Takiej dawki poezji dawno nie było w murach Domu Dziennikarza. W spektaklu poetycko-muzycznym „Wolność jest w nas”, który został zaprezentowany w ramach cyklu imprez Maj na Foksal, przygotowanego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, mogliśmy  posłuchać aż dwudziestu wierszy najwybitniejszych polskich poetów.

Kogóż tu nie było. Pojawiły się wiersze Cypriana Kamila Norwida i Juliusza Słowackiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego  i Jana Lechonia,  Kazimierza Wierzyńskiego i Kazimiery  Iłłakowiczówny. Nie zabrakło Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego , Juliana Tuwima  i wieńczącego całość  „Przesłania Pan Cogito” Zbigniewa Herberta.

Publiczność,  licznie zgromadzona  w siedzibie SDP przy Foksal , słuchała recytacji jak zaczarowana, tylko czasami rozlegał się cichy szept, kiedy ktoś rozpoznała autora recytowanego wiersza lub dopowiadał jego fragmenty.  

Doskonałą interpretację  wierszy, prezentowaną przez  dwóch aktorów: Marcina Kwaśnego i Ksawerego Szlenkiera,   wzbogacała przejmująca muzyka, napisana specjalnie na potrzeby  przedstawienia.  Jej kompozytor Wojciech Sławiński wykonywał ją na żywo w podczas spektaklu. Utworom poetyckim  towarzyszyły  także  wyświetlane na ekranie obrazy naszych wybitnych malarzy, ilustrujące  teksty, m.in. Malczewskiego, Wyspiańskiego,  Chełmońskiego,  Mehoffera,  czy Wyczółkowskiego.

Spektakl - stworzony na stulecie Odzyskania Niepodległości  - miał swą premierę na jesieni 2018 roku w Teatrze Oratorium w Warszawie.  Wyreżyserował  go Marcin Kwaśny, który także jest autorem scenariusza i duchem sprawczym  całego przedstawienia.  A wspierała go Fundacja „Między Słowami”, kierowana przez Dorotę Bogucką, zarazem naszą koleżankę z SDP,  której zawdzięczamy to,  że niecodzienny spektakl „Wolność jest w nas” pojawił  się w cyklu imprez  pt. „Maj na Foksal”.

Hanna Budzisz

Fot. M. Gregorczyk

Zobacz co jeszcze wydarzy się w Maju na Foksal

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU

 

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl