Serdecznie zapraszamy na spotkanie premierowe wokół książki "Czas nielegałów czyli krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów", które odbędzie się 6 września o godz. 18:00 w Państwo Miasto (ul. Andersa 29, Warszawa).
Udział wezmą:
- płk Piotr Wroński
- Sebastian Rybarczyk
- Przemysław Wojciechowski
Wydarzenie poprowadzi redaktor Cezary Gmyz.
Najnowsza publikacja byłego pułkownika Agencji Wywiadu, specjalizującego się w kontrwywiadowczej charakterystyce terenu.
Początek lat 90-tych był idealnym czasem do osadzania nielegałów i agentury wpływu w krajach byłego bloku wschodniego. Kierownictwo sowieckie zobowiązało KGB do zatrudniania na stanowiskach kierowniczych odpowiednio przeszkolonych oficerów we wszystkich swoich przedsiębiorstwach działających w branży surowców strategicznych (ropa, gaz, metale ziem rzadkich).
W całej historii realnego socjalizmu to w Polsce było najwięcej niepokojów społecznych. Rosjanie nigdy nie interweniowali zbrojnie. Wszystko „załatwiali” naszymi rękami, a właściwie rękami ludzi, których wybrali lub stworzyli.
W pracy operacyjnej, szczególnie w tak skomplikowanej materii, jaką jest ujawnianie działań nielegałów i agentury wpływu, należy stawiać wszelkie, nawet z pozoru nieprawdopodobne hipotezy, i wszystkie rozpatrywać równorzędnie, póki którejś nie obalimy niezaprzeczalnym dowodem. Tu nie ma dowodów za, ale również nie ma dowodów przeciw. Są wyłącznie przesłanki.
Książka odpowiada m.in. na poniższe pytania:
- Czym zajmuje się kontrwywiad?
- Kogo w „branży” nazywają „matrioszką”, a kto jest figurantem?
- Skąd biorą się nielegałowie?
- Czym nielegał różni się od agenta?
- Jak w biografii nielegała odnaleźć dowody na jego agenturalne powiązania?
- Kim jest „wtórnik”?
- W jaki sposób fałszowana jest tożsamość nielegałów i jak tworzy się legendę biograficzną?
Publikacja zawiera również słowniczek pojęć charakterystycznych dla terminologii służb m.in. Nielegał, Kontakt Operacyjny, „Betka”, COCOM, Agent, Pion „N”.
Wydawnictwo FRONDA