Kościół w Polsce musi zrozumieć nowy język mediów i jak najlepiej wykorzystać go w celach duszpasterskich.

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie rodzinę bez telewizora, młodego człowieka bez komputera czy telefonu komórkowego. W dziedzinie środków społecznego przekazu nastąpił ogromny przewrót. Można powiedzieć, że media nas otaczają. Jednak, jak wskazał w 2014 roku abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. środków społecznego przekazu przy Konferencji Episkopatu Polski, ponad 80 proc. rynku medialnego w Polsce to media świeckie. Tymczasem w badaniu CBOS z 2016 roku niemal połowa (45 proc.) respondentów odwiedzających religijne strony i portale wskazywała, że stanowią one uzupełnienie ich aktywności religijnej. Pokazuje to jak ważna może być rola mediów katolickich.   

Teologia komunikacji cyfrowej

Dzisiaj wielu młodych ludzi to „pokolenie online”, z którym trzeba podjąć dialog. Oczywiście, na pierwszym miejscu ma być osobiste spotkanie z człowiekiem i własne świadectwo, ale w dziele ewangelizacji nie można zaniedbać takich narzędzi jak Internet, a zwłaszcza portale i serwisy społecznościowe. Na szczęście w ostatnich latach w tym względzie sporo zmieniło się na lepsze. Wielu księży można posłuchać za pośrednictwem YouTube'a, niemało korzysta również z Facebooka i Twittera. Rośnie liczba witryn z treściami religijnymi przekazywanymi w sposób dostosowany do współczesnego odbiorcy. Nie zapominajmy, że w Polsce jest 25 mln internautów, 100 procent młodzieży korzysta z sieci. Obecność Kościoła na „kontynencie cyfrowym” jest więc bardzo ważna. Jak zauważył kiedyś ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik episkopatu, Kościół potrzebuje zrozumienia Internetu. Ciekawe w tym temacie było również spojrzenie Benedykta XVI, którego możemy nazwać teologiem komunikacji cyfrowej. W przemówieniu do zgromadzenia plenarnego Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, 22 lutego 2011 r. ówczesny papież podkreślił, że „nowe technologie nie tylko zmieniają sposób przekazywania informacji, ale powodują wielkie przemiany w kulturze. Powstaje nowy sposób uczenia się i myślenia, dający niewyobrażalne dotąd możliwości nawiązywania stosunków i budowania wspólnoty. Nie chodzi tylko o to, by wyrażać ewangeliczne przesłanie dzisiejszymi językami, ale trzeba mieć także odwagę, jak to miało miejsce w innych epokach, myślenia w sposób głębszy o stosunku między wiarą, życiem Kościoła i zmianami, które zachodzą wokół człowieka. Wysiłek ten ma na celu niesienie pomocy odpowiedzialnym za życie Kościoła, by potrafili rozumieć «nowy język» mediów, interpretować go i wykorzystywać w celach duszpasterskich”.

Ułatwiać relacje, promować dobro

Współczesne media, zwłaszcza społecznościowe tym różnią się od mediów tradycyjnych, że nie opierają jedynie się na zasadzie komunikatu przekazywanego od nadawcy do odbiorcy, ale bazują na wielokierunkowej interakcji. Dla Kościoła Internet i media społecznościowe mogą stać się narzędziami autentycznej komunikacji. Sieć winna ułatwiać relacje i promować dobro. Coraz częściej internauci zaczynają to doceniać. Wzrasta zainteresowanie np. serwisami internetowymi tygodnika katolickiego „Niedziela” i „Gościa Niedzielnego”. Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl, strona Niedziela.pl ma 715 tys. użytkowników i 1,62 mln odsłon. W skali roku zyskała ona 0,72 pkt. proc. zasięgu, 486 tys. odsłon oraz 38 sekund średniego czasu korzystania (wzrost o 39,5, 42,8 i 111,8 proc).

Media katolickie w Polsce dostrzegły również potrzebę publikowania informacji o życiu Kościoła w językach obcych. Na przykład w 2018 r. tygodnik katolicki „Niedziela” uruchomił profil na Twitterze po angielsku i po włosku. Na @sunday_catholic publikowane są linki do wybranych artykułów, materiałów TV zamieszczanych na portalu tygodnika w języku angielskim i włoskim.

Znaczenie mediów cyfrowych coraz częściej dostrzegają również parafie. Jak wynika z badań Damiana Guzka treści w wersji elektronicznej publikowało w 2016 roku 88 proc. parafii w Polsce. Tymczasem tylko 32,4 proc. wydawało papierowe gazetki.  

Praca nad nadzieją

Bardzo cieszy coraz większa obecność kapłanów na „kontynencie cyfrowym”. Internet, nowoczesne środki społecznego przekazu, nie tylko ułatwiają dzieło ewangelizacji, ale pozwalają „ukazywać życie Kościoła i pomagać ludziom dzisiejszym odkrywać oblicze Chrystusa.”. Kapłan obecny w świecie cyfrowym, w świecie Internetu, blogów, jak uczy Benedykt XVI „w zetknięciu ze światem cyfrowym powinien ukazać swe konsekrowane serce, aby wnieść ducha nie tylko w swoje zaangażowanie duszpasterskie, ale również w nieprzerwany komunikacyjny strumień sieci”. Wystarczy spojrzeć na świat Internetu, portali społecznościowych, blogów, aby się przekonać, jak wielu młodych ludzi poszukuje odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Świat Internetu jest nie tylko narzędziem ewangelizacji, ale jest też narzędziem, jak określał to ks. Józef Tischner, „pracy nad nadzieją bliźniego.” 

 

Ks. Mariusz Frukacz, dziennikarz „Niedzieli”

******

Ks. Mariusz Frukacz, rocznik 1971, kapłan archidiecezji częstochowskiej, mgr – lic. teologii i nauk społecznych, redaktor i dziennikarz Tygodnika Katolickiego „Niedziela” (od 1998 r.), dyrektor Referatu Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej, diecezjalny korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej, korespondent Agencji Misyjnej „Fides”, Międzynarodowej Agencji Prasowej „Zenit”, portalu „Frammenti di pace”, członek Polskiego Towarzystwa Teologicznego, kapelan Klubu Inteligencji Katolickiej w Częstochowie. Tłumacz z j. włoskiego książki Antonio Gaspariego „Cyklon o imieniu Franciszek” (Biblioteka „Niedzieli”, Częstochowa 2013). Autor publikacji książkowych wydanych w serii Biblioteki „Niedzieli” m. in. Piąta Ewangelia. Ziemia Zbawiciela (Częstochowa 2008), Apostoł Narodów. Święty Paweł (Częstochowa 2008), Sanktuarium Narodu. Jasna Góra (Częstochowa 2008), Ojciec Pio. Święty stygmatyk (Częstochowa 2008), Męka Jezusa Chrystusa. W Krzyżu zbawienie (Częstochowa 2009). Współautor publikacji m. in. Czas milczenia. Czas mówienia (Częstochowa 2001), Jan Paweł II. Świadkowie cudów (Częstochowa 2009), Jan Paweł II. Santo Subito (Częstochowa 2010), Cmentarz Rakowski w Częstochowie 1910-2010. Przewodnik biograficzny (Częstochowa 2010), Dla nieba i dla chleba. Księga Pamiątkowa (Częstochowa 2017). 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl