Serdecznie zapraszamy na spotkanie premierowe wokół książki "Czas nielegałów czyli krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów", które odbędzie się 6 września o godz. 18:00 w Państwo Miasto (ul. Andersa 29, Warszawa).
Udział wezmą:
- płk Piotr Wroński
- Sebastian Rybarczyk
- Przemysław Wojciechowski

Wydarzenie poprowadzi redaktor Cezary Gmyz.

Image and video hosting by TinyPic

Najnowsza publikacja byłego pułkownika Agencji Wywiadu, specjalizującego się w kontrwywiadowczej charakterystyce terenu.

Początek lat 90-tych był idealnym czasem do osadzania nielegałów i agentury wpływu w krajach byłego bloku wschodniego. Kierownictwo sowieckie zobowiązało KGB do zatrudniania na stanowiskach kierowniczych odpowiednio przeszkolonych oficerów we wszystkich swoich przedsiębiorstwach działających w branży surowców strategicznych (ropa, gaz, metale ziem rzadkich).

W całej historii realnego socjalizmu to w Polsce było najwięcej niepokojów społecznych. Rosjanie nigdy nie interweniowali zbrojnie. Wszystko „załatwiali” naszymi rękami, a właściwie rękami ludzi, których wybrali lub stworzyli.

W pracy operacyjnej, szczególnie w tak skomplikowanej materii, jaką jest ujawnianie działań nielegałów i agentury wpływu, należy stawiać wszelkie, nawet z pozoru nieprawdopodobne hipotezy, i wszystkie rozpatrywać równorzędnie, póki którejś nie obalimy niezaprzeczalnym dowodem. Tu nie ma dowodów za, ale również nie ma dowodów przeciw. Są wyłącznie przesłanki.

Książka odpowiada m.in. na poniższe pytania:
- Czym zajmuje się kontrwywiad?
- Kogo w „branży” nazywają „matrioszką”, a kto jest figurantem?
- Skąd biorą się nielegałowie?
- Czym nielegał różni się od agenta?
- Jak w biografii nielegała odnaleźć dowody na jego agenturalne powiązania?
- Kim jest „wtórnik”?
- W jaki sposób fałszowana jest tożsamość nielegałów i jak tworzy się legendę biograficzną?

Publikacja zawiera również słowniczek pojęć charakterystycznych dla terminologii służb m.in. Nielegał, Kontakt Operacyjny, „Betka”, COCOM, Agent, Pion „N”.

Wydawnictwo FRONDA

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl