W dniu 25 września 2017 w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich na Foksal w Warszawie odbyła się debata „Przewrót Majowy- sukces czy porażka”. Było to drugie spotkanie z młodzieżą szkół licealnych. W maju zorganizowaliśmy Bieg Uliczny, w czasie którego uczniowie rozpoznawali ze zdjęć obiekty związane z wydarzeniami roku 1926. Drużyny otrzymały zestawy fotografii przedstawiających fragmenty budowli, mostów, wieżyczek pałacowych etc. Uczestnicy biegu docierali do miejsc, opisywali, a nawet fotografowali- dokumentując tam swoją obecność.

Panel – debata był uzupełnieniem tamtej gry (w maju przedstawione było szczegółowe sprawozdanie z akcji). Dużą wartość dydaktyczną udało się w czasie debaty – panelu uzyskać dzięki obecności na Foksal wybitnych znawców tematu, znanych profesorów historii Marka Mariana Drozdowskiego i Jana Żaryna. Profesorowie różniący się w ocenie zamachu stanu dokonanego przez Józefa Piłsudskiego przedstawili obszernie tło polityczne wydarzeń, podawali szczegóły tamtych dramatycznych dni, akcentując własny punkt widzenia. Spotkanie było bardzo pożyteczne i ciekawe jako lekcja historii poza murami szkolnymi. Młodzież miała okazję zadawania pytań. Spotkanie planowane na dwie godziny przeciągnęło się do trzech. Uczestnicy - ok. 80 osób - to uczniowie klas maturalnych z rozszerzonym programem historii.

Jesteśmy wdzięczni - jako organizatorzy - profesorom, a także Paniom nauczycielkom historii z liceów- im. Marii Skłodowskiej Curie z Wawra Pani Maryli Bujak oraz Pani Magdalenie Szczygielskiej z Liceum im. Jana Zamoyskiego z ulicy Smolnej w Warszawie, które również uczestniczyły w spotkaniu.

Aktywni uczestnicy debaty na pamiątkę otrzymali książki PIW. Należałoby podobne lekcje z udziałem młodzieży i naukowców kontynuować. SDP jest otwarte na taką działalność. (S. T.)

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl