*Niezwykle ciepłe wspomnienie Haliny Miroszowej znajdziemy w tekście Stefana Truszczyńskiego-„Matka Polka z Woronicza”

*Bardzo ważny materiał o współczesnej manipulacji historią i symboliką Marka Tenora: „Wykuwanie drogi do szczęścia ludzkości”: W Rzeszowie zawiązał się sojusz obrońców Pomnika Walk Rewolucyjnych, który zgodnie z ustawą dekomunizacyjną powinien zostać rozebrany. Sprawa z pozoru ma tylko lokalny wymiar. W rzeczywistości wykracza daleko poza granice województwa podkarpackiego, bo pokazuje, jak można z rozmysłem manipulować prawdą historyczną, zamieniając symbol rewolucyjnego terroru i komunistycznego totalitaryzmu w symbole miasta, obywatelskiej wolności i ruchu LGTB.

*Tekst „To był bal…” opatrzony fotoreportażem Donata Brykczyńskiego opowiada o wspaniałej a zarazem pożytecznej zabawie dziennikarzy. Celem tej inicjatywy była m.in. pomoc kolegom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.

*Numer kończy satyra w wykonaniu znanego profesora Tomie Kawakamiego, oraz bardzo poważny felieton Marcina Wolskiego „Czyje media?”, w którym autor uświadamia czytelnikom zagrożenia związane z obcym kapitałem w krajowych mediach.

No i oczywiście wiele innych ciekawych tekstów i ilustracji, które musicie Państwo w najnowszym numerze „Forum Dziennikarzy” odkryć sami.

Do lektury zaprasza

Andrzej Klimczak

Redaktor naczelny „Forum Dziennikarzy”

 

Numer 2 (130)/2019 do pobrania

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Prenumerata Forum Dziennikarzy

Dwumiesięcznik Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, „Forum Dziennikarzy” dostępny jest w prenumeracie. Zamówienia można przesyłać mailem: sdp@sdp.pl  lub pocztą klasyczną na adres:

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

Zarząd Główny

Ul Foksal 3/5

00-366 Warszawa

W zamówieniu należy ująć:

Imię i nazwisko zamawiającego

Adres zamawiającego

W przypadku firmy

Nazwę oraz imię i nazwisko osoby upoważnionej

Adres

NIP

Prosimy o zaznaczenie formy płatności:

  • Rachunek bankowy PKO BP SA 03 1020 1097 0000 7602 0118 6535
  • Przesyłka za pobraniem opłaty
  • Gotówka w kasie ZG SDP (pn-pt w godz 10.00-15.30)

Koszt jednego egzemplarza to 10 zł (raz na dwa miesiące) plus koszty wysyłki, które są uzależnione od ilości zamawianych egzemplarzy

Podstawą do realizacji zamówienia jest uiszczenie opłaty

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl