Niedawno byliśmy świadkami manifestacji w obronie wolności słowa organizowanych przez KOD pod siedzibami regionalnych mediów publicznych. To dość oryginalny pomysł, bo nie ma kogo tam już bronić, poza szefami. Praktycznie wszyscy dziennikarze zostali pozwalniani lub „wylizingowani”, a polityczną odpowiedzialność za ten fakt ponoszą ci, którzy dziś do protestów zagrzewają. Regionalne oddziały TVP za rządów PO-PSL zostały zagłodzone i sprowadzone do roli mediów marszałkowskich i prezydenckich. Są „upolitycznione inaczej”, bo zależne finansowo od nadal rządzącej praktycznie we wszystkich regionach koalicji. O trudnej przyszłości regionalnych mediów publicznych w najnowszym, pierwszym w 2016 roku numerze Forum Dziennikarzy pisze Tomasz Kleszczewski.

Trudno zresztą pisać dziś o czymś innym, gdy rozstrzyga się przyszły kształt TVP i PR. Nikt przy zdrowych zmysłach nie powie, że wskazywanie ich szefów bezpośrednio przez ministra skarbu to najlepszy pomysł na media publiczne. Ale też nie warto w tej sprawie wyprowadzać pancerników na nasze wody terytorialne, bo nim Komisja Europejska zakończy badanie stanu demokratycznych norm w Polsce, mała ustawa medialna przejdzie do historii. Trzeba więc rozmawiać o tym, jaki będzie nowy ustrój mediów, a nie bronić jak niepodległości ancien regime’u.

SDP chce aktywnie uczestniczyć w tej debacie. Można nawet bez fałszywej skromności powiedzieć, że to nasze stowarzyszenie rozpoczęło ją już wiosną ub.r. podczas nadzwyczajnego zjazdu SDP. Jednym z jego owoców były propozycje rekomendacji do nowej ustawy, które zostały publicznie zaprezentowane przy ul. Foksal w grudniu 2015 roku. Przypominamy je w tym numerze wraz z kontekstem, w jakim się rodziły.

A poza tym w nowym Forum m.in.: Błażej Torański rozmawia z Wojciechem Sumlińskim, Ewa Łosińska pisze o paragrafie 22, pardon, artykule 212, Bogdan Gancarz o Józefie Mackiewiczu – dziennikarzu, Sebastian Ligarski i Grzegorz Majchrzak o propagandzie stanu wojennego, a Marek Palczewski o Orianie Fallaci i Umberto Eco.

To się czyta!

Poleca

Piotr Legutko

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl