6 czerwca w Warszawie prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury oraz Elliott Portnoy, globalny partner zarządzający firmą prawniczą Dentons, podpisali deklarację o współpracy na rzecz przeciwdziałania publicznemu używaniu określenia „polskie obozy koncentracyjne”.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, „porozumienie dotyczy przeciwdziałania błędnemu przypisywaniu Polsce i Polakom odpowiedzialności za niemieckie nazistowskie zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i zbrodnie ludobójstwa, których dokonywano w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych i obozach śmierci zbudowanych na okupowanym przez niemiecką III Rzeszę terytorium Polski”.

Na mocy zawartego porozumienia, obie strony mają wypracować metody wzajemnego informowania się o zaistniałych przypadkach naruszania dobrego imienia Polski oraz o sposobie i trybie reakcji na nie. Elementem wsparcia ze strony kancelarii będzie również przygotowanie pro bono raportu zawierającego informację analityczną i prawną określającą m. in. różnorodne pod względem prawnym przypadki publicznego używania określenia „polskie obozy”, możliwe do wykorzystania w poszczególnych państwach instrumenty prawne pomocne w ochronie reputacji i dobrego imienia Polski i Polaków w tym kontekście oraz zestawienie stosownego orzecznictwa sądów krajowych i trybunałów międzynarodowych. Raport przekazany będzie do pełnej dyspozycji i wykorzystania przez rząd RP oraz inne podmioty zainteresowane problemem ochrony dobrego imienia Polski.

Zdaniem sygnatariuszy, deklaracja przyczyni się do „skutecznej ochrony dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej oraz do zwycięstwa prawdy w ważnym obszarze świadomości historycznej współczesnego świata”.

Z jednej strony można się cieszyć, że wreszcie polski rząd podejmuje właściwe działania. Smuci jednak, że nie dostrzeżono dotychczasowych wieloletnich działań polskich kancelarii prawnych, które również pro bono broniły i bronią dobrego imienia Polski i Polaków, m. in. Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Lech Obara i Współpracownicy oraz Kancelarii Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy.

Ireneusz St. Bruski

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl