Kiedy w kwietniu obradował Nadzwyczajny Zjazd SDP, mało kto z jego obserwatorów pewnie przypuszczał, jak bardzo jest on na czasie. Postulowaliśmy, apelowaliśmy, nawoływali do szybkich reform, bo czas ucieka. No i okazało się, że tematy, jakie wiosną podejmowane były tylko w Kazimierzu nad Wisłą, jesienią są już ważnym elementem planowanych zmian na mapie polskich mediów.

Planowanych oczywiście głownie przez opozycję, która z natury prze do zmian, ale dyskutowanych już przez wszystkich uczestników życia publicznego. Gołym okiem widoczna jest bowiem katastrofa obecnego modelu finansowania TVP oraz Polskiego Radia i elementarna odpowiedzialność rządzących (tych czy innych) wymaga jego pilnej naprawy. Ze świecą szukać trzeba by też obrońców pomysłu wyrzucenia poza media publiczne zatrudnianych tam dziennikarzy. Choć pewnie miłośnicy outsorsingu jeszcze gdzieś się poukrywali, warto więc ich przekonać, że błądzą.

Natomiast nie do obrony – choćby w świecie dynamicznie rozwijających się mediów społecznościowych – jest upartyjnienie i jednostronność tzw mediów publicznych. Za symboliczny można uznać fakt, że nawet Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w swoim raporcie po wyborach prezydenckich wskazała Polsat News, jako stację najpełniej realizującą misję mediów publicznych. Raport jako taki był kompromitujący ze względu na stosowane w nim podwójne standardy, każące za to samo ganić TV Trwam, i pochwalać TVN24, ale akurat ta obserwacja wydaje się trafna.

W jesiennym numerze Forum Dziennikarzy o plany dotyczące ich reformy pytamy w obszernej rozmowie poseł Barbarę Bubulę.  To ona na letniej konwencji programowej PiS prezentowała w imieniu partii aspirującej do władzy wizję zmian bardzo daleko idących. Na tyle daleko, że już teraz warto rozmawiać np. o tym, czy TVP może przestać być spółką skarbu państwa? Jak powinny być finansowane media publiczne, kto i w jakim trybie powinien powoływać ich władzę? Zapytaliśmy o to oczywiście nie tylko polityków, także dziennikarzy i analityków.

Idąc dalej tropem naszych zjazdowych uchwał udzielamy na naszych łamach gościny ekspertowi Klubu Jagiellońskiego, który przygotował raport na temat repolonizacji mediów – zarówno elektronicznych, jak i drukowanych. To także kwestia o znaczeniu ustrojowym. Jej ewentualne podjęcie – co byłoby zresztą zgodne z duchem i literą postulatów SDP – wymaga szczegółowej analizy i wejścia na poziom konkretów.

Atrakcją tego numeru są oczywiście fotografie – tym razem wzbogacone o kontekst. Wiadomo nie od dziś, że anegdota, opowieść o tym, w jaki okolicznościach zdjęcie powstało, historia, z jaką jest związane, są równie ciekawe jak sam kadr. Zapraszamy zatem zarówno do oglądania jak i czytania Jerzego Kośnika. A także opowieści innych fotografistów.    

Poza tym – jak zwykle – sporo spraw bieżących, trochę historii, szczypta fachowych porad, garść wspomnień i ciekawe obserwacje naszych stałych felietonistów.

Redaktor naczelny

Piotr Legutko

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl