Książka „ISIS. Wewnątrz armii terroru” Michaela Weissa i Hassana Hassana nie pozostawia wątpliwości. W szeregach armii tak zwanego Państwa Islamskiego służą bezlitośni, brutalni i bezwzględni najemnicy.

Jednym z nich był Abd Al-Azis z Bahrajnu. W nagrodę za walkę z Peszmergami w Sindżarze w Iraku otrzymał niewolnicę seksualną – Jazydkę. Według pisma „Dabiq”, które jest propagandowym organem ISIS, jedna piąta młodych kobiet, schwytanych w czasie tych walk, została wydana bojownikom islamskim jako łup wojenny. Ta informacja tylko potwierdza podobne, znane z innych książek o ISIS, mówiące o seksualnym zniewalaniu kobiet, gwałtach, torturach i domach publicznych tworzonych z Jazydek dla tak zwanych bojowników Kalifatu.

Abd Al-Azis, przed swoją śmiercią w październiku 2014 w syryjskiej dzielnicy Dajr-az-Zaur, napisał testament zaadresowany do matki. To, co w nim można wyczytać, jest swoistą apologią dżihadu i uzasadnieniem przemocy wobec niewiernych, którzy torturują muzułmanów i bezczeszczą ich honor. To pokazuje również, dlaczego ISIS jest atrakcyjną przystanią dla wielu młodych muzułmanów z całego świata. Męczeńska śmierć jest przepustką do nieba.

Autorzy omawianej książki, Amerykanin Michael Weiss i Syryjczyk Hassan Hassan, podkreślają, że ISIS jest organizacją terrorystyczną, mafią handlującą bronią i ropą na czarnym rynku, posiadającą profesjonalną armię, posługującą się wyspecjalizowanym aparatem wywiadowczym, propagującą swoje cele i kaptującą nowych bojowników przez media społecznościowe. Umiejętność wykorzystywania tego nowego narzędzia politycznej i militarnej propagandy różni ją od wcześniejszych organizacji terrorystycznych.

Kilka miesięcy przed kapitulacją Mosulu (czerwiec 2014) prezydent Obama nazwał ISIS grupą terrorystyczną z „trzeciej ligi”; dziś widać, jak bardzo się mylił. Przywódca PI zapowiada rozszerzenie Kalifatu na tereny Hiszpanii i Rzymu. Niedawno w interencie pojawiła się mapa zdobyczy ISIS do 2020 roku. Na tej mapie Polska sąsiaduje od południa z tym „państwem”, a jego gubernie obejmują m.in. Bałkany i ogromną część zachodniej Europy…

Książka omawia korzenie współczesnego terroryzmu, narodziny PI (państwa islamskiego) w Iraku, działania Al-Kaidy w Syrii, „przebudzenie” w czasach rządów Abu Bakra al-Baghdadiego, cele, strukturę i finanse Kalifatu, spory pomiędzy ugrupowaniami muzułmańskimi, relacje Kalifatu z krajami sąsiadującymi, a także znaczenie uśpionych komórek organizacyjnych, rozproszonych w kilkudziesięciu krajach świata. Relacje reporterów oparte są na oryginalnych materiałach wojskowych i prasowych oraz na rozmowach z wysoko postawionymi urzędnikami USA (m.in. z generałami armii amerykańskiej) i z bojownikami ISIS. Autorzy stawiają niepokojące pytanie: czy ta najnowsza wojna będzie trwać 30 lat, przeniesie się do Afryki Północnej i na nasze, europejskie terytoria? Wydarzenia ostatnich miesięcy (ataki w Paryżu czy rozwój komórek ISIS w Libii) wskazują na proroczy charakter pytania.

Być może książka Weissa i Hassana jest już nieco zdezaktualizowana, bo nie obejmuje np. ataków terrorystycznych z 13 listopada; być może jest w niej za dużo cytatów oraz informacji skupionych na detalach, co osłabia jej wydźwięk analityczny; być może nie jest tak logiczna i uporządkowana, jak książka Benjamina Halla o Państwie Islamskim. Jedno natomiast jest pewne: jest to publikacja pozwalająca głębiej rozpoznać fenomen narodzin i rozwoju PI. I pozwala lepiej pojąć, dlaczego dla milionów muzułmanów na świecie jest ono obiektem pożądania i fascynacji. Ostatnie słowa niech należą do autorów książki:

„Państwo Islamskie, spadkobierca Saddama i Az-Zarkawiego, bryluje w przedstawianiu swoich czynów w kategoriach światowych i dziejowych. Obiecuje śmierć i powrót do historycznej chwały islamu. Tysiące garną się, żeby się do niego przyłączyć, a życiem za jego ambicje zapłaciły już niezliczone ofiary. Armia terroru będzie z nami na zawsze”.


 

Marek Palczewski

11 grudnia 2015

 

Michael Weiss, Hassan Hassan, ISIS. Wewnątrz armii terroru, 2015.

 

 

 
Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl