Wreszcie! Między wierszami wczorajszego „Komunikatu w sprawie Kongresu IFJ” dowiadujemy się, że ktoś z SDP pojechał do Angers. Mało, przemówił!

Do tej pory ukazało się w sumie sześć krótkich informacji o Kongresie trwającym od 7 do 10 lipca. Właściwie powinienem napisać: cztery. Gdyż dwie informacje w identycznym brzmieniu ukazały się powtórnie na tym portalu, w niewielkim odstępie czasu. Pierwsza informacja zatytułowana: „29. Kongres Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ)” pióra Doroty Zielińskiej ukazała się 3 czerwca o godz. 16.22 i ponownie o 16.25 (linki dla zainteresowanych):
http://sdp.pl/informacje/12898,29-kongres-miedzynarodowej-federacji-dziennikarzy-ifj,1464963779
http://sdp.pl/international/12899,29-kongres-miedzynarodowej-federacji-dziennikarzy-ifj-,1464963925).


Druga informacja tej samej autorki pt. "Philippe Leruth nowym prezesem IFJ" ukazała się 14 czerwca o godz. 11.54 i dzień później o 11.09 (linki dla zainteresowanych:
http://sdp.pl/international/12935,philippe-leruth-nowym-prezesem-ifj,1465898049
http://sdp.pl/informacje/12937,philippe-leruth-nowym-prezesem-ifj,1465981795).

Jaki był cel dublowania tych informacji nie wiadomo. Być może chodziło jedynie o zwiększenie kwoty za tzw. wierszówkę?

9 czerwca red. Zielińska napisała kolejny tekst ("29. Kongres IFJ w Angers"; http://sdp.pl/informacje/12927,29-kongres-ifj-w-angeres,1465490242) w której krótko informuje o pierwszym i drugim dniu obrad, ale nie podaje żadnych informacji o działalności przedstawiciela/przedstawicieli Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Dopiero z ostatniej informacji – wspomnianej na początku – z wczoraj (http://sdp.pl/informacje/12946,komunikat-sdp-w-sprawie-kongresu-ifj,1465990128) autorstwa redakcji portalu (to warte podkreślenia!) możemy się dowiedzieć o aktywności polskiej delegacji...

Nie jest odkryciem, że informacja na portalu sdp.pl kuleje. Pomimo – jak mogło się wydawać – chęci zmiany dotychczasowego stanu rzeczy, wyrażonej specjalnym posiedzeniem Zarządu Głównego SDP ws. mediów naszego Stowarzyszenia w styczniu br., nic nie uległo zmianie. Ale to jedynie na marginesie.

W bieżącym roku odbyły się trzy wydarzenia o skali europejskiej, bądź międzynarodowej, w której oficjalne delegacje SDP, finansowane z kasy Stowarzyszenia, tam się udały. W kwietniu odbyły się: w Wilnie – Międzynarodowa Konferencja na temat łamania praw człowieka na okupowanym Krymie, a w Sarajewie Kongres Europejskiej Federacji Dziennikarzy.

Informacja o tych wydarzeniach jest dość szczątkowa. Brak jest podstawowych informacji poczynając od składu oficjalnych delegacji, aż po efekty ich działań podczas konferencji/kongresów, wyrażone m. in. składanymi wnioskami, głosami w dyskusji czy wreszcie – jak w przypadku Sarajewa i Angers – wejściem do władz naczelnych IFJ i EFJ, a może tylko startowaniem w wyborach, bo jak się okazuje delegatom SDP zabrakło chęci, a może odwagi... Co z tego, że jesteśmy – jak lubimy to wszędzie podkreślać – „największym stowarzyszeniem dziennikarskim w Polsce”, skoro nie ma to przełożenia chociażby na udział przedstawicieli SDP we władzach tych organizacji. Czyżby przynależność ta ograniczała się jedynie do płacenia składek?

Skoro obecnie, na Kongres International Federation of Journalists w Angers, pojechał sam Sekretarz Generalny SDP, należy sądzić, że wkrótce dowiemy się obficie o przebiegu spotkania dziennikarzy ze świata i problemach, jakie się pojawiły. W każdym razie mam taka nadzieję...
Ireneusz St. Bruski

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl