Akcję „Życzenie Agaty”, upamiętniającą zmarłą trzy lata temu wybitną siatkarkę reprezentacji Polski Agatę Mróz-Olszewską redakcja „Pani” prowadzi od trzech lat. Akcja propaguje ideę dawstwa szpiku.
Co miesiąc znane osoby - aktorzy, dziennikarze, sportowcy - oddają krew i rejestrują się w banku dawców szpiku. W tym roku zrobili to min. Joanna Mucha, Edyta Olszówka, Maciej Dowbor i wielu innych.
Co roku Prezydium Kapituły Akcji „Życzenie Agaty” nominuje dawców szpiku do wyróżnień. W skład prezydium wchodzą: Bożena Walter (prezes fundacji TVN „Nie jesteś sam"), Monika Sankowska (przewodnicząca fundacji Przeciwko Leukemii), Jacek Olszewski (mąż Agaty Mróz-Olszewskiej), prof. Krzysztof Kałwak (ordynator z Kliniki Transplantologii Szpiku we Wrocławiu).
Ponadto w kapitule zasiadają: Monika Krokiewicz (wydawca pism luksusowych wydawnictwa Bauer), Małgorzata Domagalik ( redaktor naczelna „Pani”), Milena Rosner (przyjaciółka Agaty Mróz Olszewskiej), Maciej Stuhr oraz Anna Czerwińska.
Kapituła przyznaje laur osobie, która w szczególny sposób przyczyniła się do propagowania idei dawstwa szpiku. W roku ubiegłym wyróżniony został Maciej Stuhr - który jako jeden z pierwszych zapisał się do banku dawców, został dawcą i uratował życie małej dziewczynki.
Laureatami tegorocznej edycji zostali: prof. dr hab. Alicja Chybicka i Adam Darski „Nergal”.
Profesor Chybicka jest kierownikiem Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. Kieruje największym pediatrycznym ośrodkiem przeprowadzającym przeszczepy w Polsce. W jej klinice odbyło się ponad 900 z 1500 wykonanych w kraju przyczepów szpiku u dzieci.
Adam Darski został wyróżniony za upublicznienie informacji o swojej chorobie i zaangażowanie się w propagowanie idei dawstwa szpiku. Swoją postawą dał wielu chorym nadzieje na wyzdrowienie. Zmobilizował również tysiące młodych ludzi do zapisania się do banku dawców szpiku.
tor
