M A J    N A   F O K S A L

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

zaprasza na wieczór promocyjny

Elżbiety Królikowskiej – Avis

dziennikarki, pisarki, tłumaczki,

wieloletniej  korespondentki w Londynie

autorki nowo wydanej książki

„Róg Piccadilly i Nowego Światu”

 

Spotkanie z udziałem red. Artura Dmochowskiego /Wydawnictwo Słowa i Myśli/  oraz consular officer Ambasady Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii  Pana Krzysztofa Dębskiego

11 czerwca, czwartek, godz. 18.00

Dom Dziennikarza, ul. Foksal 3/5

   „W ciągu ostatnich 25 lat na Wyspach dokonały się zasadnicze zmiany i gdyby zilustrować to przykładami z tutejszego filmu, byłby to jak marsz od heritage cinema, stylowych adaptacji literackich do kina New  Labour Party, lewicowych,  niechlujnych, roszczeniowych dramatów społecznych. Nie stało się to od razu, na te zmiany pracowało kilka dekad i dwa – trzy  pokolenia. Lawina przemian, jaka dokonała się za sprawą Flower Power Generation, spowodowała przesunięcie na lewo myślenia o państwie, społeczeństwie i rodzinie, usuwanie religii, zwłaszcza denominacji chrześcijańskich z przestrzeni publicznej, znajdowanie innych wyznaczników tożsamościowych niż narodowe i zmianę myślenia kategoriami państwowymi na globalne.  Pożegnanie się z konserwatyzmem spod znaku Margaret Thatcher i powitanie „modern compassionate conservatism”, który trudno pomylić z thatcheryzmem, ale z Trzecią Drogą Tony Blaira – całkiem łatwo. Pacyfizm jako nowa doktryna polityki zagranicznej oraz serwituty na rzecz krajów Trzeciego Swiata jako miernik stopnia ucywilizowania kraju.  Konsekwentne orientowanie się na business i handel globalny – dla Wielkiej Brytanii tym łatwiejszy, że do dziś zachowała kontakty ze światem, a zwłaszcza  krajami byłego Imperium.

  W tym czasie w Wielkiej Brytanii dokonała się tak radykalna rewolucja obyczajowa, że konserwatywne „The Times” czy „Daily Telegraph” nie mogą nadążyć z opisem zniszczeń i strat. A rząd Davida Camerona – ze skutkami wynaturzeń, które ta modernizacja, a w istocie aplikowanie zasad  political correctness, przyniosła. Nowe zjawiska jak rozbicie struktury rodziny, pajdokracja,  nieletnie samotne matki, dzieci – mordercy, hooligan girls, konkubent – zabójca, współczesne niewolnictwo, to skutki bezpośrednie lub efekty uboczne tego mechanizmu. Definicja moralności dawno przestała się odwoływać   do Dekalogu, a zaczęła do „nowej biblii naszych czasów”, politycznej poprawności. Błędy polityki społecznej i socjalnej państwa i – jako skutek uboczny – inwazja muzułmanów na kraj, obłaskawienie przez nich polityki multi – culti, próby legalizacji szariatu jako równoprawnego  do brytyjskiego  systemu wymiaru sprawiedliwości. Współistnienie dwóch Wielkiej Brytanii –„tax payers”, pracującej i płacącej podatki oraz kilkumilionowej grupy klientów państwa opiekuńczego, ”council estate residents”. Islamski terroryzm i napięcia między obywatelami Zjednoczonego Królestwa a imigrantami, muzułmanami a resztą mieszkańców. To tylko część  nowych  zjawisk  ostatnich lat, przedmiot troski rządu Davida Camerona i temat wielkich dyskusji społecznych.  

   „Oto narodziła się „Cool Britannia!” – chwalił się niedawno Tony Blair. Ale prawda jest taka, że post-imperialna Wielka Brytania jeszcze nie odeszła, a cool Britannia jeszcze nie przyszła. A ta, która przegląda się w witrynach sklepowych i ekranach telewizorów, jest skonfundowana, nie bardzo wie, co robić, miota się miedzy oczekiwaniami nowych czasów, a starymi potrzebami obywateli jak kontynuacja, porządek społeczny i bezpieczeństwo. Wielka Brytania znalazła się na zakręcie – w która stronę pomaszeruje, dowiemy się pewnie za kilka lat. O tym wszystkim opowiada w swojej pasjonującej – i często zaskakującej książce – Elżbieta Królikowska-Avis. Dziennikarka, pisarka, tłumaczka,  która od 25 lat mieszka i pracuje w Londynie, najwyraźniej dobrze się tam czuje, ale – czy nad Tamizą czy nad Wisłą – myśli i pisze jak rasowa polska demokratka i konserwatystka.  Oczywiście, gdyby polska  demokracja i konserwatyzm istniały – których to rewitalizacji Elżbieta Królikowska-Avis, członek organizacji RUCH,  a potem SOLIDARNOSCI, poświęciła wiele tekstów, akcji społecznych oraz spory kawałek swojego życia.

  

*Elżbieta Królikowska-Avis  od 25 lat mieszka w Wielkiej Brytanii. Przez kilka lat współpracowała z Polską Sekcją BBC i „Dziennikiem Polskim” /”The Polish Daily”, ukazującym się w Londynie. Przez kilkanaście lat była korespondentką miesięczników „KINO” i „FILM” /stały  felieton/, następnie dzienników „ZYCIE” / stały felieton/ i „SUPER=EXPRESS”, dawnego tygodnika „WPROST” i obecnej „GAZETY POLSKIEJ”.  Aktualnie jest stałą korespondentką Portalu SDP / stały komentarz/, magazynów „FORUM SDP” i „W SIECI HISTORII” oraz „KINO”, zamieszczając tam materiały z dziedziny polityki, modern attitudes i kultury. Współpracuje także ze stacjami telewizyjnymi POLSAT NEWS i REPUBLIKA. Tłumaczka literatury z języka  angielskiego, m.in. światowych bestsellerów „Diana: prawdziwa historia” i „Monika Lewinsky: jej historia”  Andrew Mortona. Napisała także kilka książek o tematyce filmowej:  „Sladami Bunuela. Szkice o filmie hiszpańskim”, „Opowieści kina metyskiego. Kinematografie latynoamerykańskie” oraz pierwszą w Polsce encyklopedię filmu dla dzieci  - „Seans magiczny. ABC młodego kinomana”. Ostatnio opublikowała, pod patronatem British Council, zbiór felietonów „Prosto z Piccadilly”, opowiadających o  latach  90. brytyjskiego kina. Działaczka opozycji antykomunistycznej, więzień sumienia.

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl