Mural ze ściany przy Trasie Łazienkowskiej, przedstawiający pisarza i publicystę Marka Nowakowskiego, którego 3. rocznica śmierci minęła w maju, otwiera bieżące, wakacyjne wydanie czasopisma SDP.
Obok tekstu „Szkic do portretu” Bogdana Krawczyka mówiącym o peregrynacjach M. Nowakowskiego, kolejny odcinek rozważań o rynku książki, nie tylko w Polsce, ale w Europie i w świecie, autorstwa przewodniczącego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich Leszka J. Okuniewskiego oraz głos Anny Grelewskiej w dyskusji nt. jednolitej ceny książki.
Cykl wywiadów otwiera rozmowa z prof. Andrzejem Staniszewskim – kierownikiem Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z okazji 15-lecia tego kierunku na olsztyńskiej uczelni. Ponadto z wydawcą i redaktorem Bogdanem Bachmurą rozmawia Andrzej Zb. Brzozowski, z laureatką tegorocznej nagrody „Ślad” Brygidą Grysiak – Błażej Torański, a gitarzystą jazzowym Markiem Nowakowskim – Monika Szczygło.
W 2017 roku mija 95. rocznica urodzin Maryny Okęckiej-Bromkowej (1922-2003) – pisarki, poetki, animatorki kultury, folklorystki, wreszcie dziennikarki, jednej z najwybitniejszych postaci związanych z Rozgłośnią Polskiego Radia w Olsztynie, a także ze środowiskiem literackim Warmii i Mazur. Pragniemy przypomnieć jej postać materiałami, których publikację rozpoczynamy w bieżącym wydaniu „Bez Wierszówki” tekstem dr Magdaleny Szydłowskiej. Ponadto zamieszczamy wspomnienia o Oldze Johann i Erwinie Kruku.
W ramach stałych działów: prof. Tadeusz Brzeski pisze o najwybitniejszym polskim malarzu historycznym (Jan Matejko, cz. 2), Wojciech Goljat kontynuuje rozważania o genezie polskich nazwisk („Identyfikuje nas nazwisko”), a dr Henryk Falkowski o olsztyńskim „Zamachu na cesarza Napoleona” w kontekście prezentacji nowego obrazu malarza Edwarda Ratuszyńskiego.
Oprócz bogatego działu informacyjnego, relacji z wydarzeń, które zostały objęte patronatem medialnym „Bez Wierszówki”, jak Maj na Foksal, 80-lecie powstania Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie czy wystawa „Dendroformy”, jak zwykle wyczekiwane felietony: Jerzego Biernackiego, Witolda Gadowskiego, Jerzego Jachowicza, Krzysztofa Kłopotowskiego, Elżbiety Królikowskiej-Avis, Anny Mieszczanek, Marka Palczewskiego, Małgorzaty Todd, Jacka Wegnera.
Ponadto na łamach czasopisma SDP w dyskusję nad pomnikiem smoleńskim, jaki ma stanąć w Warszawie, włącza się red. Stefan Truszczyński, który w tekście „Monument powinien być wielki” przedstawia swój autorski projekt.
Już wkrótce na stronie sdp.pl będzie można pobrać wakacyjne wydanie „Bez Wierszówki” w wersji elektronicznej.
isb
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego