Z okazji rozpoczynającego się w piątek EURO 2012, Europejska Federacja Dziennikarzy przygotowała ulotkę informującą o fatalnym braku wolności słowa na Ukrainie i zaginionych dziennikarzach.

Ulotka EFJ opisuje różne przypadki zaginionych lub zamordowanych dziennikarzy ukraińskich, szczególnie te, które do dziś pozostają niewyjaśnione. Znajdziemy tam zatem, miedzy innymi szeroko opisaną sprawę Georgija Gongadze, dziennikarza Ukraińskiej Prawdy, który został zamordowany w 2000 roku prawdopodobnie w zemście za opisywanie korupcji wśród elit władzy oraz otoczenia ówczesnego prezydenta Leonida Kuczmy. Mimo procesu, oraz odnalezienia tajnych notatek zawierajacych zlecenie Kuczmy zamordowania Gongadze, sprawa do dziś nie została zakończona, a winii ukarani.

Jak powiedział prezydent EFJ Arne Konig „sprawa Gongadze jest kluczowa dla walki z bezkarnością na Ukrainie. Trzymanie procesu w tajemnicy wystawia na pośmiewisko organy władzy, które deklarują chęć dojścia do prawdy.”

Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ) wsparła kampanię swojej europejskiej filii, aby przy okazji EURO wywrzeć nacisk na władzach Ukrainy. Prezydent IFJ, Jim Boumelha powiedział między innymi: „zachęcam wszystkich dziennikarzy relacjonujących mistrzostwa, aby poświęcili kilka chwil uwagi dziennikarzom ukraińskim, od lat doświadczającym zastraszenia, pobić i cenzury (...). Mimo wielokrotnych zapewnień Wiktora Janukowycza, jego postępowanie w sprawie Gongadze jest kpiną z dziennikarzy i ich prawa do informowania społeczeństwa”.

W przygotowaniu ulotki uczestniczyły dwie największe organizacje dziennikarskie na Ukrainie: Narodowa Unia Dziennikarzy Ukrainy oraz Niezależny Związek Zawodowy Mediów Ukrainy.

ad

http://europe.ifj.org/en/articles/sports-reporters-urged-to-know-before-you-go-to-ukraine

http://europe.ifj.org/assets/docs/144/132/8d1a790-3fa8884.pdf

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl