Klub Publicystyki Kulturalnej SDP zaprasza na pierwsze w tym roku comiesięczne spotkanie. Odbędzie się w środę, 13 stycznia 2016 r., o godz. 16.00, w Klubie „Cudzysłów" w Domu Dziennikarza, przy Foksal 3/5 w Warszawie.

   Tym razem przyjadą goście z Płocka: Leszek Skierski – dziennikarz, członek SDP, autor prezentowanej książki „Niepokorna” (Książnica Płocka, 2015) oraz bohaterka jego książki – płocka poetka Wanda Gołębiewska.

Zapraszam serdecznie, życząc jednocześnie szczęśliwego 2016 roku,

- Teresa Kaczorowska, przewodnicząca Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP

 

*** LESZEK SKIERSKI – dziennikarz, prezes i założyciel Płockiego Koła Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Współautor opracowania faktograficznego 190 lat Teatru Płockiego (2002); autor książek: Wspomnienia Jagiellończyka (2007) o prof. Stanisławie Portalskim – polskim emigrancie, wybitnym profesorze Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie; zbioru felietonów Usłyszeć Amerykę (2008) oraz dwóch książek o płockiej poetce – Wandzie Gołębiewskiej: Gdyby nie Anna Frank… (2013) i Niepokorna (2015). Autor licznych artykułów dotyczących historii lokalnych mediów oraz problemów społeczno – politycznych regionu. Przez wiele lat zajmował się publicystyką w Katolickim Radiu Płock i Telewizji Płock, w której przez dwa lata był redaktorem naczelnym Programu Lokalnego. Autor licznych artykułów i wywiadów  publikowanych w: „Życiu Płocka” (lokalne wyd. „Życia Warszawy”), „Płockiej Setce” i „Aktualnościach Teatru Płockiego”. Od 2012 roku, współpracuje z brytyjskim wydaniem miesięcznika „Gazeta Polonijna”.

         

*** WANDA GOŁĘBIEWSKA – polonistka, poetka i podróżniczka. Urodziła się 23 grudnia 1945 roku w Płocku, w rodzinie o silnych tradycjach wodniackich – dziadek pływał na przedwojennej berlince, a ojciec był kapitanem słynnego bocznokołowca „Traugutt”. Absolwentka płockiej „Jagiellonki” (1963) i Studium Nauczycielskiego (1966). W latach 1972–1976 studiowała filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorka sześciu tomików wierszy: Na mojej ulicy (1999), W Radziwiu (2005), Nikt się nie spodziewał (2005), Po osiemnastej na Tumskiej (2006),Tam, gdzie do góry nogami (2007), Kartki z Ukrainy (2010).

            Wanda Gołębiewska nie ubarwia sztucznie świata, ale w sposób poetycki uszlachetnia go. W jej twórczości literackiej znaleźć można oprócz wielkiego zachwytu nad Mazowszem, rodzinnym Płockiem i Zakrzewem, także wiele poetyckich wspomnień z podróży po: Stanach Zjednoczonych Ameryki, Ukrainie, Australii, Słowacji, Austrii i Niemczech. Największym źródłem inspiracji jest dla niej jednak przyroda. Ważnym elementem jej twórczości są też wielcy pisarze i poeci, z którymi prowadziła korespondencję, dzieląc się poetycką wrażliwością, m.in. z Czesławem Miłoszem, Paulo Coelho, ks. Janem Twardowskim, Julią Hartwig, Joanne Kathleen Rowling oraz wieloma innymi. Jest laureatką licznych prestiżowych nagród literackich.

 

 

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl