Pierwszą Główną Nagrodę Wolności Słowa Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało w tym roku Joannie Lichockiej i Marii Dłużewskiej za film „Pogarda”, dodatek specjalny do „Gazety Polskiej”. Druga Nagroda Główna przypadła Jolancie Hajdasz za film „Zapomniane męczeństwo”.

 

Nagrodę Watergate zdobyli ex aequo Dawid Tokarz, autor artykułu „Złoty sukces skażony przeszłością”, opublikowanego w „Pulsie Biznesu” i duet autorów Leszek Misiak, Grzegorz Wierzchołowski z „Gazety Polskiej” za tekst „Musieli zginąć”.

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego przypadła ex aequo Katarzynie Błaszczyk z Programu 1 Polskiego Radia za audycję – Listy Brazylia – Polska oraz Jerzemu Haszczyńskiemu z „Rzeczpospolitej” za reportaże  „Uczeń Naimy” i „Alfabet rewolucji arabskich” (opublikowany w „Uważam Rze”).

Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza jury przyznało Barbarze Gruszce-Zych z „Gościa Niedzielnego” za wywiad „Harmonia ducha”.

Laureatem Nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego został Krzysztof Wyrzykowski  z PR Program 1 za audycję „Logika życia Eugeniusza Kwiatkowskiego”.

Nagroda im. Stefana Żeromskiego trafiła do Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin za audycję „Dwa światy” .

Laureatką Nagrody im. Józefa Ślisza została Alicja Pietruczuk (Radio Białystok ) za „Poczuć, dotknąć, pomóc”.

Nagrodę im. Jerzego Zieleńskiego przyznano Bronisławowi Wildsteinowi za artykuł „Polska, antysemityzm, lewica”, opublikowany w krakowskim piśmie „Arcana”.

Zdobywcą Nagrody im. Kazimierza Myczkowskiego został Maciej Kuciel (współpraca Daniel Liszkiewicz) za materiał „Rakotwórcze HCB nad Bałtykiem”, wyemitowany w TVN Uwaga.

Joanna Lichocka. Publicystka „Gazety Polskiej" i „Gazety Polskiej Codziennie", prowadzi rozmowy telewizyjne na portalu vod.gazetapolska.pl. Jest współautorką i autorką filmów dokumentalnych „Mgła”, „Pogarda” i „Przebudzenie”, które powstały po katastrofie smoleńskiej, a które ze względu na krytykę rządzących są objęte nieoficjalnym zakazem emisji w TVP i telewizjach komercyjnych. Filmy docierają do odbiorców za pośrednictwem drugiego obiegu - płytek dołączanych do Gazety Polskiej, Internetu i organizowanych w całej Polsce pokazów. Jest dziennikarką od dwudziestu lat, debiutowała w 1991 roku w „Tygodniku Solidarność”. Pracowała m.in. w telewizji Polsat, Puls, TVP, „Dzienniku” i „Rzeczpospolitej”. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i podyplomowych studiów literacko-artystycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jolanta Hajdasz - dziennikarka i publicystka, autorka pierwszej w Polsce monografii Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa "Szczekaczka czyli Rozgłośnia Polska RWE", w latach 2007-2009 dyrektor TVP Poznań, zastępca redaktora naczelnego „Przewodnika Katolickiego”. Członek Zarządu Głównego SDP.


tor, ah, mp

Pełna lista nagrodzonych:

http://www.sdp.pl/Nagrody-SDP-2012

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl