Kategoria I

Główna Nagroda Wolności Słowa

Dział Zagraniczny „Rzeczpospolitej”

- za rozpoczęcie i konsekwentne kontynuowanie na forum krajowym i międzynarodowym walki z kłamstwami o „polskich obozach śmierci”

 

Kategoria II

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego

Zdzisław Wolniarowicz „Gazeta Wyborcza” – Duży Format

cykl artykułów o Białorusi Nie ma pieniędzy na chmury, Lekcja tajnego języka i Kuchnia białoruska

Czytając reportaże o Białorusi myśli się o Polsce, o Kresach, o Polakach na Białorusi, o nienawiści u jednych, fascynacji u drugich. Białoruś jest tuż obok nas, jest bliska i powinna być ważna. Pośrednio każdy z reportaży dotyczy naszego dziennikarskiego etosu i naszej dziennikarskiej misji”.

 

Tomasz Lis „Polsat”

specjalne wydanie programu Co z tą Polską
Szeroki obraz Pomarańczowej Rewolucji w programie „na żywo” pozwolił polskiemu widzowi inaczej spojrzeć na Ukraińców. Z sympatią. Poczuć braterstwo...”

Irena Piłatowska Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia

audycja Granice strachu- radiową opowieść o narodzinach tożsamości narodowej Ukrainy

Maja Narbutt „Rzeczpospolita”

reportaż Pamięć i zapomnienie - Wołyń 61 lat później

Autorce udała się rzecz prawie nieosiągalna - skłoniła do rozmowy ludzi, którzy milczeli przez 61 lat. Wydobyła z ich pamięci i zapomnienia obraz zbrodni wołyńskiej. Dotarła również do Ukraińców i ich pamięci tamtych wydarzeń. Prawda jest trudna i ciągle ukrywana. Zapis relacji uczestników wydarzeń – to wyścig z czasem, powodującym, że tajemnica losów wielu ludzi jest zabierana do grobu”.

Włodzimierz Nowak i Angelika Kuźniak „Gazeta Wyborcza” – Duży Format

artykuł Mój warszawski szał

Powstanie Warszawskie opowiedziane jest przez Niemca, wówczas osiemnastoletniego sapera szturmowego, który zabijał Polaków. Był wychowany w nienawiści i wyszkolony aby zabijać, zabijać aby pokonać, zabijać aby przeżyć. Stało się tak, że ocalili go Polacy. Dziś 78 letni Mathias opowiada o tamtym zabijaniu i o tym co działo się z nim po wojnie. O pokucie, czy może o otwarciu na prawdę i pojednanie”.

 

Kategoria III

Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Bianka Mikołajewska „Polityka”

artykuły: Wielki skok i Kasa wielkiej piątki
Amerykańska Unia Kredytowa jest - a polskie przedwojenne Kasy Stefczyka były -organizacjami samodzielnymi i samorządnymi...
Obecna centrala SKOK jest zrzeszeniem przymusowym, ma przywileje kas non profit, ale stała się potężną instytucją finansową, prowadzącą działalność komercyjną. Autorka rzetelnie udokumentowała i świetnie opisała ten nieznany dotąd temat”
.

 

Zbigniew Bartuś „Dziennik Polski”

artykuł Rachunek dla średniaka
Opisana sprawa dotyczy kilkunastu tysięcy małych i średnich przedsiębiorców, bezskutecznego odzyskiwania należności od hut i kopalń. Zapłaty nie ma, ale podatek jest Oddłużanie molochów odbywa się kosztem upadłości małych. Świetny artykuł umiejętnie łączący sprawy ludzkie i gospodarcze”.

 

Kategoria IV

Nagroda im. Stefana Żeromskiego

Maja Narbutt „Rzeczpospolita”

artykuł Musimy kończyć, kop sobie grób
Tekst dotyka bolesnej historii naszego narodu, ale ma walory jak najbardziej aktualne. Wydarzenia lat 80-tych mają nadal wpływ na wielu ludzi, ich życie i ewentualne wybory. Ofiary i prześladowcy często występują dziś obok siebie – jako osoby publiczne”.

 

Mariusz Kamiński Polskie Radio Lublin

reportaż Bonowiacy

Dawni mieszkańcy – a właściwie już kilka pokoleń ich potomków, po ponad 70 latach po wysiedleniu ich wsi wracają do miejsca urodzenia przodków. Piękna opowieść o przywiązaniu do - zdawać by się mogło - bezpowrotnie straconego. A jednak...”

Agnieszka Rybak ( przy współpracy z Justyną Januszewską) „Polityka”

artykuł Wybielamy, przyczerniamy
Bardzo ważny dla środowiska dziennikarskiego raport o public relations (PR) w Polsce, o etyce zawodowej, społecznych skutkach „wybielania, przyczerniania”, możliwościach i sile, z powodu której PR nazywa się niekiedy piątą władzą, po czwartej – mediach”.

Anna Kaczkowska Polskie Radio Lublin

audycja W zamku urodzona
Historia kobiety, która urodziła się w celi śmierci stalinowskiego więzienia. Dziecko zakatowanej więźniarki, skazane tak jak matka na śmierć, przetrwało w więzieniu 2 lata dzięki poświęceniu więźniarek. Takie dzieciństwo zaważyło na całym życiu bohaterki. Starsza Pani, odwiedzając miejsce swojego urodzenia, próbuje dziś zrozumieć swoje późniejsze życiowe klęski”.

Anna Kopras-Fijołek „Gazeta Jarocińska”

artykuł Niech wam się śni dom rodzinny
Rzadko słyszany głos w opowieściach oświęcimskich – dobroć zaznana w czasie pogardy nadal żyje i owocuje. Pamięć doznanych krzywd to jedno, ale pamięć o tych, którzy pomagali, którzy poświęcali się dla ocalenia innych, dominuje wspomnienia po latach”.

 

Kategoria V

Nagroda Watergate

ex aequo

Andrzej Stankiewicz i Michał Stankiewicz „Rzeczpospolita”

artykuł Park rosyjskiej ruletki
Dziennikarskie śledztwo ujawniło, że oszust skazany w Danii za udział w porwaniu i wyłudzeniu przejmuje grunty na polskim wybrzeżu, wykorzystując naiwność władz lokalnych.
Dziennikarze zrobili to, co powinien był zrobić prezydent miasta, burmistrz, wójt. Sprawdzili, kto naprawdę stoi za ofertą kupna. A ciąg dalszy - to już sprawa dla prokuratora...”

Tomasz Michałowicz „Gazeta Wyborcza”- Duży Format

artykuł Handlarz nadziei

Reportaż o sprzedaży szczepionki genowej – przedstawianej jako jedyny lek na nowotwory dzieci. Jej twórca, honorowany przez polskie i zagraniczne uczelnie medyczne, używający profesorskiego tytułu, zarabiał na ludzkiej tragedii i nadziei. Po publikacji reportażu, jego bohater uciekł do Francji. Prokuratura wszczęła śledztwo. Po raz kolejny dziennikarze śledczy wyręczyli prokuraturę”.

 

Kategoria VI

Nagroda im. Stana Musiała i Edwarda J. Piszka

ex aequo

Mariusz Kamiński Polskie Radio Lublin

radiowy reportaż Górniczku jesteśmy z tobą

Autor pokazuje grupę kibiców Górnika Łęczna, którzy powołali stowarzyszenie propagujące nowy styl kibicowania – bez chamstwa, wulgaryzmu, rozpasania niby kibiców. Na stadion przychodzą już całe rodziny, nikt się nie boi, a co najważniejsze - udaje się...”
Ewelina Karpacz Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia

radiowy reportaż Wszyscy Polacy

Autorka buduje ironiczny obraz sportowych emocji, gdzie uwielbienie dla idoli i symboli miesza się z nienawiścią, chamstwem i agresją”.

 

Kategoria VII

Nagroda im. Bolesława Wierzbiańskiego

redakcja Wiadomości Wrzesińskich”
- za wszechstronny obraz problematyki lokalnej, bogactwo informacji i różnorodność form dziennikarskich.

 

Kategoria VIII

Nagroda im. Wiesława Prażucha

W 2005 roku wycofana.

 

Kategoria IX

Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego

ex aequo

Magdalena Grzebałkowska „Gazeta Wyborcza” – Duży Format

artykuł Hałdzinka

Ważny społecznie reportaż występujący w obronie bezsilnych, samotnych ludzi walczących (od 55 lat) z przemysłowym trucicielem środowiska – Zakładami Fosforowymi w Gdańsku”.

Ewelina Karpacz Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia

radiowy reportaż Inwazja bobrów

Nagroda za udaną obiektywną próbę pokazania dylematu jak pogodzić zyski i straty współczesnej ochrony przyrody”.

 

OBJAŚNIENIA:

 

Kategoria I

Główna Nagroda Wolności Słowa za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka

Kategoria II

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach międzynarodowych

Kategoria III

Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za publikacje o inicjatywach i przedsięwzięciach gospodarczych służących urzeczywistnianiu wizji nowoczesnej Polski

Kategoria IV

Nagroda im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej

Kategoria V

Nagroda Watergate za publikacje z zakresu dziennikarstwa śledczego

Kategoria VI

Nagroda im. Stana Musiała i Edwarda J. Piszka za publikacje o sporcie i wychowaniu sportowym

Kategoria VII

Nagroda im. Bolesława Wierzbiańskiego dla gazet lokalnych

Kategoria VIII

Nagroda im. Wiesława Prażucha za fotografie prasowe

Kategoria IX

Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos” za publikacje o ochronie środowiska

 

Udostępnij

Jest to archiwalna wersja portalu. Nowa wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: https://sdp.pl