„Zaprowadzenie chrześcijaństwa” pędzla Jana Matejki wraz z tekstami poświęconymi rocznicy 1050-lecia chrztu Polski otwiera drugie tegoroczne wydanie „Bez Wierszówki”.

 

KLIKNIJ TU by przeczytać cały numer!

Edycja na kwiecień i maj przynosi dużą ilość materiałów, relacje fotograficzne z wydarzeń, którym patronowało Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (m. in. z obchodów Dni Seweryna Pieniężnego w Olsztynie czy wrocławskich uroczystości 78. rocznicy ogłoszenia „Pięciu Prawd Polaków”), a przede wszystkim bogactwo poruszanych tematów od tych dotyczących tematyki kulturalnej, społecznej, a na dziennikarskiej kończąc. Nad kondycją mediów w Polsce zatrzymują się m. in. Marek Palczewski, Krzysztof Kłopotowski, Jerzy Jachowicz, Andrzej Klimczak. Elżbieta Królikowska-Avis, odwołując się do doświadczeń brytyjskich, pisze dlaczego potrzebny nam jest instytut medialny.

Nowa „Bez Wierszówki” to seria nowych wywiadów... Andrzej Zb. Brzozowski rozmawia z tegorocznym laureatem Nagrody Głównej w Konkursie dziennikarskim im. Seweryna Pieniężnego, Grzegorzem Linkowskim. Błażej Torański w rozmowie z Pawłem Lisickim drąży m. in. sprawę inwigilacji dziennikarzy skupiając się na kwestii ochrony tajemnicy dziennikarskiej. I wreszcie red. Monika Szczygło z Radia Olsztyn w rozmowie z Kate Liu, laureatką ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego i ulubienicą polskiej publiczności, która wystąpiła w marcu w Olsztynie, podczas obchodów jubileuszu 70-lecia Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

W stałym cyklu dot. edukacji historycznej kolejny materiał o niemieckich represjach wobec Polaków, wydarzeniach w Markowej i otwarciu Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów, a także o walce o prawdę historyczną w rozmowie z mec. Lechem Obarą z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów „Lech Obara i Współpracownicy” (Olsztyn-Warszawa), a równocześnie prezesem Stowarzyszenia „Patria Nostra”, które przeciwstawia się na drodze prawnej fałszowaniu polskiej historii.

Ponadto na łamach „Bez Wierszówki” stałe działy (film, kino, "widziane z Warszawy" red. Stefana Truszczyńskiego, "lektury medioznawcy" prof. Marka Sokołowskiego), druga część artystycznych wędrówek z Józefem Mehofferem („Pochwała radości życia”), a także korespondencje z Anglii („Dopuśćmy rozum do głosu!”) i Kanady („Jak Polacy budowali Vancouver”). Nie zabraknie również najnowszych informacji z działalności Fundacji „Zdążyć z Pomocą”. Po raz pierwszy na naszych łamach gościmy Henryka Falkowskiego – nauczyciela historii i publicystę („Smoleńsk w polskiej historii”). Natomiast tekstem Jerzego L. Okuniewskiego – prezesa Książnicy Polskiej i członka Rady Polskiej Izby Książki rozpoczynamy serię tekstów poświęconych polskiemu rynkowi wydawniczo-księgarskiemu.

Najnowsza edycja o objętości 64 stron ukazała się w nakładzie 4 tys. egzemplarzy. To pokonanie kolejnego etapu w rozwoju czasopisma, wszak jeszcze nie tak dawno (w 2013 r.) ukazywało się ono w objętości 8 stron i nakładzie 600 egzemplarzy. To, że możemy się rozwijać, to również zasługa Zarządu Głównego naszego Stowarzyszenia oraz Fundacji Solidarności Dziennikarskiej, który docenia starania redakcji i nie zapomina o finansowym wsparciu kolejnych wydań.

W najbliższym tygodniu „Bez Wierszówki” trafi do czytelników w kraju. Będzie ją można znaleźć m. in. w warszawskim Domu Dziennikarza, gdzie już niedługo rozpocznie się tradycyjny „Maj na Foksal”, ale także w oddziałach naszego Stowarzyszenia, wszystkich księgarniach Książnicy Polskiej, a za pośrednictwem Internetu dotrze do wszystkich zainteresowanych nie tylko w Polsce.

Satysfakcjonującej lektury!

Ireneusz St. Bruski

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl