Kancelaria Prezydenta RP zareagowała błyskawicznie: w poniedziałek dowiemy się, co zrobi Bronisław Komorowski w obronie skazanego na areszt Andrzeja Poczobuta, korespondenta „Gazety Wyborczej” na Białorusi i prezesa Związku Polaków na Białorusi.
Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek, skomentowała: „- Pan prezydent z niepokojem obserwuje to, co dzieje się na Białorusi - także wyrok, który zapadł w sprawie pana Poczobuta. W tej chwili rozważane są możliwości reakcji. Najprawdopodobniej w poniedziałek Kancelaria poda informacje, jakie działania podejmie prezydent”.
O zabranie głosu w sprawie Poczobuta zwrócili się dzisiaj z prośbą do prezydenta RP w liście otwartym działacze Związku Polaków na Białorusi. Zebrali się na nadzwyczajnym posiedzeniu w Grodnie.
„Bezprawne uwięzienie Andrzeja Poczobuta oraz represje wobec innych członków Związku Polaków na Białorusi (m.in. Jarosława Romańczuka, Artura Romańczuka, Andrzeja Porzeckiego, Aleksego Saleja i in.) są tylko jednym z elementów presji ze strony białoruskich służb specjalnych. Istnieje realne zagrożenie, że na skazaniu Poczobuta na 15 dni aresztu władze Białorusi nie zaprzestaną” – napisali w swym liście, publikowanym na stronie internetowej Związku Polaków na Białorusi.
Czytaj:www.zpb.org.pl/node/215
opr. tor
