Patryk Słowik, dziennikarz „Dziennika Gazeta Prawna” napisał drwiąco o reakcji prawicowego portalu na dwa fakty związane z niesławnym artykułem 212 kk: „1. Nasz dziennikarz został skazany na podstawie art. 212 kodeksu karnego. Hańba, że taki przepis istnieje w wolnej Polsce. 2. Jarosław Kaczyński powołuje się na 212kk w starciu z Wyborczą. Dobrze tak szmaciarzom!” Wydawałoby się, że więcej pisać nie trzeba, bo to wyznacza standard debaty: artykuł 212 dobrym batem na naszych wrogów, ale nie przeciwko nam!

   Myliłby się jednak ktoś, kto uznałby, że rzeczywiście taki punkt widzenia dominuje w debacie publicznej. Na szczęście jest zupełnie inaczej, bo choćby nasze Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich konsekwentnie od lat domaga się zniesienia artykułu 212 kk. Apelował o to poprzedni dyrektor CMWP Wiktor Świetlik, podobny postulat zgłaszała obecna szefowa Centrum Jolanta Hajdasz (https://wnet.fm/kurier/o-polskich-obozach-koncentracyjnych-mozna-teraz-mowic-bezkarnie-jolanta-hajdasz-wielkopolski-kurier-wnet-49-2018/)

   Tyle, że postulat postulatem, a prawo prawem. Przyznam, że sam po zjeździe programowym SDP w czerwcu 2018 pisałem w prześmiewczym felietonie, że papier wszystko zniesie i nie po raz pierwszy, a zarazem nie ostatni, będziemy zwracać się do polityków o likwidację tego paragrafu. Przypomnę, że w lutym 2017 roku CMWP SDP i Fundacja Solidarności Dziennikarskiej zorganizowały konferencję, po której apelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o wykreślenie tego przepisu z kodeksu karnego. W czasie panelu Tomasz Wróblewski wspomniał o tym, że „swego czasu obecny minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro wypowiadał się przeciwko temu artykułowi. - Dotychczas nie podjął żadnych kroków w tym kierunku, aby artykuł ten wykreślić - zaznaczył. Dodał, że na temat tego "jak zły jest to paragraf" rozmawiał z wieloma osobami i środowiskami. - Bezskutecznie, zawsze coś stawało na drodze - zaznaczył Wróblewski. Wtórował dziennikarz Jerzy Jachowicz, który zauważył, że przeciw art. 212 wypowiadał się już w 2007 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Jestem od dawna przeciwnikiem artykułu 212 – podkreślił”. (źródło: https://wiadomosci.wp.pl/dziennikarze-apeluja-do-prezydenta-andrzeja-dudy-ziobro-nie-podjal-zadnych-krokow-6096058448589953a).

   Jaki mamy stan obecnie? Jak się dowiaduję z mediów minister Zbigniew Ziobro rozważa konsultacje w sprawie paragrafu 212 ze środowiskiem dziennikarskim (https://wpolityce.pl/polityka/433929-wazna-deklaracja-ministra-ziobro-w-sprawie-212-kk), a z drugiej strony Jarosław Kaczyński wniósł o objęcie ścigania z oskarżenia publicznego autorów tekstów oraz redakcji portali Wyborcza.pl oraz Gazeta.pl. Zestawiając te informacje nie mam wątpliwości, że na zniesienie artykułu 212 środowisko dziennikarskie będzie jeszcze musiało poczekać.

Marek Palczewski

 

 

 

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl