Piękny majowy weekend spędzony pod beskidzkim lasem w zestawieniu z lekturą informacji z kilku ostatnich dni na temat świata mediów w Polsce Anno Domini 2016 wprowadziła mnie w nastrój krotochwilny. No bo jak tu się nie śmiać gdy…

            TVP1 ma podobno najniższą oglądalność w historii. Prorządowe „Wiadomości” (rok do roku) straciły aż 750 tys. widzów i dały się wyprzedzić antypisowskim „Faktom” TVN. Różnica sięgnęła już 600 tys. widzów. „Wiadomości” dały się wyprzedzić nawet „Teleexpresowi” spadając na trzecie miejsce. Mało tego. Antyrządowy TVN 24 wyprzedził prorządowe TVP Info. (Średni dobowy udział TVN 24, w skali roku, wzrósł o 30 proc.) Jednocześnie sondażowe notowania dzierżącego władzę PiS nie tylko ciągle są wysokie, ale nawet rosną. Wychodzi na to, że większości deklarujących uczestnictwo w wyborach podoba się życie w państwie Prawa i Sprawiedliwości, ale z jakiegoś powodu wolą tego życia nie oglądać na ekranie publicznej telewizji.

            W ramach odpolityczniania i unarodowiania mediów publicznych Radio Katowice ma nowego szefa rady nadzorczej. Został nim Piotr Pietrasz, szef katowickich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Zastanawiam się nad celem takich posunięć, których autorów rządząca partia mogłaby właściwie oskarżyć o sabotaż. Poza czynieniem sobie samemu czarnego pijaru nie ma to bowiem żadnego sensu. Prezes radia i tak jest mianowany przez tego samego ministra skarbu, a rady nadzorcze mediów publicznych za niecałe dwa miesiące i tak zostaną rozwiązane z mocy nowej ustawy medialnej.

            Z okazji 3 Maja prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego. Otrzymali je m.in. Zofia Romaszewska, Bronisław Wildstein i Irena Siewińska. Zofia Romaszewska to współtwórczyni legendarnego Biura Interwencji KOR. Bronisław Wildstein to współtwórca krakowskiego Studenckiego Komitetu Solidarności, który w 2005 wywołał burzę wynosząc z IPN i puszczają w obieg publiczny listę tajnych współpracowników i pracowników SB oraz osób przez nich rozpracowywanych. Natomiast Irena Szewińska to słynna biegaczka i… w latach 80. członek Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. Trudno nawet powiedzieć, że ktoś wpuścił Prezydenta w maliny, bo po serii rezygnacji całą Kapitułę Orderu Orła Białego stanowi… jedynie sam Andrzej Duda. Natomiast Bronisław Wildstein, który jak wiemy obrażony potrafi wyjść z telewizyjnego studia, a jako prezes TVP zdjął z anteny „Czterech pancernych”,  Pałacu Prezydenckiego nie opuścił.

            Według najnowszych danych Polacy najchętniej czytają czasopisma telewizyjne. Wśród pierwszej piątki najpopularniejszych dwutygodników znajdują się, aż trzy poświęcone telewizji: „Tele Świat”, „TV 14” oraz „Świat Seriali”. Jak wiadomo 63 proc. Polaków nie czyta książek w ogóle. Odsetek tych, którzy czytają siedem książek i więcej rocznie spadł z 22 proc. w roku 2002 do 8,4 proc w roku 2015. Natomiast przed telewizorem przeciętny Polak spędza średnio 4 godziny i 20 min. dziennie, a jak widać resztę wolnego czasu poświęca na czytanie czasopism o telewizji.

W przy takiej sile rażenia telewstrząsowej terapii z tym większym przekonaniem przypomnę, że uważam, iż reklamy z mediów publicznych powinny być  usunięte!

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl