Nastały Święte Dni, czas między Bożym Narodzeniem a Trzema Królami, czas podsumowania, planów i wielu pytań.  Czasem bez odpowiedzi… - taki rachunek sumienia przed Nowym Rokiem. W staropolszczyźnie okres ten nazywano Godami. W Święte Wieczory śpiewano kolędy i czytano o narodzeniu Jezusa.

Przy wigilijnym stole jest nakrycie dla niespodziewanego gościa, lecz czy zaprosimy nieznajomego? Czy podzielimy się świątecznymi potrawami z potrzebującymi gdy stukają do naszych drzwi?

Byłam dumna gdy mój syn, dwa lata temu pakował do słoików barszcz, uszka i kawałek karpia, dla menela z sąsiedztwa, którego najbliższa rodzina nie wpuszczała do domu. Do naszego mieszkania wejść nie chciał. W zeszłym roku Wigilię spędzałam w szpitalu. Opłatkiem i tradycyjnymi potrawami podzielili się ze mną nie tylko synowie ale i przyjaciele. W tym roku Haka – znajomego menela już nie ma –zmarł, nie doczekał Wigilii. W miejscu, w którym stał pod blokiem, jego koledzy przez dwa tygodnie palili znicze, żegnali przyjaciela. Kiedy przechodzę tam, cieszę się, że nie odmawiałam, gdy prosił o kupno bułki, serka, czy o poczęstowanie papierosem.

W tym roku do moich drzwi dzień przed Wigilią zapukał mężczyzna. Trzeźwy, miał łzy w oczach, prosił o jedzenie…. Stracił pracę…

W Zagłębiu zamknięto już wszystkie kopalnie. Na Śląsku kilka kolejnych przeznaczono do likwidacji. Nowy wiceminister energetyki zapowiada usypianie kopalń. Czesi i Niemcy inwestują i budują w Polsce kopalnie. Im się opłaca, a nam nie. Oni nie oplatają swoich kopalń siecią spółek pasożytniczych.

Rok 2015 był sukcesem wyborczym Polaków. Kontrola wyborów sprawiła, że już nie było 20% nieważnych głosów. Ograniczono fałszerstwa. Zwyciężyli ci, którzy obiecywali reindustrializację kraju i naprawę niemal wszystkich dziedzin życia społecznego. Czy spełnią obietnice? Czasu na ratowanie Polski coraz mniej. Kolejne pokolenia nie mogą emigrować za chlebem. Udało się też nie zmarnować ruchu społecznego kontroli wyborów, zarejestrowano Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów – Ruch Kontroli Władzy.

Ale najważniejszym zadaniem jest zasypanie podziałów w społeczeństwie. Politycy wykopali głęboki rów. Taki podział już był w historii – w XVIII wieku – Targowica. Powinien istnieć tylko jeden podział na ludzi przyzwoitych i  kanalie, które są w każdym narodzie. Trzeba pamiętać, że człowiek może się zawsze zmienić na lepsze. Lecz nie po słowach a po czynach poznacie go.

Pamiętajmy, że w Boże Narodzenie Moc truchleje. Jeśli pozwolimy Chrystusowi narodzić się w naszych sercach będzie truchlała zawsze, nie tylko w te Święte Dni.

 

 
Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl