Wczoraj 11 kwietnia 16 r. rozpoczął się w Wilnie Światowy Kongres Tatarów Krymskich. Obrady toczyły się w sali konferencyjnej litewskiego sejmu. Podczas obrad w wyniku terrorystycznego zamachu hakerskiego sejm Litwy został odcięty od Internetu.  W Kongresie wzięli udział nie tylko przedstawiciele Tatarskiego parlamentu - Medżlisu ale i przedstawiciele diaspory niemal  z całego świata. Gospodarzem była litewska organizacja tatarska a organizatorem prof. Adas Jakubauskas, którego przodkowie osiedli przed wiekami na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Uroczystego otwarcia Kongresu dokonała Marszałek Sejmu Litwy Loreta  Graužinienė. Zabrał głos Minister Spraw Zagranicznych Litwy Linas Linkevičius oraz  posłowie na litewski sejm. Zgromadzonych powitała też Urszula Doroszewska, doradca Prezydenta RP.  Byli ambasadorzy Turcji i RP. Obradom towarzyszyła wystawa Mustafy Dżemilewa przygotowana  przez  Instytut Polski w Wilnie.

W referatach przedstawiono łamanie praw człowieka na Krymie, po wkroczeniu wojsk rosyjskich. Rosyjski okupant zlikwidował media tatarskie. Telewizja ART nadaje obecnie z Kijowa. Wielu dziennikarzy zostało aresztowanych. W domach tatarskich trwają uciążliwe rewizje. Bez wieści znikają ludzie. Z przeszło 40 organizacji zostało jedynie 11. Rosja nie dopuszczana do pracy na Krymie obserwatorów organizacji badających przestrzeganie praw człowieka.  

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich skierowało  do Kongresu list. Zawierał on zaproszenie dziennikarzy tatarskich do bliskiej współpracy z Forum Dziennikarzy Polski i Ukrainy, poprzez założenie odrębnego stowarzyszenia bądź koła  w ramach dziennikarskich organizacji ukraińskich. Dokument został złożony w języku polskim z tłumaczeniem na angielski i rosyjski. Na sali obrad został odczytany po litewsku przez dziennikarza, tłumacza literatury polskiej Leonardasa Vilkasa.

O roli dziennikarzy w przeciwdziałaniu dezinformacji prowadzonej w wojnach hybrydowych mówiła w swoim wystąpieniu Jadwiga Chmielowska.

W delegacji polskiej wzięli w Kongresie udział Nedim Useinow – Przedstawiciel Światowego Kongresu Tatarów Krymskich w Polsce oraz Piotr Hlebowicz, Daniel Jacent oraz redaktor Jankowski  z Radia Wnet .

Podczas przerw i uroczystej kolacji wydanej na zaproszenie Ministra Spraw Zagranicznych dyskutowano o tym jak pomóc Tatarom w obecnej sytuacji i nie pozwolić światowej opinii publicznej zapomnieć o Krymie i rosyjskiej agresji.

W drugim dniu Kongresu Mustafa Dżemilew otrzymał doktorat honoris causa na Uniwersytecie im Romera w Wilnie.

Obrady Kongresu kończą się w środę 13 kwietnia.

 

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl