Rzeźbiarz Andrzej Pityński odznaczony 11 listopada 2017 roku Orderem Orła Białego zaprojektował i wykonał pomnik Rzezi Wołyńskiej. W Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych monument jest już gotowy, do odebrania. To dar Polonii Amerykańskiej. Miał stanąć – staraniem organizacji kresowiaków – w Jeleniej Górze. Ale tamtejsze władze miejskie nie zgodziły się. Zgodził się natomiast na postawienie Rzezi Wołyńskiej w Toruniu na terenie należącym do redemptorystów Dyrektor Ojciec Tadeusz Rydzyk. Pomnik ma stanąć pomiędzy Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, a Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej. Ma tu powstać Park Pamięci Narodowej właśnie z inicjatywy Dyrektora Radia Maryja.

Pomnik jest wielki i dramatyczny w swojej wymowie. Budzi skrajne emocje. Ale jest to wreszcie wypełnienie luki w obszarze pamięci narodowej. Jest to odpowiedź na karygodne zaniedbanie. Jest świadectwem historycznej prawdy.

Ludobójstwo na Wołyniu i południowo-wschodniej Małopolsce rozpoczęło się w niedzielę 11 lipca 1943 roku. Tego dnia w ponad stu miejscowościach Ukraińcy zgładzili w bestialski sposób czterdzieści do sześćdziesięciu tysięcy Polaków. Ogólnie w latach 1939-1947 na kresach zamordowano ponad sto trzydzieści tysięcy obywateli polskich. Strona ukraińska ocenia swoje straty na dziesięć do dwunastu tysięcy ofiar, przy czym część z nich zginęła z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.

Ten pomnik to nie zimny głaz, ale drastyczne przypomnienie krwawej historii. Tak było! To, czy zaszkodzi nam teraz w relacjach z Ukrainą nie powinno decydować. Zrobiony został ważny film o wołyńskiej zbrodni. Najwyższy czas na monument. Jeśli nie rozumieją tergo samorządowcy, postawmy pomnik w Parku Pamięci Narodowej. To i tak wielkie ustępstwo. I chwała Ojcu Tadeuszowi Rydzykowi.

narody winne są pamięć i cześć dla ofiar poniesionych przez współobywateli. inaczej nie zasługują na trwanie.

 

29.01.2018 Stefan Truszczyński

Fragment projektu Pomnika Rzeź Wołyńska autorstwa Andrzeja Pityńskiego / autor: Fb Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Jeleniej Górze

Źródło: ©san24.pl

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl