Rada Etyki Mediów protestuje przeciwko postanowieniu Prokuratury Okręgowej w Krakowie o postawieniu dziennikarzom - Mariuszowi Gierszewskiemu z Radia Zet i Krzysztofowi Skórzyńskiemu z TVN 24 - zarzutu złamania prawa podczas zbierania informacji.
Oświadczenie
Rada Etyki Mediów protestuje przeciwko postanowieniu Prokuratury Okręgowej w Krakowie o postawieniu dwóm dziennikarzom zarzutu złamania prawa podczas zbierania informacji.
Chodzi o Krzysztofa Skórzyńskiego z TVN 24 i Mariusza Gierszewskiego z Radia Zet, autorów audycji o przeciekach z akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa.
Mają oni odpowiadać za ujawnienia tajemnicy śledztwa jeszcze przed postępowaniem sądowym. Dziennikarzom grozi kara grzywny, albo pozbawienia wolności do 2 lat.
W opinii REM za „wyciek” poufnych materiałów odpowiadają osoby, czy instytucje, na których ciąży bezwzględny obowiązek strzeżenia tajemnic państwowych pozostających w ich dyspozycji. Dziennikarzom nie można stawiać takiego wymogu, gdyż jest to sprzeczne z ich zawodem i misją kontroli władz publicznych w imieniu obywateli. Grożenie sankcjami karnymi, a choćby tylko wzywanie na przesłuchania do prokuratury prowadzi do ograniczenia wolności słowa.
Warszawa 12-01-2010
