Zaproszenie z Mazur

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Elgnówku koło Olsztynka serdecznie zaprasza dziennikarzy na uroczystość nadania Szkole imienia poety, pisarza i dziennikarza, członka honorowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – Erwina Kruka (1941-2017), która odbędzie się w sobotę (7 października), o godz. 12.30.

Erwin Kruk - poeta z Mazur

Historia tego niezwykłego człowieka ma swój początek w pierwszych latach po II wojnie światowej. Osierocony Erwin wraz z braćmi trafia na wychowanie do swojej babki do Elgnówka, gdzie kończy Szkołę Podstawową. – Tam nauczył się czytać i pisać i po raz pierwszy usłyszał ten wewnętrzny głos nakazujący malować słowem obrazy widziane oczami dyszy – wspomina małżonka, pani Swietłana Kruk. Mimo ciężkiej pracy i trudności, rozlicznych zainteresowań i wielkiego twórczego zaangażowania, do tego miejsca będzie wracał przez całe swoje życie. A ono na koniec podziękuje mu jak potrafi najpiękniej, nadając szkole imię – jej największego absolwenta.

Zapytano go o to bezpośrednio, kiedy w tydzień po uroczystościach 70. rocznicy istnienia szkoły odwiedził ją osobiście po raz ostatni. Było mu ciężko, walczył z chorobą, ale zgodził się od razu, bez namysłu - opowiada Krzysztof Kalczyński.-  W rozmowie z dyrektor Bogusławą Wilk był też tego samego zdania, że trzeba mówić młodzieży o marzeniach i pracy, która pomaga je spełniać. Mówić o konieczności kochania swojej małej ojczyzny i bez względu na to dokąd pośle los, że trzeba o niej pamiętać i do niej zawsze powracać. Kiedy odszedł, nikt nie miał wątpliwości co dalej.

W Elgnówku powstał społeczny komitet nadania imienia Erwina Kruka Szkole Podstawowej. Cała społeczność poparła projekt jednogłośnie włączając się w jego realizację. A to niemałe przedsięwzięcie. Laur pierwszeństwa uczczenia tak wielkiego człowieka, to nie tylko duma i zaszczyt, ale również wielkie logistyczne wyzwanie.

Erwin Kruk przez całe swoje życie zawodowe zgromadził wokół siebie szereg środowisk społecznych. Pierwsze nadanie jego imienia nie może się więc odbyć bez ich udziału. Tego też i oczekiwano. Wszystkie instytucje, z którymi współpracował twórca, potwierdziły swój udział w tej ceremonii. Wydarzenie zapowiada niezwykłe...

Przybliża je współorganizator uroczystości pan Krzysztof Kalczyński:

7 października 2017 roku, o godzinie 9, pod szkołę podjedzie autobus Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Olsztyna. Uroczystość rozpoczną krwiodawcy – z darem życia. Godzinę później malowniczymi ścieżkami lasów państwowych młodzież gimnazjalna i uczniowie szkół podstawowych rozegrają zawody sportowe, propagujące aktywny wypoczynek i zdrowy tryb życia. Równolegle wystartuje scena, a na niej dialog kultur, prezentacja różnorodności i bogactwa kulturowego z naszego regionu oraz krajów sąsiadujących. Wokół sceny powstaną stoiska Lasów Państwowych, kół łowieckich i firm z regionu. Między nimi zakątki kulinarne z regionalnym specjałami kuchni, rozdawane dla wszystkich bezpłatnie. Dla dzieci będą dmuchane zjeżdżalnie, baseny wodne z kulami i place zabaw. Dla młodzieży Wojsko Polskie pojawi się ze sprzętem i konkursem strzeleckim z karabinka laserowego. Goście zobaczą pokaz sokolnika, akcję ratowniczą Straży Pożarnej oraz wezmą udział w konkursie łuczniczym.

O godzinie  12.30 wszystko się zatrzyma... Uczniowie  przypomną postać swojego Patrona. Po nich najpierw kolega z „Solidarności”, a potem promotor doktoratu honoris causa opowiedzą o Erwinie Kruku, jakiego nie znamy. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonają  żyjący koledzy z ławy szkolnej pisarza. A biskup luterański Rudolf Bażanowski i arcybiskup katolicki Józef Górzyński poświęcą tablicę pamiątkową. Podniosłą chwilę zakończy debiut literacki młodej pisarki, Natalii Matusiak z Piasutna, która przeczyta fragment opowiadania.

Po tej ceremonii wszystkie atrakcje wznowią swą aktywność. – Przygotowujemy się do tego dnia z największą starannością, z dbałością o każdy szczegół, tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie i czuć się u nas dobrze. Największą atrakcją będą ludzie: literaci, pisarze, profesorowie akademiccy i dziennikarze z całej Polski, nigdy dotąd w tej naszej społeczności nie gościliśmy tak wielu osobowości – wyjaśnia współorganizator, radny Ryszard Orłowski.

Godne przyjęcie tak zacnego grona będzie możliwe dzięki wsparciu i życzliwości, jakie otrzymuje szkoła od lokalnego środowiska przedsiębiorców. – Ponad dwa tygodnie odwiedzaliśmy wszystkie firmy w Olsztynku i okolicach, zapraszając do nas na 7 października. Wielkość wydarzenia przewyższa nasze możliwości, stąd apel o pomoc, zarówno materialną,  jak i przybycie w tym dniu do szkoły – podkreśla dyrektor Bogusława Wilk. – Pieniądze zbierane są na produkty żywnościowe, z których rady sołeckie skupione wokół szkoły przygotują bezpłatny poczęstunek dla wszystkich i obiecują, że nikt nie odejdzie głodny. Tyle o przygotowaniach, a czego dalej spodziewamy się po tym dniu?

Erwin Kruk jest już postacią historyczną. Mała szkoła, do której chodził, nadal uczy. Jej możliwości wcale nie muszą być znacznie słabsze od szkół z wielkich miast. Każde dziecko ma personalną opiekę, widać jego talenty i problemy, nie znika w tłumie. Pomocna dłoń podana w porę rodzi nadzieję na to, że za kilka lat usłyszymy o kimś innym niepospolitym z Elgnówka. Dobry przykład rodzi dobrą praktykę, a ta zawsze ma wpływ na osobowość – podkreśla w imieniu organizatorów Krzysztof Kalczyński.

„Nadanie imienia i odsłonięcie pamiątkowej tablicy będzie wielkim świętem nie tylko dla szkoły, ale i dla wszystkich środowisk, z którymi pisarz współpracował – stwierdza w zaproszeniu pani Bogusława Wilk, dyrektor Szkoły w Elgnówku. – Wierzymy, że na tym wydarzeniu nie zabraknie dziennikarzy skupionych w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich”.

Szkoła Podstawowa w Elgnówku - od 7 października - im. Erwina Kruka

fot. Krzysztof Kalczyński

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl